Ekonomik Market Alışverişi Yapmanın 8 Önemli Yolu

Market alışverişi nasıl yapılır? Market alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte, mutfak alışverişi yaparken tasarruf etmenin yolları:
Ekonomik Market Alışverişi Yapmanın 8 Önemli Yolu
12 Ekim 2023, 15:16

Ülkemizde en çok para harcadığımız sektörlerin başında gıda geliyor. Gıda fiyatlarının zamlanmasıyla birlikte, ev ekonomisini doğru şekilde yönetmek gerekiyor. Pazar ve market alışverişleri yaparken tasarruflu olmak isteyenler için, altın önerilerimiz var. Ekonomik market alışverişi için bilmeniz gerekenleri yazımızda paylaştık. İşte, ev ekonomisine katkı yapmanızı sağlayacak market alışverişlerini tasarruflu hale getirmenin yolları:


 1. Alışveriş Listesi Yapın:

Mutfak alışverişi yaparken liste hazırlamak en temek yöntemlerin başında geliyor. Marketler hem kalabalık, hem de çok fazla ürün seçeneğine sahip olduğu için kafanız karışabilir. Ayrıca almanız gereken malzemeleri de unutabilirsiniz. Bu yüzden evden çıkmadan önce eksikleri belirleyerek bir liste hazırlayın. Marketteyken de listenizdeki ürünleri kontrol ederek daha kolay bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.


 1. İndirim Günlerini Takip Edin:

Marketler, genellikle ekonomik alışveriş sağlamak amacıyla indirim günleri düzenler. Halk günü ismiyle de bilinen bu günler, haftada bir kez olacak şekilde yapılır. Düzenli olarak gittiğiniz marketlerin çalışanlarından indirim günlerini öğrenin. Bu sayede almak istediğiniz ürünleri daha uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.


 1. Markete Aç Gitmeyin:

Karnınız acıktığı zaman canınız her şeyi çekiyor mu? İşte, tam da bu yüzden markete aç gitmemeye özen gösterin. Vücut açken, şekerleme ürünlerine daha fazla ilgi gösterir. Bu da ihtiyacınız yokken bisküvi, çikolata, şeker gibi abur cuburlara yönelmenizi sağlar. Bu yüzden markete giderken tok olmaya özen gösterin.


 1. Farklı Markalara Şans Verin:

Günümüzde bir besinin birçok farklı markası bulunuyor. Örneğin marketlerde 5 farklı markaya ait çorba çeşitleri bulabilirsiniz. Bu markalar arasındaki fiyatlar da değişiklik gösteriyor. Pahalı olan daha kalitelidir mantığı yerine farklı markaların ürünlerine şans verin. Eğer beğenirseniz, düşük fiyatlı ürünlerle tasarruf yapabilirsiniz.
 1. Saklama Koşullarına Mutlaka Bakın:

Her besinin saklama koşulu farklıdır. Örneğin bakliyat ürünleri hava almayan paketlerde, serin ve kuru yerlerde muhafaza edilirken, süt ve süt ürünleri marketlerdeki serin alanlarda saklanır. Market alışverişi esnasında ürünlerin saklama koşullarını göz önünde bulundurun. Paketli besinlerin son kullanma tarihine göz atmayı ihmal etmeyin. Meyve ve sebze seçerken çürük olmamasına dikkat edin. Konserve ürünlerinin delinmemiş olduğundan emin olun.


 1. Kampanyalara Göz Atın:

Alışveriş yaparken kampanyaları takip etmeye çalışın. Özellikle '2 al 1 öde' gibi kampanyalara, marketlerde sık sık yer veriliyor. Bu kampanyaları takip ederek ürünlerinizi daha uygun fiyatlarla alabilirsiniz.


 1. Dondurulmuş Ürünleri Deneyin:

Eğer çalışıyorsanız veya yemek yapmak için çok vaktiniz yoksa, dondurulmuş ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin saklama süresi de genellikle daha uzundur. Fakat dondurulmuş ürünler alırken, besinlerin daha önce çözündürülmemiş olmasına dikkat edin.


 1. Kendi Sebzelerinizi Yetiştirin:

Günümüzde evde sebze yetiştiriciliğine gösterilen ilgi bir hayli arttı. Özellikle bahçesi ve geniş balkonu olan kişiler, kendi sebze ve meyvelerini yetiştirerek ev ekonomisine büyük bir katkıda bulunuyor. Evde sebze ve meyve yetiştirmek her ne kadar zahmetli gözükse de, aslında sabır işi. Evinizde yetiştirdiğiniz doğal besinler sayesinde market alışverişlerinizi azaltabilir, sağlıklı beslenebilirsiniz. 'Evde ne yetiştirebilirim?' diyenler için önerilerimiz;


Evde patates nasıl yetiştirilir?

Saksıda domates nasıl yetiştirilir?

Adım adım limon nasıl yetiştirilir?

Evde nane nasıl yetiştirilir?

Pamukta fasulye nasıl yetiştirilir?

Saksıda marul yetiştirme teknikleri


Şunlara da göz atın;

 1. Korona yüzünden değişen yemek alışkanlıkları
 2. Mutfakta kullanılan ölçüler
 3. En popüler sokak lezzetleri
 4. Taze sebze ve meyve nasıl seçilir?
 5. Meyve ve sebzeler nasıl dezenfekte edilir?
 6. Taze balık nasıl seçilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo