ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MUTFAK TÜYOLARI BULAŞIK MAKİNESİ NEDEN SU ALMAZ?

BULAŞIK MAKİNESİ NEDEN SU ALMAZ?

'Bulaşık makinesi neden su almıyor?' diyenleri böyle alalım. İşte, bulaşık makinesinin su almamasının altında yatan 4 farklı neden ve çözüm önerileri:
Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz?

Bulaşık makinesi, mutfaklarda hayatı kolaylaştıran beyaz eşyalardan biridir. Günlük hayatta sık sık kullanılan bulaşık makineleri, bazı nedenlerden ötürü bozulabilir. Bulaşık makinesi arızasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri ise, makinenin su almamasıdır. Peki, bulaşık makinesinin su almamasının nedenleri nelerdir? İşte, cevabı..Bulaşık Makinesi Neden Su Almıyor?

  • Su Giriş Valfi (Ventil)

Makinede bulunan su giriş valfi bozulduğu zaman, makine su almaz. Eğer makinede su almama problemi varsa, ilk olarak giriş valfi kontrol edilmelidir. Aynı şekilde pompa motoru da makinedeki suyu boşaltmakla görevlidir. Bu parça kısa devre yaparsa, bulaşık makinesinde arıza oluşur.

  • Emniyet sivici

Emniyet sivici, her makinede bulunmaz. Ancak eğer bulaşık makinenizde emniyet sivici varsa, bu parçanın da kontrol edilmesi gerekir. Emniyet sivici yalnızca teknik servisler tarafından değiştirilebilir.  • Musluk

Bulaşık makinesinin su almaması durumunda yapmanız gerekenlerden biri de, musluğu kontrol etmektir. Makinenin bağlı olduğu su hortumunun ucundaki musluk kapalı veya bozuksa, makineniz su almayacaktır. Ayrıca suların kesilmiş olma ihtimali de göz önünde tutulmalıdır. Musluğa bağlı olan hortumdaki tıkanmalar da suyun al gelmesi veya hiç gelmemesi ile sonuçlanabilir.

  • Pervaneler

Eğer deterjanınız hiç çözülmüyorsa ve bulaşıkları temizlemiyorsa, doğru deterjanı kullanmıyor olabilirsiniz. Ayrıca makinedeki pervaneler de tıkanmış olabilir. Makinenin içinde bulunan 2 pervaneyi de sökün ve tıkalı olup olmadığını kontrol edin. 

  • Diğer Nedenler

Makinenin su almama nedeni, arka tarafta bulunan su alma hortumunun kıvrılmış olmasından, makine kapağının tam olarak kapanmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Cihazı hafifçe öne çekerek hortumlarda bükülme olup olmadığını kontrol edin. Makine kapağını tam olarak kapattıktan sonra muslukları da kontrol edin. Eğer sorunu çözemediyseniz, yetkili servislerden yardım alabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!