Feta Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır?

Feta peyniri nedir? Feta peyniri nasıl yapılır? Feta peyniri nereden alınır? Anavatanı Yunanistan mutfağı olan feta peyniri hakkında merak edilenler:
Feta Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır?
13 Nisan 2023, 15:38

Anavatanı Yunanistan olan feta peyniri, beyaz peynire çok benzeyen bir peynirdir. Akdenizden dünyaya yayılan bu peynir, %70 koyun, %30 keçi sütünden yapılır. Tuzlu ve keskin yapısıyla tanınır. Tat olarak normal beyaz peynirden krem peynir kıvamına kadar farklı türleri bulunur. Feta peyniri, ezine peyniri muadili olarak da mutfaklarda kullanılabilir. Özellikle dünya mutfaklarında kullanılan peynir çeşitlerinden biridir. 

Feta Peyniri Nasıl Yapılır?

Öncelikle koyun ve keçi sütü mayalandırılır. Kullanılacak sütün, kaliteli ve taze olması çok önemlidir. Koyunların otladıkları yerin özellikleri de peynirin kalitesini belirler. Mayalanan süt, hidrolik presten geçirilir. Bu sayede peynirin içindeki su süzülür. Peynir, hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkıştırıldıktan sonra, tuzlu suya batırılır. Ardından dinlenmeye bırakılır. Feta peynirinin olgunlaşma süresi en az 3 aydır. Olgunlaşan peynir, paketlenerek satışa sunulur. 

feta peyniri

Feta Peyniri Nereden Alınır?

Feta peyniri, Yunan kökenli Ege ve Akdeniz kıyılarındaki yerleşim yerlerinde daha rahat bulunabilir. Feta peynirini, süt ve süt ürünleri satan yerlerden bulmak pek mümkün değildir. Ancak kalabalık şehirlerdeki büyük marketlerden satın almak mümkündür. Feta peyniri, online olarak da satın alınabilir.

feta peyniri

Feta Peyniri Nasıl Yenir?

Az yağlı yapısı nedeniyle, feta peyniri mutfağın birçok alanında kullanabilirsiniz. Meyvelerin yanına çok yakıştığı için, meyve salatalarının yanında sunulabilir. Kahvaltıda ekmeğin üzerine sürülebilir veya omlet yapımında tercih edilebilir. Salata, makarna ve makarna soslarında da feta peynirini kullanabilirsiniz. Ayrıca feta peynirini, hellim peyniri gibi kızartma usulüyle pişirerek de sunabilirsiniz. 

Yunanca'da dilim anlamına gelen feta peynirini, hem yemeklerinizde, hem de peynir tabağı yapımında kullanabilirsiniz. Özel günlerde şarküteri ürünleriyle birlikte de sunabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Mascarpone peynirli tarifler
  2. Cheddar peynirli tarifler
  3. Keçi peynirli tarifler
  4. Parmesan peynirli tarifler
  5. Ricotta peynirli tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo