ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER YENİ EVLİ ÇİFTLER İÇİN MUTLULUK VE MUTFAK SIRLARI

YENİ EVLİ ÇİFTLER İÇİN MUTLULUK VE MUTFAK SIRLARI

Evlilikte mutluluğun önemli bir sırrı da, mutfaktaki mutluluktur.
Yeni evli çiftler için mutluluk ve mutfak sırları

Evlilik insan hayatındaki en önemli süreçlerden biri. Çiftlerin mutluluğu içinse ilişkide karşılıklı uyum, diyalog, anlayış, şefkat gibi değerler çok önemli ama size küçük bir sır verelim. Evlilikte mutluluğun önemli bir sırrı da, mutfaktaki mutluluktur.

Evlilik, birbirini seven iki insanın hayatlarını birleştirmesine vesile olan çok güzel bir olaydır ancak evliliği başarıyla yürütebilmeyi bilmek de mutlu bir yaşamın anahtarıdır. Mutluluğu yakalamak için elbette çiftlerin uyum içinde yaşaması, birbirlerine karşı anlayışlı davranması, diyalog kurmayı bilmesi çok önemlidir. Ama size bir sır verelim. Evinizde mutluluğu sağlamak için her şeyi yaptıktan sonra bile hala önemli bir eksiğiniz kalabilir. Bu da, lezzetli yemekler olacaktır. En mutlu insanın bile lezzetli yemeklerden mahrum kaldığı bir süreçte mutluluğunu sürdürebilmesi hiç kolay değil. O nedenle, bir evlilikte ve hatta yaşam boyu mutlu olmanın kilit kullarından biri, mutfakta başarılı olmayı öğrenmektir.

Yeni evli çiftler genellikle mutfaktaki kontrolü hala ebeveynlerine bırakmaya meyilli olabilirler ve daha da kötüsü anneleri yemek hazırlamaya devam ederken, enerjilerini mutfağa yönlendirmeyi çok düşünmezler. Daha da kötü senaryoda ise evlilikleri boyunca, bekarlık alışkanlıklarını yani dışarıdan yemek söylemeyi uzun yıllar boyunca devam ettirebileceklerine inanırlar. Ancak bu yanlış düşüncenin bedeli çok ağır olabilir. Lezzetli, sağlıklı ve pratik yemekler hazırlama konusunda başarısız olan evlilikler de sonunda başarısızlıkla sonuçlanabilir.

İşte, bu kötü sonla karşılaşmak istemeyen yeni evli çiftlerin mutluluğuna katkıda bulunabilecek 5 kritik tavsiye:

1- Sos tarifleri öğrenin

Evlilik öncesinde mutfak becerilerini yeterince geliştirmemiş bir çiftin bir anda usta aşçılar olmasını bekleyemeyiz. Bu biraz zaman alacak bir süreç. Ancak, evinizde lezzetli ve sağlıklı beslenme ihtiyacınızı lezzetli ve kolay yapılabilecek soslar sayesinde biraz karşılayabilirsiniz. Sos yapmak aslında kolay bir iş olmasa da öğrenmesi zor değildir. Genellikle az malzemeyle ve hızlı şekilde, tarifleri takip ederek lezzetli soslar üretebilirsiniz. Bu da size, lezzetsiz bir haşlama makarnayı bile lezzetli bir yemeğe dönüştürme imkanı kazandırır. Dolayısıyla, eğer yemek yapmak konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, enerjinizi öncelikle sos tariflerine yönlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

2- Tencere ve pişirme aparatları

Başarılı ve lezzetli yemekler, soslar hazırlamanın anahtarlarından biri de tencereler ve pişirme aparatlarıdır. Mutfağınızda mutlaka 1-2 farklı niteliklere sahip tencere seti bulunmalıdır. Her yemek ve tarif için doğru tencereyi, doğru pişirme aparatını kullanmalısınız. Çorba tenceresinde omlet hazırlamanız imkansızdır. Omlet tavasında da çorba yapamazsınız. Dolayısıyla farklı materyallere sahip kaliteli tencere setleri mutfağınızda mutlaka yer almalı.

3- Sunum çok önemlidir

Mutfakta mutluluğun sırrı biraz da yaptığınız yemeği nasıl sunduğunuzla bağlantılıdır. Güzel bir yemeği özensiz bir sunumla, gazete kağıtları üzerinde yemeye kalkarsanız, o yemekten hiç keyif almayabilirsiniz. Dolayısıyla masanızı hazırlarken, yemek saatlerinizi çok önemli bir “buluşma” gibi görmelisiniz. Bu noktada masanızı süsleyecek yemek takımları mutfak hazırlığınızın olmazsa olmazları arasında yer almalıdır.

4- Evlilik hazırlığında mutfak ihtiyaçlarını planlayın

Mutfak ve mutfak gereçleri alışverişi evlilik hazırlığında önemlidir farkındayız ama çoğu zaman salon, oturma odası, yatak odası gibi hazırlıkların yanında mutfak gereçleri biraz daha ikinci plana atılabilir. Bu konuda genç çiftlerin bütçe kısıtlamalarını da kabul etmek gerekiyor. Ama evlilik hazırlığı sırasında alınacak çeyiz setleri arasında mutfak gereçlerine ağırlık veren setleri tercih etmek, mutlu evliliğe giden yolda doğru bir tercih olacaktır.

5- Zihninizi öğrenmeye odaklayın

Evlilik hayatında mutluluk için, mutfakta başarılı olmak çok önemli ve bunu sağlamak da zor ve zaman alan bir öğrenme süreci gerektirebiliyor. Dolayısıyla, güzel bir yemek yerken artık sadece o yemekten keyif almayı değil, yemeğin tarifini de almayı aklınıza getirin. Bu şekilde, zihninizi bir süreliğine “mutfak sırları” edinmeye odakladığınızda, sonunda lezzetine doyum olmayan yemekler hazırlamaya başlayacaksınız.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!