Kuzu Burger Köfte

Kuzu Burger Köfte
14 Mart 2022

Şef Mehmet Dağ'ın  tavsiyesi;

Hamburger köftesini sunuma hazırlarken, hamburgerin içinde peynir kullanmayı düşünüyorsanız, peyniri köfteniz tavadayken üzerine yerleştirin. Böylece peynir köfte ile bütünleşecek ve çok güzel bir aromaya sahip olacaktır.

Soğan seviyorsanız hamburgerinizde mutlaka karamalize soğan kullanın. Karamalize soğan; tuzlu olan köfteyi kaşarı ve turşuyu dengeleyerek kusursuz bir lezzet dinginliği sağlar. Tabii ki etkili bir hamburgerin sunumu için patates kızartmasını da unutmayın. 

Hamburgeriniz için köfte hazırlarken tuzu kesinlikle yoğurma aşamasında degil, köfteyi tavaya yerleştirmeden hemen önce ekleyin ve pişmekte olan köftenizi özgür bırakın. Köftenin her yüzü yalnızca bir kere sıcak tavayı görmelidir.

Hazırlanma Süresi : 15 dakika
Pişirme Süresi : 20 dakika
Kaç Kişilik: 1 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 1 Kişi Kaydetti
Kuzu Burger Köfte için

Malzemeler

 • 150 g kuzu döş kıyma (Tek çekim)
 • 1 adet burger ekmegi
 • 1 dilim cheddar peyniri
 • 1/2 adet kuru soğan (Piyazlık doğranmış)
 • 1/4 çay kaşığı karabiber (Taze çekilmiş)
 • Tuz
 • Baharat (Arzu ettiğiniz baharatları kullanabilirsiniz)
 • Turşu
Kuzu Burger Köfte

Nasıl Yapılır

 1. Hamburgerin içinin sulu olması için kıymayı mümkün olduğunca iri çektirin. Kıyma ve taze karabiber ile arzu ettiğiniz baharatları bir kaba alarak 10 dakika yoğurun ve 2 saat süreyle dinlemeye bırakın.
 2. Soğanı bir tavaya alarak karamelize olana kadar kavurun ve soğumaya bırakın.
 3. Dinlendirdiğiniz hamburger harcını, hamburger ekmeğinin çapından biraz daha büyük ve kalınlığı 2 cm. olacak şekilde köfte yapın. Ekmeğin boyutuna göre şekil verdiğiniz köfteyi kızgın haldeki tavada veya ızgarada orta ateşte, her bir yüzünü 4 ila 5 dakika süreyle bir kez çevirerek pişirin. Pişmesine yakın köftenin üzerine cheddar peynirini ilave ederek erimesini bekleyin. 
 4. Ekmeğin alt kısmına karamelize soğanı yayın ve üzerine köfteyi koyduktan sonra turşuyu ilave ederek üstünü kapatıp servis edin.
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo