ANASAYFA SÖYLEŞİLER DENİZ ORHUN

DENİZ ORHUN

Ekranların sıcak samimi ve neşeli şefi

Ekranların en sempatik şefi unvanını alan Deniz Orhun’la “Burası da benim misafir odam” dediği stüdyosunda eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik. Şeflik serüveninden Obama için hazırladığı doğum günü pastasına kadar ilginizi çekecek keyifli detaylar röportajımızda.

Aslında ziraat mühendisisiniz. Mühendislikten şefliğe geçiş hikayenizi sizden dinleyebilir miyiz?
Mutfağa olan ilgim küçük yaşlardan beri vardı. Biz üç kız kardeşiz ve kız çocukları gerçekten annelerini izlemeyi, onları taklit etmeyi seviyorlar. Annem mutfakta zaman geçirirken yakınında olup onu izlediğimi ve yardım etmek için ısrar ettiğimi hatırlarım. Tabi büyüdükçe kariyerle ilgili farklı bir süreç gelişiyor. Zevk aldığınız şeylerin meslek olabileceğini o dönem düşünemiyorsunuz. Üniversitede Ziraat mühendisliği okudum ve sonrasında işletme masterı yaptım. Mutfağa ilgim olduğu için ani bir kararla Amerika’nın Harvard’ı olan Kendall College‘da pastacılık ve fırıncılık eğitimi aldım. Türkiye’yi temsil için International Cuisine Festival’e katılıp birincilik ödülü alınca mutfak serüvenim hızlı bir şekilde başlamış oldu. 

“Yiyeceğiniz her şeyi evinizde hazırlayın” diyorsunuz. Peki her zaman evde yemek yapamayanlardansak?
Evde yemek yapmak çok vakit alan bir uğraş gibi bir algı var. Nedeni açık çünkü tariflerin birçoğu eski metotlarla hazırlanan ve gerçekten zaman isteyen tarifler. Oysa yeni tekniklerle saatler süren bir yemeği kısa sürede hazırlayabiliriz. Yeter ki bu yeni teknikleri öğrenelim ve uygulayalım. Sosyal yaşamın gereği gibi görünen yeme içme, zamanla sürekli dışarıda yeme isteğine dönüşüyor. İnsanlar mutfakta daha az vakit geçirmeye başlıyorlar bu durum çok hoş değil bana göre.

Yeni teknikler derken ne demek istiyorsunuz?

Hazırlaması ve pişirmesi zaman alan klasik lezzetleri daha kısa sürede aynı tatta hazırlamaktan bahsediyorum. Çorba yaparken çorbanın başında durup topaklanmaması için sürekli karıştırmak gerektiği söylenir. Oysa çorbanıza limon ve yumurtayla meyane yaptığınızda karıştırmanıza gerek olmaz. Çorbanız pişerken siz başka bir lezzet hazırlayabilirsiniz. Ya da pişmesi zaman alan biber dolması yapmaya karar verdiniz. Eğer dolmalık biberleri ayrı bir yerde hafifçe haşlar, iç harcını da tavada biraz kavurarak doldurursanız pişirme süreniz yarıya düşer.

Yakın zamanda uzmanlığınız olan pastacılıkla ilgili bir programa başladınız. Temponuz daha da artmış olmalı?

Uzun süredir ekranlarda “Deniz’den Mutfak Hikayeleri” programım devam ediyor. Orada genellikle kısa sürede lezzetli tarifler paylaşıyorum. Asıl uzmanlığım olan pastacılıkla ilgili bir programa dahil olmak beni aşırı heyecanlandırıyor. Evde pasta yapımını aynen diğer tariflerimde olduğu gibi yeni tekniklerle izleyicilerim için daha da kolaylaştırmak istiyorum. Pasta hamuru hazırlamak mevsime uygun malzemelerle evde enfes pastalar yapmak zor olmamalı. Adı pastane olan programım hafta içi her gün 15.00’de ulusal bir kanalda yayınlanıyor.

Misafir odası denince aklınıza neler geliyor?
Misafir odası denince aklıma birbirinden güzel lezzetler, paylaşmanın insana verdiği haz, neşeli sohbetlerin hayatta yalnız olmadığınızı hissettirmesi gibi birçok güzel duyguyu aklıma getiriyor.

Ramazan’da çok misafir ağırlar mısınız? Neler hazırlarsınız genelde?

Ramazan’ın bereketinin bir arada paylaşarak yenen sofralarda arttığına inanırım. İftar sofraları hazırlamakta iftar sofralarına davet edilmekte beni çok mutlu eder. Ramazanda misafirlerimi ağırlarken az porsiyonlu ama çok çeşitli bir masa hazırlamaya çalışırım. Tencereler tepsiler dolusu bir iki çeşittense daha az miktarda ama daha çok çeşit hazırlarım.

Bir de Obama’nın doğum günü pastasını hazırlama hikayeniz var biraz anlatır mısınız?
Evet, 2010 yılında Four Seasons Chicago’da pasta şefi olarak çalışıyordum. Obama’nın doğum günü pastası için sınırlı sayıda şef Beyaz Saray’a çağrıldı ve kendi yorumlarıyla pasta hazırlamaları istendi. Bu şeflerden biri de bendim. Limonlu ve yaban mersinli pastam doğum günü için seçilen pasta oldu. İsmi “Lemon curd”du. Bu deneyim benim her zaman keyifle hatırladığım anılarımdan biri olarak kalacak.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek isterseniz?
Tüm okurlarımız için bereketli, bol muhabbetli ve keyifle dolu bir ramazan diliyorum. Hayat paylaştıkça güzelleşiyor ve iftar sofraları bu paylaşım için en doğru yer. O yüzden bu ramazan sevdiklerinizi daha çok ağırlayın ve ellerinizle hazırladığınız lezzetleri bir arada afiyetle yiyin. Yemek yapmak ve yaptığınız yemeği paylaşmak bana göre hayatın en yaşamaya değer anları. Herkese hayırlı ramazanlar.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!