Yumurta Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta yağı, yumurtanın sarısından elde edilen bir yağdır. Sizlere yumurta yağı nedir, faydaları nelerdir anlattık. İşte, yumurta yağı nedir ve faydaları nelerdir:
Yumurta Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?
02 Şubat 2024, 14:45

Yumurta yağı veya yumurta sarısı yağı, tavuk yumurtasının sarısından elde edilir. Yumurta sarısı yağı olarak da bilinen bu yağ, kolesterol ve fosfolipidlerle birlikte trigliseritler açısından zengin olan yumurta sarısından elde edilir. Bu yağın ana bileşenleri oleik asit, Palmitik asit ve Linoleik asitin trigliseritleridir. Yağ, heksan gibi bir çözücü kullanılarak ısıyla ekstraksiyon ve sıvı ekstraksiyonu olmak üzere iki yöntemden biriyle ekstrakte edilir. Çeşitli çalışmalar kolesterolün cildiniz ve saçınız için gerekli olduğunu göstermiştir. Ciltte ve saç derinizde kolayca emilir. Ayrıca kuru ve hasar görmüş cildin iyileşmesine de yardımcı olur. Bunun dışında yumurta yağı, hücrelerin normal büyümesinin korunmasına yardımcı olan Omega 3 ve Omega 6 gibi esansiyel çoklu doymuş yağ asitleri açısından da zengindir.

yumurta yağı

Yumurtanın Besinsel Faydaları

 1. Vitaminler: Yumurta iyi bir vitamin kaynağıdır. İki orta boy yumurta, kişinin günlük A vitamini ihtiyacının %19'unu, D vitamininin %15'ini, E vitamininin %7'sini ve Kolinin %60'ını sağlar. Kolin, insan metabolizmasında çok çeşitli rollere sahip olduğundan son yıllarda son derece önemli bir temel besin maddesi olarak tanınmaya başlamıştır. Ancak kolin eksikliği nüfusun %90'ını etkileyebilecek ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Hafif bir Kolin eksikliği vakası bile hafıza sorunlarına, enerji eksikliğine ve odaklanma güçlüğüne neden olabilir. Yumurta ayrıca B1, B2, B3, B5, B6, B12 Vitaminleri, biotin ve folik asit dahil tüm B vitaminlerini içerir.
 2. Protein: Yumurta, yüksek kaliteli proteinin en iyi kaynaklarından biridir. Bir protein kaynağı, genel insan ihtiyacına göre tüm amino asitleri içerdiğinde, gıdanın yüksek biyolojik değere (HBV) sahip olduğu söylenir. Yumurtalar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir ve bu nedenle gıda proteini için referans standardı olarak kullanılırlar, bu nedenle yumurta yüksek biyolojik değer (HBV) protein tablosunda %100 puan alır. Yumurtalar, yoğun fiziksel çalışma veya kas geliştirmeyle uğraşanlar için vazgeçilmez bir besin olarak kabul edilir.
 3. Mineraller: Mineraller günlük beslenmemizin önemli ve sıklıkla ihmal edilen bir yönüdür. Karbonhidratlar ve yağlar enerji ihtiyacımızı karşılarken, mineraller de kemiklerin, dişlerin ve cildin yapımı ve bakımı gibi diğer işlevler için gereklidir. Mineraller ayrıca kas ve sinir fonksiyonlarında hayati bir rol oynar. Yumurta, oksijenli kanın vücudunuzdaki her hücreye taşınması için gerekli olan demiri içerir. Ayrıca sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olan fosforu da içerirler. Yumurta, etkili bir antioksidan olan ve tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlayan Selenyum mineralinin iyi bir kaynağıdır.

yumurta yağı

Yumurta Yağının Faydaları

 1. Saç Dökülmesini Önler

Güneş ışığına maruz kalmanın cilde zarar verdiği tespit edilmiştir, bu nedenle düzenli olarak güneş koruyucu losyonlar kullanırız. Ancak çoğu zaman güneşin saçlarımız ve saç derimiz üzerindeki etkisini hesaba katmayı ihmal ediyoruz. Güneş ışığı, sert su, hava ve su kirleticileri saç derisini yaşlandırarak saçların incelmesine ve dökülmesine neden olur. Beslenme eksiklikleri saç sorunlarının bir diğer yaygın nedenidir; yeterli besin eksikliği saçların kolayca kırılmasına neden olur.

Yumurta yağı, saçınızın ve saç derinizin saç foliküllerini yenilemek ve saç dökülmesini önlemek için ihtiyaç duyduğu yağ asitleri, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir kaynaktır. Çeşitli bilimsel testler, soğan suyunun saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir; bu nedenle eşit miktarda yumurta yağı, zeytinyağı ve soğan suyunu karıştırarak basit bir saç toniği yapabilirsiniz. Bu yumurta yağı masajı saç derinizi besleyeceğinden ve hatta gri saçların önlenmesine yardımcı olabileceğinden saç derinize bu karışımla masaj yapın. En az 3-4 saat bekletin ve ardından saçlarınızı her zamanki gibi durulayın ve yıkayın. Saç dökülmesinde yumurta yağı basit bir tedavi yöntemidir ve kalıcı sonuçlar için düzenli olarak kullanılmalıdır.

 1. Cilt Temizleyici/Toner görevi görür

Yumurta yağı, kuru ve hasarlı cildin iyileşmesine yardımcı olan iyi bir yüksek kaliteli kolesterol kaynağıdır. Mükemmel bir yumuşatıcıdır ve cilde kolayca nüfuz ederek anti-bakteriyel özelliklerinin etkilerini artırır. Yumurta yağı aynı zamanda yara izini önlemeye ve tedavi etmeye de yardımcı olur; bu nedenle cilt bakımında yumurta yağı bu kadar popüler hale gelmiştir. Kendi temizleyicinizi/toniğinizi yapmak için iki çay kaşığı gül suyunu küçük bir cam şişeye dökün. Şişeye yarım çay kaşığı taze limon suyu ve 5 damla yumurta yağı ekleyin. Şişenin kapağını sıkıca kapatın ve pürüzsüz bir emülsiyon oluşturmak için iyice çalkalayın. Bir pamuklu çubuğu bu sıvıya batırın ve ardından tüm yüzünüze nazikçe masaj yapın. Cildinizi temiz, pürüzsüz ve doğal olarak yumuşak tutmak için bunu düzenli olarak kullanın.

 1. Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Yumurta Yağı, cildi nemlendirmeye ve aşırı kurumayı önlemeye yardımcı olan çok çeşitli sağlıklı yağlar içerir. Bu nedenle kepek, egzama ve dermatit gibi çeşitli kuru cilt problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Bu durumları önleyen bir cilt bakım losyonu yapmak için 3 damla çay ağacı yağını 3 damla yumurta yağıyla karıştırın. Bu karışıma bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve cildinize masaj yapın. Çay ağacı yağı güçlü anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahiptir ve bu, uyuz ve saçkıran gibi birçok cilt probleminin önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu ilacı duştan hemen sonra kullanmak en iyisi olacaktır çünkü bu, nemi hapsetmeye ve cildinizin iyice nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

 1. Kan Dolaşımını Uyarır

Saç derinize masaj yapmak kan dolaşımını artıracak ve bu da saç köklerinizin bol miktarda oksijen açısından zengin kan almasını sağlayacaktır. 2 çay kaşığı zeytinyağını neredeyse sıcak olana kadar ısıtın ve üzerine eşit miktarda yumurta yağı ekleyin. Parmak uçlarınızı bu yağa batırın ve saç derinize iyice masaj yapın. Saç derinizdeki kan dolaşımını artırmak için, bir havluyu sıcak suya batırıp başınıza sarmadan önce iyice sıkabilirsiniz. Havlunun ısısı aynı zamanda saç deriniz ve saçınız tarafından emilen yağ miktarını da artıracak ve bu da yumurta yağı masajınızın etkinliğini artıracaktır.

 1. Sağlıklı ve Parlayan Cildi Korur

Yumurta yağı cilt açısından sağlıklı birçok vitamin içerir, bu nedenle bu yağı günlük güzellik rejiminizin bir parçası haline getirmek size sağlıklı, parlak bir cilt verecektir. Cilt için sağlıklı vitaminler arasında mükemmel bir nemlendirici olan E Vitamini, nemi artıran B3 Vitamini ve kırışıklıkları azaltan, kahverengi lekelere ve pigmentasyon sorunlarına yardımcı olan A Vitamini bulunur. Sağlıklı ve lekesiz bir cilt için yatmadan önce eşit miktarda badem yağı ve yumurta yağını karıştırın ve bu yağla yüzünüze masaj yapın.

Şunlara da göz atın;

 1. Krill yağıının faydaları nelerdir?
 2. Ceviz yağının faydaları nelerdir?
 3. Hardal yağının faydaları nelerdir?
 4. Papatya yağının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo