ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ DONDURUCUDAKİ HAMBURGER KÖFTESİ NASIL ÇÖZDÜRÜLÜR?

DONDURUCUDAKİ HAMBURGER KÖFTESİ NASIL ÇÖZDÜRÜLÜR?

Hamburger sevilen ve lezzetli yemeklerden biridir. Burger köfteleri ise genellikle donuk olarak dondurucuda saklanır.Sizler için dondurucudaki donuk burger köftelerinizi nasıl çözdüreceğinizi anlattık. İşte, burger köftesi nasıl çözdürülür:
Dondurucudaki Hamburger Köftesi Nasıl Çözdürülür?

Hamburger sevilen ve lezzetli yemeklerden biridir. Burger köfteleri ise genellikle donuk olarak dondurucuda saklanır. Peki donuk köfteler nasıl çözdürülür. Sizler için dondurucudaki donuk burger köftelerinizi nasıl çözdüreceğinizi anlattık. İşte, burger köftesi nasıl çözdürülür:


Burger Köftesi Buzdolabında Nasıl Çözdürülür?

 1. 500 gr burger köftesi başına 5 saat çözülmesine izin verin. Çözüldüklerini kontrol etmek için hamburger köftelerine dokunun. Hala sert ve buzluysa, daha fazla buz çözme süresine ihtiyaçları olacaktır. Köfteler cıvık ise buzları çözülmüş demektir.
 2. Çözülen köfteleri pişirmeden önce 2 gün kadar buzdolabında bekletin. Diğer çözdürme yöntemlerinden farklı olarak, buzdolabında çözülen köfteler pişirilmeden önce birkaç gün saklanabilir. Köfteleri pişirmemeye karar verirseniz, çözdürdükten sonra 2 gün içinde tekrar dondurucuya koyun.
 3. Hamburger köftelerini ocakta veya fırında pişirin. Hamburger köftelerini tavada kızartın veya fırında ızgara yapın. Lezzetli bir burger yapmak için en sevdiğiniz burger çöreklerini, sebzeleri ve sosları ekleyin.
 4. Artan burger köftelerini hava geçirmez bir kapta buzdolabında 4 güne kadar veya dondurucuda 3 aya kadar saklayın.

Burger Köftesi Su İçerisinde Nasıl Çözdürülür?

 1. Burger köftelerini su geçirmez bir plastik torbaya aktarın. Suya veya havaya maruz kalmak burger köftelerinin dokusuna zarar verir. Hamburger köftelerini ıslanmamaları için plastik bir torbaya aktarın.
 2. Hamburger köftesi poşetini soğuk suya koyun. Lavaboyu veya büyük bir kaseyi soğuk musluk suyuyla doldurun. Hamburger köftesi poşetini suya batırın.
 3. Zararlı bakterilerin hızla çoğalmasına neden olabilecek köftelerin dış tabakasını ısıtacağı için sıcak su kullanmayın.
 4. Burger köfteleri çözülene kadar her 30 dakikada bir suyu değiştirin. Su zamanla ısınarak bakterilerin daha hızlı üremesini sağlar. Köfteleri serin tutmak için her yarım saatte bir suyu değiştirin. Köfteler sert değil, yumuşak dokunulduğunda çözülür.
 5. Hamburger köftelerini kızartın veya fırında pişirin. Köfteler çözülür çözülmez pişirin. En sevdiğiniz sosları, çörekleri ve sebzeleri kullanarak burgerinizi hazırlayın.
 6. Sığır ve kuzu köftelerini 71 °C'ye, tavuk köftelerini 74 °C kadar pişirin. Köftelerin iç sıcaklığını kontrol etmek için anında okunan bir gıda termometresi kullanın. Köfteleri belirtilen sıcaklıklara ulaşana kadar pişirmeye devam edin.
 7. Artan varsa, buzdolabında 4 güne kadar saklayın. Hamburgerleri daha sonra yemek isterseniz, 4 aya kadar dondurucuda saklayın.

Burger Köftesi Mikrodalgada Nasıl Çözdürülür?

 1. Burger köftelerini mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa aktarın. Mümkünse hamburger köftelerini tabağa koymadan önce ayırın. Bu onların daha hızlı çözülmesine yardımcı olacaktır. Köfteleri tepsiye birbirine değmeyecek şekilde yayın.
 2. Köfteleri mikrodalgaya koyun ve "defrost" seçeneğini seçin. Eğer çözündürme özelliği yoksa düşük derecede uzun şekilde ısıtın.
 3. Her 5 dakikada bir hamburger köftelerini kontrol edin. Köfteleri çözülür çözülmez pişirin. Hamburger köftelerini tavada kızartın veya fırında pişirin.
 4. Artıkları buzdolabında 4 güne kadar veya dondurucuda 4 aya kadar saklayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Donmuş tavuk nasıl çözdürülür?
 2. Dondurucudaki simit nasıl çözülür?
 3. Ekmek nasıl saklanır?
 4. Dondurulmuş kıyma nasıl çözülür?


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!