Yaz Aylarında Kurdeşeni Hafifletecek 8 Yöntem

Yaz aylarında kurdeşen belirtilerinin kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Peki, sıcak havalarda kurdeşene ne iyi gelir? İşte, yaz aylarında kurdeşen semptomlarını hafifletmek için uygulayabileceğiniz 8 yöntem:
Yaz Aylarında Kurdeşeni Hafifletecek 8 Yöntem
20 Mayıs 2024, 12:43

Yaz, kronik kurdeşeni olan kişiler için yeni zorlukları da beraberinde getiriyor. İnsanlar kurdeşenlerine neyin sebep olduğunu her zaman bilemezler, ancak bu durum güneş ışığı, sıcaklık, polen ve ter gibi yaz mevsimindeki yaygın tetikleyiciler tarafından daha da kötüleşebilir. Ancak bu, tüm yaz eğlencesini kaçırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yaz aylarında kronik kurdeşenleri yönetmeye yönelik ipuçlarını bu yazıda paylaşıyoruz.

Yaz Aylarında Kurdeşen Nasıl Geçer?

Sıcak hava dalgaları ve yüksek polen sayıları nedeniyle yaz mevsiminde kurdeşen için pek çok potansiyel tetikleyici bulunur. Yılın bu döneminde alevlenme riskini azaltmanın birkaç yolu:

 1. Tetikleyicileri öğrenin

kurdeşen

Kurdeşen bir dizi farklı şey tarafından tetiklenebilir. Kurdeşenlerinizi neyin kötüleştirdiğini anlamak size bu tetikleyicilere maruz kalma oranınızı azaltma fırsatı verir. Ancak kurdeşenlerinize neyin sebep olabileceğini tam olarak daraltmak zor olabilir. Alerji uzmanları ve dermatologlar gibi uzmanlar, kurdeşene neden olabilecek altta yatan koşulların ortadan kaldırılmasına veya tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

 1. Hava sıcaklıklarını izleyin

sıcak hava

Kurdeşenlerin ne zaman ortaya çıktığına dair bir günlük tutmak, tipini daraltmanıza ve yaz aylarında bazı şeylerin tetikleyici olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, parlak ve güneşli bir günde dışarıda vakit geçirdikten sonra sıklıkla birkaç dakika içinde kurdeşen oluştuğunu fark ederseniz, solar ürtiker adı verilen nadir bir türe sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde kolinerjik ürtikeri olan kişilerde terlediğinde kurdeşen oluşur.

 1. Kuru kalın

sıcak hava

Terlemeye başlayabileceğiniz sıcak ve nemli ortamlarda uzun süre kalmaktan kaçının. Açık havada vakit geçirmek istiyorsanız günün en sıcak saatlerinden kaçınmaya çalışın. Yaz güneşinin öğle vaktine göre daha az ısıya neden olduğu sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde sahilde yürüyüş yapmak daha rahat olabilir.

 1. Sıvı tüketin

su içen kadın

Hidrasyon sizi serin tutmanıza ve yüksek vücut ısısından kaynaklanan kurdeşen olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle birçok insanın daha aktif olduğu ve daha kolay susuz kaldıkları yaz aylarında önemlidir. Susuz kalmamak bu dengenin korunmasına yardımcı olur, böylece yaz kurdeşenlerinin alevlenme olasılığını azaltabilirsiniz.

 1. Güneş kremi kullanın

güneş kremi

Solar ürtiker, görünür ışığa ve UVA/UVB ışınlarına maruz kaldıktan sonra kurdeşen oluşmasıdır. Belirtilerinize neden olan ışık türünü özel olarak engelleyen bir güneş koruyucu kullanmak, kurdeşenlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Hassas bir cildiniz varsa hipoalerjenik veya doğal bir güneş koruyucu kullanmayı düşünün. Güneş koruyucuyu her 2 saatte bir veya terliyorsanız veya yüzüyorsanız daha sık yeniden uygulayın.

 1. Bol giysiler giyin

bol giysiler

Bol, akıcı giysiler tahrişi ve aşırı ısınmayı önleyebilir. Uzun kollu ve pantolonlar cildinizi güneşten korumaya yardımcı olur. Ayrıca sizinle otlar ve bitkiler arasında kurdeşene neden olabilecek bir bariyer oluştururlar.

 1. Soğuk kompres uygulayın

soğuk kompres

Soğuk sıcaklıklar, kurdeşenleri kötüleştiren iltihabı azaltabilir. Kaşınmaya başlarsa cildinize soğuk kompres uygulamak semptomları hafifletebilir. Ancak soğuk ürtikeriniz varsa, cildinize çok soğuk bir şey koymaktan kaçının.

 1. Polen maruziyetini sınırlayın

çiçek poleni

Polen, yaz aylarında bazı insanlarda kurdeşeni tetikleyebilen yaygın bir alerjendir. Polen miktarının yüksek olduğu zamanlarda dışarıda vakit geçirmekten kaçının. Polen sayımlarını yerel hava durumu raporlarından öğrenebilirsiniz.

Diğer öneriler;

 1. Stres kurdeşenlerin alevlenmesine neden olabilir. Meditasyon, yeterince dinlenmek ve en sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırmak stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 2. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, düşük D vitamini düzeyleri ile kronik kurdeşen arasında bir bağlantı olabilir. D vitamini seviyenizi test ettirmek ve bir takviyenin kurdeşenlerinize yardımcı olup olamayacağı konusunda doktorunuzla konuşun.
 3. Kurdeşen belirtileriniz giderek artıyorsa, en kısa zamanda bir doktora başvurun.

Şunlara da göz atın;

 1. Egzama nasıl önlenir?
 2. Yaz nezlesi belirtileri nelerdir?
 3. Yaz için cilt bakımı nasıl yapılır?
 4. Yaz alerjileri nelerdir?
 5. Yaz aylarında neler tüketilmeli?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo