Acıbadem Kurabiyesi

Acıbadem Kurabiyesi
13 Şubat 2021

Bitmeden duramadığımız lezzetler acıbadem kurabiyesini dışarıdan aldıklarımızdan daha da güzel yapabileceğiniz, mış gibi değil tam kendisi gibi bir tarif sizinle. Videolu anlatım mutfakkeyiftir Instagram hesabında mevcut 🤗 Sevgili Refika Birgül tarifinden.

Hazırlanma Süresi : 40 dakika
Pişirme Süresi : 40 dakika
Kaç Kişilik: 12 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Acıbadem Kurabiyesi için

Malzemeler

 • 250 gram (6 fincan) badem unu 
 • 375 gram (7 fincan) toz şeker 
 • 200 gram (7 adet) yumurta beyazı 
 • 4-5 damla limon suyu
Acıbadem Kurabiyesi

Nasıl Yapılır

 1. Badem unu, şeker ve yumurta beyazı  tencereye alınır. Kısık ateşte, çırpma teli ile karıştırılarak yaklaşık 8-10 dakika pişirilir.
 2. Çırpma telinin tencerenin zemininde açtığı yerler hemen kapanmıyorsa kıvamı olmuş demektir. (Benim hamurum 12 dakika da kıvama geldi.)
 3. Kıvama gelen hamur soğutmak için tezgaha aktarılır (mümkünse mermer tezgah olmalıdır.)
 4. Tezgahın üstüne spatula yardımı ile ince bir şekilde serilir. Bu aşamada 4-5 damla limon suyu eklenir.
 5. Hamur spatula ile toparlanır tekrar yayılır. Soğuyana kadar bu işleme devam edilir.
 6. Soğuyan hamur, sıkma torbasına ya da buzdolabı poşetine aktarılır. Pişirme kağıdı serili olan fırın tepsisine istenilen ebatta porsiyonlanır.
 7. Yapışkan ve yoğun bir kıvamı bir hamurdur,  gerekirse parmağınızla ya da ıslak bıçak ucuyla hamuru aparattan ayırabilirsiniz.
 8. Hamurun sivri kalan uçları fırında yanmaması için ıslak parmak ucu ile hafifçe bastırılır. Üstüne fazla bastırmamak ve üstünü ıslatmamak gerekir. 
 9. Önceden ısıtılmış 130 derece fırında 30 dakika pişirilir. Fırının ısısı 120 dereceye indirilir ve istenilen rengi alana kadar yaklaşık 10 dakika daha pişirilir.
 10. Kurabiyeler birbirine yapıştırılmak istenirse kurabiyelerin olduğu pişirme kağıdı, ıslak havlu üzerine alınır ve burada bir süre bekletilir ki altları nemlensin.
 11. Badem unu yok ise satın aldığınız kavrulmamış bademi rondodan geçirerek toz haline getirebilirsiniz. Afiyetle ❤️
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo