Yeşil Erik Tuzla Yenir Mi?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan yeşil erik, genellikle tuzlanarak tüketilir. Peki, erik tuzla yenir mi? İşte, yeşil erik tüketirken dikkat edilmesi gerekenler:
Yeşil Erik Tuzla Yenir Mi?
14 Mayıs 2024, 13:43

Yeşil erik, yazın en sevilen ve en çok beklenen meyvelerinden biridir. Hafif ekşimsi tadı ve kütür kütür lezzetiyle çok sevilen bu meyve, genellikle tuza batırılarak tüketilir. Erik, ölçülü ve tuzsuz bir şekilde yendiğinde bağışıklık sistemini olumlu etkiler. A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olan erik, glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerini dengede tutar ve diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. Antioksidan etkisiyle hem genel sağlık, hem de cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Çözünülebilir lif içeriği sayesinde, sindirim sistemini düzenler ve kabızlığa iyi gelir.

erik ve tuz

Erik Tuzla Yenir Mi?

Yeşil erik çok sağlıklı bir meyve olsa da, tuzla birlikte tüketilmesi onu zararlı ve tehlikeli bir hale getirebilir. Çünkü bu meyve tuzla birlikte yendiğinde, tansiyonu yükseltir. Bu durum özellikle tansiyon hastaları için çok sakıncalıdır. Eriği tuzla birlikte tüketmek, vücudun su tutmasına ve ödem oluşmasına sebep olur. Özellikle el ve ayaklarda ödem problemiyle sık sık karşılaşıyorsanız, eriği kesinlikle tek başına tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte tuz olmadığı halde aşırı miktarda erik tüketmek de sindirim sisteminin bozulmasına yol açabilir. Bununla birlikte ishal, mide bulantısı, kusma gibi sindirim sorunları ortaya çıkar. Her besinde olduğu gibi, erik de doğru ölçüde tüketilmelidir. 

Yeşil erik, tuzsuz bir şekilde günde 1 porsiyon tüketilebilir. Bir porsiyon, ortalama 10-12 adettir. Ancak daha önce söylediğimiz gibi, tuzsuz bir şekilde tüketilmesi önerilir. Eriği tuzlayarak tüketmek, günlük almanız gereken sodyum miktarının üzerindedir. Bu da hipertansiyon ve kalp hastaları için sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

yeşil erik

Erik Nasıl Yenir?

Yeşil eriği tuzlayarak yemek yerine aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

  1. Yeşil eriği sade bir şekilde tüketebilirsiniz.
  2. Eriği dilimleyerek salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
  3. Eriği küçük küçük doğrayarak yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
  4. Yeşil eriği doğru malzemelerle birleştirerek sos yapımında kullanabilirsiniz. 

Şunlara da göz atın;

  1. Yeşil erik hangi mevsimde yetişir?
  2. Kırmızı erik nasıl dondurulur?
  3. Mürdüm erikli tarifler
  4. Mürdüm eriği nasıl kurutulur?
  5. Anjelik erikli tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo