Bulaşık Makinenize Neden Bir Kase Sirke Koymalısınız?

Bulaşık makinası mutfakta hayat kurtaran ev aletlerinden biridir. Peki bulaşık makinenize neden bir kase sirke koymalısınız?
Bulaşık Makinenize Neden Bir Kase Sirke Koymalısınız?
24 Haziran 2024, 10:05

Çatal-bıçak takımlarınızı, tabaklarınızı ve cam eşyalarınızı temizleyen bu çalışkan cihazın zaman zaman kendi kendine çekidüzen vermesi gerektiğini duyunca şaşırabilirsiniz. Düzenli olarak sabun ve kaynar su ile yıkanan bir makinenin düdük gibi temiz olduğunu düşünürsünüz, ancak bulaşık makinesinin içi oldukça sertleşebilir.

Çevre dostu temizlik uzmanı ve Green Cleaning Coach'un yaratıcısı Leslie Reichert, "Birikmiş yağ, sabun pisliği ve sert su, bulaşık makinenizin kötü çalışmasına, kirli görünmesine ve en önemlisi kötü kokmasına neden olabilir" diyor.

Züccaciyeniz bir döngüden bulutlu görünüyorsa veya bulaşıklarınız eskisi kadar lekesiz değilse, bu, makinenizi temizleme zamanının geldiğinin (ve bazen makinenizi doğru şekilde doldurmadığınızın) bir işaretidir. Ve tabii ki, makinenizi ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar çok rötuş gerektirecektir. Bir ankete göre, Amerikalıların %30'u bulaşık makinesini günde bir kez kullanıyor ve %46'sı haftada birkaç kez çalıştırıyor. Tüm bu yıkama, pisliğin birikmesi için birçok fırsat anlamına gelir. Muhtemelen kilerinizde gerekli temizlik ürünü vardır ve yoksa, çok uygun fiyatlıdır, markette bulunabilir ve hemen hemen her mutfak yüzeyini yıkamak ve temizlemek için kullanılabilir.

Bulaşık Makinenizi Bir Kase Sirke İle Nasıl Temizlersiniz?

Sirke kısmına geçmeden önce, bulaşık makinesinin filtresini hızlı bir şekilde tarayarak gerçekten hastalığı çıkardığımızdan emin olalım. Bulmak için bulaşık makinenizin alt rafını çıkarın ve küvetin arka köşelerinden birine veya alt püskürtme kolunun tabanına bakın. Filtreyi çıkarın, lavaboda durulayın ve değiştirin.

Boş bulaşık makinenizin alt rafına iki bardak beyaz sirke (damıtılmış sirke veya beyaz damıtılmış sirke de denir) ile dolu bir kase yerleştirin ve bulaşık deterjanı olmadan sıcak bir program çalıştırın. Döngüden sonra bulaşık makinenizi açın ve yeni temizlenmiş cihazınızı hayranlıkla izleyin.

bulaşık makinesi

İşte Nasıl Çalışır?

Reichert, "Sirke doğal bir asittir ve bulaşık makinesinin yanlarında ve raflarında bulunan yağ ve yiyecek parçacıklarını parçalamaya çalışır" diyor. Biraz daha asidik olan (%6 asetik asit ve beyaz sirkenin %5'i) temizleme sirkesini kullanmayı da deneyebilirsiniz, bu da daha güçlü olduğu anlamına gelir, diyor. Reichert, her üç ayda bir sirke döngüsü çalıştırmanızı önerir. O halde gidip bulaşık makinelerimizi sevgi, sıcak su ve sirke ile yıkayalım.

Şunlara da göz atın;

  1. Bulaşık makinesinde sıvı deterjan kullanılır mı?
  2. Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz?
  3. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır?
  4. Bulaşık makinesinde partlatıcı nasıl kullanılır?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo