Mevsim geçişlerinde bağışıklığı artıran beslenme ipuçları

Sonbaharın gelişiyle birlikte vücut, organ ve sistemlerinin işleyişini optimum seviyede tutmak için farklı besinlere ve beslenme modellerine gereksinim duyulmaktadır.
Mevsim geçişlerinde bağışıklığı artıran beslenme ipuçları
18 Eylül 2023, 10:38

Sonbaharda bireylerin enerji seviyeleri yazın getirdiği tembellikle birlikte daha düşük seviyelerde seyretmektedir. Bu durum beraberinde uyku sorunları, halsizlik, yorgunluk, okula adaptasyon sorunu ve salgın hastalıklar gibi olumsuzlukları beraberinde getirebilmektedir. Mevsim geçişindeki bu olumsuz etkenleri minimuma indirmenin en etkili yöntemlerinden biri antioksidan oranı yüksek, bağışıklık destekleyici bir beslenme modelidir. Bağışıklık sistemi bakteri, virüs, parazit ve toksik maddeler gibi patojenik mekanizmalara karşı antijenleri harekete geçirerek, yanıtlayarak ve tanıyarak dışarıdan gelen saldırıları önlemek için sürekli çalışmakta olan bir sistemdir. Özellikle mevsim geçişlerinde iyi beslenme uygulamaları güçlü bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Bazı mikro ve makro besinler ve diyet bileşenleri, yaşam boyu etkili bir bağışıklık sisteminin geliştirilmesi ve sürdürülmesinde veya kronik inflamasyonun azaltılmasında çok özel rollere sahiptir. Tam tahıllar, sebze ve meyveler ve özellikle omega 3 yağ asidi açısından zengin balıklar düşük inflamasyon ile ilişkilidir. İlk savunma hattı olan vücut mukozal hücrelerin yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü sürdürmesi için vitaminler ( A, C, D, E, B6, B12) ve magnezyum, demir ve çinko gibi mineraller önemli bir rol üstlenmektedir.

Günlük vitamin ve mineral dozumuzu doğrudan besinlerle almak sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu yazımızda bağışıklık sistemini destekleyen bazı önemli vitamin ve mineral kaynaklarını içeren bir listeyi sizlerle paylaştık.

 1. A Vitamini – Turuçgiller.. Havuç, kabak ve tabii ki... portakal!
 2. C Vitamini – narenciye, yeşil yapraklılar, çilek
 3. D Vitamini – yağlı balıklar (örneğin somon ve ton balığı) ve tabi ki güneş, güçlendirilmiş süt
 4. E Vitamini – badem, ıspanak ve brokoli
 5. Demir – derisiz tavuk ve balık gibi yağsız kümes hayvanları
 6. Çinko – istiridye ve yengeç dahil kabuklu deniz ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanları, yoğurt ve nohut

Sonbaharda Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler Yerine Besinlerin Gücüne Güvenin

“Bağışıklık güçlendirici” takviyeler yardımcı olabilse de, yetersiz beslenmenin, kronik stresin ve yetersiz uykunun getirdiği kötülüklerle yalnız başına savaşamaz. Gerçek şu ki, tüm takviyeler güvenilir şekilde üretilmiyor ve çok azı güvenlik ve etkinlik açısından test ediliyor. Bunun yerine el yıkamayı, kaliteli uykuyu, stres yönetimini ve dengeli beslenmeyi günlük alışkanlıklar haline getirin. Bu güçlerin birleşimiyle bağışıklık sisteminiz bir süper kahraman gibi parlayabilir!

En Önemli Bağışıklık Kaynağı ''Su''

Bu konu üzerinde saatlerce sohbet edebiliriz çünkü su, genel sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Vücuttaki toksinlerin arındırılması, vücut organ ve sistemlerinin sorunsuz işleyişine olanak sağlayışı ve saymakla bitmeyecek birçok etkisi sebebiyle su en büyük bağışıklık destekçisidir. Özellikle mevsim geçişlerinde vücudun en önemli detoksifikasyon mekanizmasını oluşturmaktadır.

 1. Vücut organ ve sistemlerinin kusursuz işleyişinde kritik öneme sahiptir
 2. Vücut ısısını düzenler (bu daha fazla yağ yakılmasına yardımcı olabilir!)
 3. Metabolizmayı hızlandırır
 4. Organları ve dokuları korur
 5. Boşaltım sisteminizdeki toksinleri temizler
 6. Ve çok daha fazlası!!

badem

Badem

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak mükemmel bir alternatiftir. Salatalara ve yoğurda ekleyerek tüketilebilir. Taze Badem harika bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin işleyişine yardımcı olan E vitamini açısından zengindir.

probiyotik

Probiyotikler

Probiyotikler, hem bağırsak sağlığını destekleyen hem de bağışıklık sisteminin işlevini ve düzenlenmesini etkileyen "iyi bakteriler" içerir. Ayrıca özellikle çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının sayısını da azaltabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Bağışıklık sistemini güçlendiren meyve suları
 2. Çocukların bağışıklığını güçlü tutacak öneriler
 3. Bağışıklığı zayıflatan besinler
 4. Bağışıklık sisteminin yaşlanması ile nasıl baş edilir?
 5. Zayıf bağışıklık belirtileri nelerdir?
Kategoriler
Lezzet Logo