Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Dondurma ne işe yarar? Dondurmanın faydaları nelerdir? Dondurma nasıl tüketilir? İşte, yaz aylarının en ferahlatıcı yiyeceği olan dondurmanın bilinmeyen faydaları:
Dondurmanın Faydaları Nelerdir?
27 Haziran 2022, 11:24

Süt ve çeşitli meyvelerle hazırlanan dondurma, dünyanın en sevilen yaz tatlılarından biridir. Kakaolu dondurma, çilekli dondurma, vanilyalı dondurma en sevilen çeşitleri olsa da, birbirinden farklı versiyonları mevcuttur. Özellikle ananas, mango, kavun, şeftali gibi yaz meyveleriyle tatlandırılan dondurma, hem sade bir şekilde tüketilir, hem de tatlı yapımında kullanılabilir. Peki, dondurmanın sağlık açısından faydaları nelerdir? İşte, dondurmanın az bilinen faydaları:

Dilerseniz, dondurmalı tatlılar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Vücudumuzun ana besinleri olan karbonhidrat, protein ve yağ içermesinin yanı sıra A, C, D, E ve B grubu vitaminleri de içerir.
 2. Ayrıca tam bir K vitamin kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını, kanın inceltilmesini ve sindirime destek sağlar.
 3. Vitaminlerin dışında, dondurma ayrıca antioksidan, niasin, tiamin ve riboflavin içerir. Bu besinler vücudun sindirim sistemi geliştirir ve reflekslere katkı sağlar.
 4. Dondurma hakkında herkesin bildiği yanlış, dondurmanın kilo aldırdığıdır.
 5. Bilinenin aksine dondurma düşük kalorisinden ve süt içerdiğinden dolayı kilo vermeye yardımcı bir besindir. Bir araştırmaya göre düzenli şekilde dondurma tüketen ve kilo vermek isteyen bireyin diğer diyet yöntemlerine kıyasla daha çok kilo vermiştir.
 6. Dondurmanın içinde az da olsa donmuş yağ vardır ve bu yüzden insanlar dondurma yemekten çekinirler.
 7. Aslında dondurmanın içindeki kalori günlük ihtiyacın yüzde 10’u ve trans yağ da sadece günlük ihtiyacın yüzde 15’ini oluşturur. Yani dondurma yediğinizde çok az kalori ve yağ alırsınız.
 8. Besleyici özelliğine gelirsek, içinde bulunan kalsiyum ve fosfor, kemik ve dişlere fayda sağladığı gibi içerisindeki B vitamini de barındırır.
 9. Dondurmayı yediğinizde yüzünüzde bir mutluluk hissi gelir. Bunun sebebi ise dondurmanın damak tadınızı şahlandıran leziz tadıdır.
 10. Dondurmanın faydaları arasında en önemlisi bu sanırım. Ne de olsa mutluluk her şeyden daha önemlidir.
 11. Dondurma enerjinizi yükseltir. Vücuda enerji vererek gün içinde daha dinç olmanızı sağlar.


Dondurma Kaç Kaloridir?

Dondurma ortalama 140 kalori olduğundan karbonhidrat, protein ve yağ ile tam bir enerji deposudur. Enerjisine kıyasla kalorisi oldukça azdır. Dondurmanın çeşidine ve içine eklenen malzemelere göre kalori değeri değişiklik gösterebilir.


Şunlara da göz atın;

 1. Dondurmalı içecek tarifleri
 2. Ev yapımı dondurma tarifleri
 3. Milkshake tarifleri
 4. Soğuk yaz tatlıları
 5. Soğuk içecek tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo