Yeşil Çayın Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Saçların hızlı uzamasını, daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak için yeşil çay kullanılır mı? Bu yazımızda yeşil çayın saç üzerindeki etkilerini ve kullanımını inceleyeceğiz.
Yeşil Çayın Saç Üzerindeki Faydaları Nelerdir?
15 Şubat 2024, 12:04

Yeşil çay içmek ve yeşil çay içeren saç ürünlerini kullanmak, saç dökülmesi riskini azaltabilir ve hatta saçların yeniden çıkmasını teşvik edebilir. Yeşil çay yüzyıllardır keyifle tüketilen dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Her derde deva bir içecek olarak lanse edilen pek çok şirket, ürünlerine yeşil çay eklemeye başladı. Ancak yeşil çayın saçınıza gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığını merak edebilirsiniz. Sağlık sitesi Healthline'nın haberine göre, yeşil çayın saç üzerindeki etkilerine daha yakından bakalım.

yeşil çay

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?

 1. Saç dökülmesi dünya çapında birçok erkek ve kadını etkilemektedir ve bunun stres, diyet, otoimmün hastalıklar ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli nedenleri vardır. Bazı araştırmalar EGCG'nin bu hormonların saç üzerindeki etkilerini engelleyebildiğini ve saç dökülmesini yavaşlatabildiğini göstermiştir. Yeşil çaydaki EGCG'nin, saç büyümesinin androjen fazını uzatarak ve saç dökülmesine yol açan telojen fazını yavaşlatarak testosteronun neden olduğu saç dökülmesini azalttığı görülmektedir.
 2. Yeşil çay sağlıklı saç büyümesini destekleyebilir. Yeşil çayın saç köklerini uyararak ve cilt ile saç hücrelerinin zarar görmesini önleyerek saç büyümesini arttırdığı görülmektedir.
 3. Saç, deri, tırnak, saç ve aksesuar yapılarını içeren, deri sistemi adı verilen çok daha büyük bir sistemin parçasıdır. 15 katılımcıyla yapılan küçük bir çalışmada araştırmacılar, 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi içeren takviyeleri tüketmenin, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında cilt kan akışını ve oksijen dağıtımını %29 artırdığını buldu.
 4. Yeşil çay, saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilir.

yeşil çaylı şampuan

Yeşil Çay Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Yeşil çay ve yeşil çay ekstraktının büyümeyi teşvik edici özellikleri göz önüne alındığında, birçok saç ürününde ana madde olarak bunlar yer almaktadır.

 1. Şampuan: Yeşil çay ekstresi içeren günlük bir şampuan kullanın. Şampuanın çoğunu köklerinize ve saç derinize uyguladığınızdan ve nazikçe fırçaladığınızdan emin olun.
 2. Saç kremi: Saçınızın köklerine, gövdelerine ve uçlarına yeşil çay kremi veya saç maskesi uygulayın. 3-10 dakika veya üreticinin talimatlarında belirtilen süre kadar bekletin.
 3. Ev yapımı saç durulama: Kaynayan suya 1-2 yeşil çay poşeti ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra duşun sonunda sıvıyı saçınıza uygulayın.
 4. Tüketme: Ayrıca vücudunuza iyi bir antioksidan kaynağı sağlamak için günde 1-2 bardak (240-480 ml) yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

Önemli Not: Yeşil çay tüketim için güvenli olsa da, birçok yeşil çay takviyesi ve yağı önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda EGCG içerir ve bu da karaciğer toksisitesi ve mide rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca yeni bir takviyeye başlamadan önce daima sağlık uzmanınızla konuşun.

Şunlara da göz atın;

 1. Günde ne kadar yeşil çay içmeliyiz?
 2. Yeşil çay şampuan olarak nasıl kullanılır?
 3. Argan yağının saç üzerindeki faydaları
 4. Limonun saça faydaları
 5. Avokado yağının saç üzerindeki faydaları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo