Kekiğin Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Kekiğin faydaları nelerdir, ne işe yarar? Dağ kekiği nasıl tüketilir? Kekik çayı nasıl yapılır? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan kekiğin faydaları ve merak edilenler
Kekiğin Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?
03 Mayıs 2023, 15:07

1 porsiyonu 2 yemek kaşığı taze kekik veya 1 çay kaşığı kuru kekik şeklindedir. Ufak dozda A ve C vitamini ile magnezyum ve potasyum içerir. Kekik taze satın alınırsa, buzdolabında bir veya iki hafta kalabilir, kuru kekik ise serin ve karanlık bir yerde saklanmalı ve ideal olarak altı ay içinde kullanılmalıdır.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

 1. Zararlı organizmalara karşı dirençlidir, yiyecekleri korumak ve raf ömrünü uzatmak için etkili ve doğal bir yoldur.
 2. Solunum sağlığını destekler, bronşit için doğal bir ilaçtır.
 3. Normal kan basıncını ve kolesterol düzeylerini destekleyen besin öğeleri içerdiğinden kalp sağlığını geliştirir.
 4. Zihinsel sağlığın korunmasına yardımcı olup, ruh halini iyileştirir.
 5. Sağlıklı görünen bir cildi teşvik eder.
 6. Evde büyütmek için favori bitkidir, doğal bir böcek kovucudur.
 7. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, serbest radikalleri oksidatif strese çevirmeden nötralize eder.
 8. Ara sıra gelen öksürük ve boğaz ağrılarını yatıştırır.
 9. Kekik esansiyel yağları ağzı hedef alan zararlı organizmalara karşı koruma sağlayabilir ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olabilir.
 10. Sindirim sisteminde gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur, bağırsak kramplarını hafifletebilir, şişkinliği azaltabilir.
 11. Hassas elektrolit dengesini bozmadan, çok fazla sıvının tutulmamasını sağlarken, doğal bir diüretik görevi görür.

kekik

 1. Sivilce

Reçetesiz satılan sivilce ilaçlarını alıp denemekten ve hiçbir sonuç almaktan yorulduysanız, şansınız yaver gidebilir. Kekik, antibakteriyel özellikleri ile bilinir ve akne ile mücadele eden bir bileşen olarak bir geleceği olabilir. Kekik günler veya haftalarca alkolde bekletildiğinde tentür olarak bilinen bir solüsyona dönüşür. Sivilce oluşumunun önüne geçebilir. 

 1. Kan Basıncını Düşürebilir

Yapılan deneysel çalışmalarda kekiğin yüksek tansiyonda kalp atışını düşürebildiğini buldu. Ayrıca kolesterollerini düşürmeyi başardı. Ancak daha fazla çalıma yapılmasına ihtiyaç vardır. 

 1. Öksürme 

Yapraklarından elde edilen kekik esansiyel yağı genellikle doğal bir öksürük ilacı olarak kullanılır. Daha eski bir 2006 araştırmasında, kekik ve sarmaşık yapraklarının bir kombinasyonu, öksürüğü ve akut bronşitin diğer semptomlarını hafifletmeye yardımcı oldu. 2018 yılında yapılan bir çalışmada, bir hayvan modelinde iltihaplanmayı ve mukusu azaltmak için kekik ve çuha çiçeği özlerinin bir kombinasyonu bulundu. Bir dahaki sefere öksürük veya boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda, kekik çayı içmeyi deneyin.

 1. Bağışıklık Sistemi

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri her gün almak zor olabilir. Kekiğin içeriğinde A vitamini, C vitamini, bakır, lif magnez gibi vitamin ve mineraller bulunur. 

kekik

 1. Dezenfektan Özelliği

Küf, evinizde gizlenebilecek yaygın ancak potansiyel olarak tehlikeli bir hava kirliliği sebebidir. Onu tanımladıktan sonra, ondan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli adımları atmak isteyeceksiniz. Bazı durumlarda kekik yağı çözüm olabilir.

