Bitki Toprağı Neden Sineklenir: Çiçeklerdeki Sinekleri Yok Etmek İçin 6 Doğal Yöntem

Çiçeklerin toprağı neden sineklenir? Çiçeklerdeki sinekler nasıl yok edilir? İşte, hem bitkilere, hem de eve zarar veren çiçeklerdeki sineklerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz 6 doğal yöntem:
Bitki Toprağı Neden Sineklenir: Çiçeklerdeki Sinekleri Yok Etmek İçin 6 Doğal Yöntem
07 Haziran 2024, 09:41

Evinde bitki yetiştirmeyi sevenleri böyle alalım. Özellikle güneşin en tepeye çıktığı ilkbahar ve yaz aylarında hem evin içinde, hem de balkon ve bahçelerde bitki yetiştirmenin keyfi bir başkadır. Rengarenk açan çiçekler evin tüm havasını güzelleştirirken, bize de bitkilerin gerekli bakımlarını yapıp anın tadını çıkarmak kalır. Ancak bazen hem bitki topraklarında, hem de çiçeklerde küçük sinekler olduğu fark edebilirsiniz. Eğer küçük sineklere kısa sürede müdahale etmezseniz, sinekler tüm bitkiyi sarıp kısa sürede solmasına neden olabilir. Üstelik tüm bunlar olurken, sinekler evin içine de yayılabilir ve hızla çoğalabilir. Bu yüzden bitki toprağında veya çiçeklerin üzerinde sinek görmeye başladığınız ilk anda müdahale etmeniz çok önemlidir. Çiçeklerdeki sinekleri yok etme yöntemlerine geçmeden önce, gelin bu sinek oluşumunun neden kaynaklandığına yakından bakalım.

ev bitkisi

Çiçeklerde Sineklenme Neden Olur?

 1. Çiçeklerin sineklenmesinin en büyük nedeni, sık ve aşırı sulamadır. Toprağın kurumasına izin vermeden sürekli ıslak bırakmak, minik sineklerin üreyip çoğalabilmesi için mükemmel bir ortam yaratır. Bu yüzden çiçekleri belirli aralıklarla sulamak gerekir.
 2. Kalitesiz topraklar, kısa sürede sineklenir ve bitkinin büyüyüp gelişmesine engel olur. Torf bakımından zengin toprakları tercih edebilirsiniz.
 3. İç mekan bitkilerinde, kompost amacıyla meyve ve sebze atıkları kullanıyorsanız, sineklenme sorunu artacaktır. Sıvı kürler daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlar.
 4. Bu sorun özellikle yaz aylarında görülür. Bunun sebebi, hava sıcaklıklarının artmasıdır.
 5. Toprakta fazla gübre bulunması ve sürekli gübre takviyesi yapılması da sineklenmeye zemin hazırlar.
 6. Çiçeklerin bulunduğu ortam havasızsa ve hiç havalandırılmıyorsa, sinekler oluşabilir.

Çiçeklerdeki Sinekler Nasıl Yok Edilir?

 1. Aspirinli su

aspirin

Aspirinleri toz haline getirin ve su ile karıştırın. Bu karışımı, çiçeğinizin toprağına dökün. Sineklerin azaldığını görebilirsiniz.

 1. Toprak ilavesi

toprak ilavesi

Eğer çiçeğiniz nemli olduğu için sinekleniyorsa, üzerine kuru toprak ilave edin. Kuru toprak, hem toprağın nemini alır, hem de sineklerin oluşumunu önler. Eğer bitkiniz çok büyüdüyse, komple toprak ve saksı değişimi yaparak da bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 1. Soğan kabuğu

soğan kabuğu suyu

Yoğun bir kokuya sahip olan soğan, sinekleri bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Soğanın kahverengi kabuklarını bitkinin toprağına yerleştirebilir veya bir gece suda dinlendirdikten sonra, soğan kabuğu suyunu bitkinize verebilirsiniz.

Bakınız; Soğan kabuğu suyu bitkilere iyi gelir mi?

 1. Tarçın

tarçın

Doğal antioksidanlardan biri olan tarçın, topraktaki sinekleri azaltma konusunda da etkilidir. Bu yüzden toz tarçını, bitkinin kenarlarına serpiştirerek sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

 1. Sarımsak suyu

sarımsak suyu

Anti-bakteriyel özelliğe sahip olan sarımsak suyu, çiçeklerin sineklenmesini önleyen doğal yöntemlerden biridir. Bunun için, bir kaba su doldurun ve içerisine sarımsak dişleri ekleyip 1 gece dinlendirin. Ertesi gün sarımsakları içinden çıkartın ve kalan suyu bitkilerinize paylaştırın.

 1. Elma sirkesi

elma sirkesi

Ağır kokusu ve içeriğindeki bileşenler sayesinde, elma sirkesi de sinekleri bitkilerden uzaklaştırır. Bunun için, bir ölçü elma sirkesini, 4 ölçü su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bitkinin toprağına dökün. Dilerseniz, yapraklara da hafifçe püskürtebilirsiniz.

Bu yöntemleri uygularken, ortamı havalandırmaya özen gösterin. Bu sayede ağır kokulardan uzaklaşan sinekler, dışarıya çıkabilecektir.

Çiçek sineklerinden kurtulmak için, yapı marketlerde kimyasal olarak satılan ilaçları bulabilirsiniz. Ancak doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız, yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Tüm bu yöntemlere rağmen sineklerden kurtulamadıysanız, bitkinizi köklerine zarar vermeden topraktan ayırın. Başka bir saksının içini farkl�� bir toprak ile doldurun ve bitkiyi bu saksıya aktarın. Toprak ve saksı değişimi yapmak, en etkili çözümlerden biridir.

Şunlara da göz atın;

 1. Yaprak bitlerinden korunmanın yolları
 2. Bitki yaprakları neden sararır?
 3. Solan orkide nasıl canlandırılır?
 4. Vazo çiçeklerinin ömrü nasıl uzatılır?
 5. Evdeki böcekleri uzak tutan bitkiler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo