Yulaf Sütü Gluten İçerir Mi?

Yulaf sütü glutensiz mi? Çölyak hastaları yulaf sütü içebilir mi? İşte, laktozsuz olduğu için son yıllarda çok popüler olan yulaf sütünün gluten içeriği hakkında merak edilenler:
Yulaf Sütü Gluten İçerir Mi?
20 Mart 2023, 12:17

Yulaf sütü, son zamanlarda sık sık tercih edilen bitki bazlı süt çeşitlerinden biridir. Tam yulaf tanelerinden elde edilen bu süt, kremsi bir dokuya ve yulaf ezmesine benzer bir tada sahiptir. Şekerli, şekersiz, çikolatalı ve vanilyalı gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Sade bir şekilde tüketilen yulaf sütü, özellikle vejetaryen ve vegan beslenenlerin menüsünde önemli rol oynar. 

yulaf sütü

Yulaf Sütü Glüten İçerir Mi?

Glüten, buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein türüdür. Çoğu insan için güvenli olsa da, glüten duyarlılığı ve çölyak hastalığı olan kişilerin ince bağırsağının iç yüzeyine zarar verir. Bu yüzden çölyak hastaları ve glüten duyarlılığı olan kişiler, glüten tüketiminden kesinlikle kaçınmalıdır.

Yulaf sütü, doğal olarak glütensizdir. Ancak genelde buğdayın yanında yetiştirildikleri ve buğday ürünleriyle aynı tesislerde işlendikleri için, glütenle çapraz kontamine olurlar. Bu nedenle yulaf sütü de kontaminasyona karşı hassastır. Yulaf örneklerinden yapılan bir araştırmada, %88'inin milyonda 20 parçadan fazla glütenle kontamine olduğunu keşfetti. Yani bazı markaların yulaf sütlerinde bir miktar glüten olabilir. Tüketeceğiniz sütün glüten içerip içermediğini öğrenmek için, ambalajına bakmanız gerekir. İçindekiler kısmında glütensiz olduğu onaylanan ürünleri tercih edebilirsiniz.

yulaf sütü

Glütensiz Yulaf Sütü Nasıl Yapılır?

Yulaf sütünü evde yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için glütensiz yulaf ve su kullanmanız yeterlidir. 1 bardak glütensiz yulafın üzerine su ekleyin ve 15 dakika bekleyin. Ardından yulafı süzün. 4 bardak su ile birleştirerek 30 saniye karıştırın. Daha koyu bir içecek elde etmek için, daha az su kullanabilirsiniz. Karışımı süzgeçten geçirdikten sonra soğumasını bekleyin. Ardından ev yapımı yulaf sütünüzü içebilirsiniz.

Glütensiz bir süt arayışındaysanız, inek, keçi, manda, koyun gibi hayvanlardan elde edilen sütün doğal halinin glüten içermediğini unutmayın. 

Şunlara da göz atın;

  1. Yulaf sütünün faydaları nelerdir?
  2. Yulaf sütünün bozulduğu nasıl anlaşılır?
  3. Bulgur glüten içerir mi?
  4. Glüten içeren besinler nelerdir?
  5. Glütensiz tatlı tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo