Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Su sebili düzenli olarak temizlenmelidir. Peki nasıl temizlenir? Sizler için su sebili nasıl temizlenir anlattık. İşte, su sebili nasıl temizlenir:
Su Sebili Nasıl Temizlenir?
07 Ekim 2022, 15:45

Bir su soğutucunuz/sebiliniz varsa, onu düzenli olarak temizlemek isteyeceksiniz. Su sebilinin her şişe değişiminde temizlenmesi önerilir. Suyu ve sebili temiz tutmak sebili korumanın en önemli parçasıdır. Sizler için su sebili nasıl temizlenir anlattık. İşte, su sebili nasıl temizlenir:


Temizleme Solüsyonu Nasıl Hazırlanır?

 1. Bir kovaya 3 litre su dökün. Bu adım, çamaşır suyu veya sirke çözeltisi kullansanız da aynıdır. Saplı veya yönetimi kolay bir kova düşünün. Çamaşır suyu çözeltisinin hiçbirinin kaptan dışarı ve zemine veya kıyafetlerinize dökülmemesi en iyisidir.
 2. Çamaşır suyu çözeltisini yapın. Suyun içerisine 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin. Mümkünse kokusuz bir ağartıcı kullanın, çünkü kokuyu sona doğru atmak daha kolay olacaktır.
 3. Çözeltiyi nazikçe karıştırın.
 4. Sirke çözeltisini yapın. Karışım için sadece seyreltilmemiş sirke ve bir kovaya ihtiyacınız olacak. Sirke kokusunu hafifletmek için bir veya iki yemek kaşığı limon suyu eklemeyi tercih edebilirsiniz. Her üç ölçü su için bir ölçü beyaz sirke karıştırın.
 5. Bir uyarı olarak, sirke kullanmak, herhangi bir şeyi dezenfekte etmek için klorlu ağartıcı kullanmaktan yalnızca yüzde 80-90 kadar etkilidir. Şişelenmiş su çok az miktarda bakteri içerirken, tamamen dezenfekte edilmezse bu miktarın zamanla büyümesi mümkündür.

Su Sebili Nasıl Temizlenir?

 1. Sebili prizden çekin. Su bidonunu içerisinden çıkartın.
 2. Sebilin iç yüzeyini temizleme solüsyonuyla temizlemek için bir süngeri ıslatın. 2-5 dakika bekletin, (ancak aşınma ve yıpranmayı önlemek için daha fazla değil), ardından solüsyonu musluktan (iki tane varsa soğuk sıcaklık) ve ayrı bir kaba boşaltın. Bu kabı lavaboya veya tuvalete boşaltın.
 3. Kalan temizleme solüsyonunu durulayın. İç hazneyi dört kez suyla doldurun ve (soğuk sıcaklık) musluğundan bir kovaya boşaltın. Geride ağartıcı veya sirke tadı kalmadığından emin olmak için bu konuda dikkatli olun.
 4. Damlama tepsisini kaldırın ve iyice fırçalayın. Tepsiyi yıkayın ve dağıtıcıya geri göndermeden önce her ikisini de temiz musluk suyunda durulayın. Dar alanlarda nem bırakmamak için iyice kurutduğunuzdan emin olun.
 5. Ellerinizi iyice yıkayın ve yeni şişeyi bir havluyla kurulayın. Şişeyi tekrar kullanmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.
 6. Kapağı çıkarın ve yeni şişeyi yerleştirin. Sıkıca oturduğundan emin olun ve şişenin dağıtıcı ile bir sızdırmazlık sağladığını gösteren şişenin üstüne yükselen hava kabarcıklarını izleyin.
 7. Çalıştığını kontrol edin. Bir bardak su doldurun, sebilinizde varsa her iki musluğu da deneyin. Geride hoş olmayan bir tat kalmadığından emin olmak için suyu tadın.


Şunlara da göz atın;

 1. Blender nasıl temizlenir?
 2. Kavanoz açacağı nasıl temizlenir?
 3. Emzik nasıl temizlenir?
 4. Yağ şişesi nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo