ANASAYFA SÖYLEŞİLER ORGANİK HAYAT DOSTU

ORGANİK HAYAT DOSTU

Birbirinden güzel renkleri ve kalitesi ile Lava döküm demir tencere ve tavalar;

Birbirinden güzel renkleri ve kalitesi ile Lava döküm demir tencere ve tavalar; hem çok fazla kızabilen hem de kalın olduğu için her noktadan eşit pişirme derecesine ulaşan bir yapıya sahip olduğu için vitamin, mineral ve aroma kaybı olmadan yemeklerinizi pişiriyor.

2010 yılında ortaklarının 40 yıllık tecrübesini teknolojinin en üst seviye makineleri ve prosesleri ile güçlendirerek müşterilerine hizmet sunan Lava Metal, 6 bin metrekare kapalı, 15 bin metrekare açık alanda döküm ve emaye kaplama ürünleri konusunda üretimini gerçekleştiriyor. Ana üretim konusu beyaz eşya olup, set üstü, ankastre ocaklar ve pişiriciler için döküm ızgaraların imalatını gerçekleştiren kuruluş bunun yanı sıra döküm tencere, tava ve ızgaralar da üretiyor. Lava Metal’i, faaliyet alanlarını ve ürün yelpazesini şirket ortağı ve İdari İşler Müdürü-CFO Reyhan Ekşi ile konuştuk.


“Lava ürünlerinin özellikleri nelerdir?

Lava döküm demir tencere ve tavalar; hem çok fazla kızabilen hem de kalın olduğu için her noktadan eşit pişirme derecesine ulaşan bir yapıya sahip olup vitamin, mineral ve aroma kaybı yaşatmaz. Pişirme yöntemleri doğru bir şekilde kullanıldığında, sadece aromalar ve tatlar üretmekle kalmayıp aynı zamanda yemeğinizdeki besin öğelerinin en iyi şekilde korunmasını da sağlayarak sağlıklı beslenme düzenine katkı sağlıyor.


Lava, çevre ve enerji tüketimi konusunda neler yapıyor?

Döküm demir yüzde 100 geri dönüştürülebilir nitelikte, çevre dostu bir malzemedir ve ısıyı uzun süre muhafaza ettiğinden enerji tasarrufu sağlar. Döküm tencere ve tavalarda kullanılan hammadde demir ve emayedir. Bu iki hammadde doğada ham olarak bulabileceğiniz materyaldir. Bilindiği üzere emayenin özü camdır ve bu sebeple sağlığa zararlı hiçbir etmen pişirme esansında yemeğe nüfuz etmemektedir. Bayanlar bu sebeple mutfaklarında kullandıkları tencere-tava diğer aksesuarlarına dikkat etmeli. En azından mutfağında birkaç üründe döküm tencere tavaya yer vermeli. En sağlıklı yemekler döküm tencere ya da tavada pişer.

Lava Metal’i diğer markalardan farklı kılan nedir?
LAVA markasını sektörde öne çıkaran en önemli husus emaye kaplı olması. Emaye kaplama işleminde 2 tane katot vardır, emaye banyosu içine daldırılan ürün katotlar yardımı ile ürün emaye kaplanırken; emayenin içindeki su alınıyor emaye malzemesi ürünün üzerine yapışıyor. Daha sonra yıkama banyolarından geçirilen ürün kurutma ve pişirme işlemleri sonuçlandırılıyor. Böylece ürünün üzerindeki emaye kalınlığı bu daldırma işlemi ile her noktada aynı kalınlıkta kalması sağlanıyor. Elektroforetik emaye kaplamanın üstünlüğü, kullanımında tüketiciye yüksek termal şok direnci, kolay temizlenebilir ürün özelliği ve bulaşıkmakinelerinde yıkanabilme özelliği sağlıyor. LAVA dünyaca kabul görmüş standartlara uygun döküm tencere-tava üretimi yapmakla beraber, emaye hammaddesini de yurt dışından getirmektedir. Böylece Avrupa da çok bilinen bir trend olan döküm tencere tava içinde; yurt dışına açılırken gerek aldığı yurt dışı onaylı belgeler ve etkilerle ihracatta da önemli ataklar yaparak, yurt dışı piyasalara ürün tedariği yapmaktadır.”

Reyhan Ekşi, “Lava ürünlerinde pişirdiğiniz yemeklerle ilerde siz de annenizden size miras kalan tatları çocuklarınıza miras bırakacaksınız. Sadece denemeniz yeterli” dedi.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!