 1. Pestisit Olarak Kullanılır

Çevre Koruma Ajansı, kekik yağının hem açık hem de kapalı birçok pestisitin bir bileşeni olduğunu ve yaygın olarak bakteri, virüs, sıçan, fare ve diğer hayvan zararlarını önlemek için kullanıldığı söyleniyor. 2021'de yapılan bir araştırma, kekik esansiyel yağının yetişkin sivrisineklere ve onların larvalarına karşı da etkili olduğunu gösterdi. Her çay kaşığı zeytinyağı için 4 damla kekik yağını karıştırarak ev yapımı bir koruyucu hazırlayabilirsiniz. 

kekik

 1. Aromaterapi de Kullanılır

Çoğu markette ya da aktarda organik ve doğal cilt bakım ürünlerini bulabilirsiniz ve çoğu kekik içerir. Kekik ayrıca doğal deodorantlarda popüler bir bileşendir. Kekik esansiyel yağını, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ruh hali artırıcı özelliklerinden potansiyel olarak yararlanmak için bir aromaterapi difüzöründe kullanabilirsiniz.

 1. Ruh Halinize İyi Gelir

Kekik esansiyel yağı, aktif maddesi olan carvacrol nedeniyle sıklıkla aromatik ve terapötik amaçlar için kullanılır. 2013 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında, carvacrol'ün ruh halini düzenleyen iki hormon olan serotonin ve dopamin konsantrasyonlarını arttırdığı gösterildi. Kekik veya kekik yağını düzenli kullanırsanız, duygularınızı ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir. Yine de, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

kekik

Kekiğin Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Kekik; yetişkinler, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için yiyecekleri tatlandırmak için kullanıldığında çoğunlukla güvenlidir.
 2. Topikal olarak uygulanan kekik cilt tahrişine neden olabilir ve bazı insanlar kekik tükettikten sonra mide rahatsızlığı bildirmiştir.
 3. Asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörleri, antikolinerjik ilaçlar, antikoagülan veya antitrombosit ilaçlar, kolinerjik ilaçlar veya östrojenler gibi bazı ilaçlar alan kişiler kekik kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.
 4. Bilim insanları, kekiğin hormona duyarlı durumları daha da kötüleştirebileceğini teorileştirmişlerdir. Bu nedenle meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim miyomları olan kadınlar kekik kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır.
 5. Ek olarak, kekik, kanama bozukluğu olan kişiler tarafından yüksek miktarlarda kullanılırsa aşırı kanama veya morarmaya neden olabilir. Ayrıca herhangi bir ameliyattan 2 hafta kadar önce kekikten kaçınmak gerekmektedir.

kekik

Kekik Nelerde Kullanılır?

Tavuk, balık, sığır ve kuzu eti, sebzeler (özellikle yeşil fasulye, patlıcan, havuç ve kabak), peynir (özellikle keçi peyniri), makarnalı yemekler, çorbalar, et/tavuk suları, soslar, salata sosları, başlangıç marinasyonları.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir miktar suyu demlikte kaynatın. Su kaynadıktan sonra üzerine bir yemek kaşığı kuru kekik ekleyin ve demliğin ağzını kapatın. Demlenmesi için 10-15 dakika bekleyin. Ardından süzerek içebilirsiniz. Hazırladığınız kekik çayı tek kullanımlıktır. Daha sonra aynı çayı tekrar kaynatırsanız, işlevleri azalacaktır. Kekik çayı günde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Fazlası, olumsuz sonuçlar doğurabilir.

1 Ayda 7 Kilo Verdiren Kekik Suyu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

1 ayda 7 kilo verdirdiği iddia edilen kekik suyunu hazırlamak için geniş tencere içerisine 2 bardak su ekleyin. Küçük tencere içerisine ise 3 tutam kekik koyun. Küçük tencereyi büyük tencerenin içine yerleştirin ve tencerenin kapağını ters bir şekilde koyun. Suyu yaklaşık 1 saat kaynatın. Ardından tüketebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Taze kekik alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 2. Kekik nasıl kurutulur?
 3. Kekik nasıl yetiştirilir?
 4. Kekik çayının faydaları nelerdir?
 5. Kekik yağı neye iyi gelir?
Kategoriler
Lezzet Logo