Su Sebili Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Su sebili nedir? Su sebili çeşitleri nelerdir? Su sebili alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, su sebili çeşitleri ve su sebili alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:
Su Sebili Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
08 Mayıs 2023, 16:48

Su sebili, suyun kolay bir şekilde sıcak veya soğuk olarak akmasını sağlayan bir cihazdır. Özellikle yaz günlerinde kurtarıcı niteliğinde olan su sebili, genelde ofislerde kullanılır. Ancak kolay ve pratik olması sebebiyle evlerde kullanılan çeşitleri de mevcuttur. Su sebilinin kullanım alanlarına ve ihtiyaçlara göre farklı çeşitleri mevcuttur. Ev, iş yeri, okul gibi yerlerde kullanılan su sebilleri, farklı özellik ve tasarımlarıyla kullanıcılara sunulur. Bazı çeşitlerde filtreleme özelliği olduğu için, içme suyunun daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanır.

su sebili

Su Sebili Çeşitleri Nelerdir?

 1. Üstten damacanalı su sebili

En yaygın kullanılan çeşittir. Bu sebillerin üst kısmında, damacanaların yerleştirildiği bir bölme vardır. Özellikle ofis ve işletmelerde tercih edilir. Diğer sebillerine göre daha ekonomiktir ve kullanımı kolaydır.

 1. Tezgah üstü su sebili

Mutfak tezgahının üzerine monte edilir. Genelde musluk ve su ısıtıcının yanında bulunur. Kullanımı kolaydır. Sadece soğuk veya sıcak ve soğuk su veren çeşitleri mevcuttur.

su sebili

 1. Gizli damacanalı su sebili

Alttan damacanalı bir modeldir. Damacana, sebilin alt kısmına yerleştirilir. Daha az yer kaplar ve damacana görünür değildir. Bu yüzden evlerde de tercih edilebilir.

 1. Arıtmalı su sebili

Arıtmalı su sebili, içme suyundaki zararlı maddeleri filtreler. Bu sayede daha sağlıklı ve temizdir. Suyun içindeki ağır metaller, zararlı maddeler, bakteriler, virüsler ve klor temizlenir. Filtrelerinin düzenli aralıklarla değişmesi gerekir.

su sebili

Su Sebili Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Çeşit: Su sebili alırken, öncelikle hangi çeşidini alacağınıza karar vermeniz gerekir. 
 2. Su tankı kapasitesi: Su sebillerinde farklı kapasitelerde tank bulunur. Ofis gibi kalabalık yerlerde büyük tanklı sebiller tercih edilir. Evlerde ise daha küçük tanklar tercih edilebilir.
 3. Enerji tüketimi: Su sebilleri, sıcak su ve soğuk su için elektrik enerjisini kullanır. Bu yüzden enerji tasarruflu su sebilleri, hem enerjiden, hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. 
 4. Sıcak ve soğuk: Bazı su sebilleri sıcak ve soğuk su verirken, bazıları yalnızca soğuk su verir. Sıcak ve soğuk su kullanımınıza göre karar verebilirsiniz.
 5. Ekstra özellikler: Bazı su sebillerinde karbon filtre, UV lambası, ozonlama gibi ekstra özellikler vardır. Bu özellikler sebilin daha pahalı olmasına neden olsa da, sağlık açısından önemlidir. 
 6. Dijital ekran: Su sebillerinin bir kısmı manuel olarak kullanılırken, bir kısmı da dijital ekrana sahiptir. Dijital ekran, daha pratik bir kullanım imkanı sunar. 

Şunlara da göz atın;

 1. Su sebili nasıl temizlenir?
 2. Mutfak eşyalarının son kullanma tarihi
 3. En iyi termos markaları
 4. Katı meyve sıkacağında hangi meyveler sıkılır?
 5. French press mi American press mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo