Saç Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı ile kendini gösteren saç mantarı, kişiyi rahatsız eden bir enfeksiyondur. Peki, saç mantarı neden olur, belirtileri nelerdir? İşte, saç mantarı nedenleri ve belirtileri hakkında merak edilenler:
Saç Mantarı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
22 Mart 2024, 12:53

Saç mantarı, saçı veya cildi etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Saç derisinde görülen bu mantar, kepeklenme ve dökülme gibi sorunlara yol açabilir. Eğer önlem alınmazsa, saçtan cilde ve vücudun diğer kısımlarına da yayılabilir. Saç mantarı, bulaşıcı olduğu için insandan insana geçebilir ve kişinin tedavi olmamasına göre giderek yayılabilir. Altta yatan neden tespit edildikten sonra mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve en uygun tedaviler yapılmalıdır. 

Saç Mantarı Neden Olur?

Saç mantarı, bulaşıcı olduğu için doğrudan insanlardan veya hayvanlardan bulaşabilir. Ayrıca başkalarına ait taraklardan veya kirli çarşaf ve yastık kılıflarından bulaşması da mümkündür. Doğrudan temas yoluyla bulaştığı için, insanlarla temas ederken dikkatli olunmalı, başkalarının saç bakım ürünleri kullanılmamalı, çarşaf ve yastık kılıfları düzenli aralıklarla değiştirilmeli ve mantar riski olan hayvanlarla fiziksel temas sınırlandırılmalıdır. 

saç mantarı

Saç Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Saç mantarında en yaygın görülen belirtiler şunlardır;

 1. Saç derisinde kızarıklık
 2. Pul pul dökülen saç derisi
 3. Kaşıntı
 4. Kepek
 5. Saç dökülmesi
 6. Leke oluşumu
 7. Yağ bezeleri
 8. Saç derisinde iltihaplanma ve acıma hissi

Kaşıntı, kepek ve saç dökülmesi problemi günlük hayatta sık sık karşılaşılan bir sorun olduğu için, mantar olup olmadığı hemen anlaşılmayabilir. Eğer saç kaybı ve kepek problemi her zamankinden daha fazlaysa, ayrıca kafa derisinde farklı sorunlar da gözlemleniyorsa, en yakın zamanda dermatoloğa başvurmak gerekir. 

saç mantarı

Saç Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Saç mantarı için öncesinde doktorla konuşmak önemlidir. Doktor önerisine göre şampuan, saç kremi ve merhem kullanılabilir. Verilen ürünler doğru kullanıldığında enfeksiyon kısa süre içinde geçer. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmazsa, mantar kısa sürede yayılır ve cilde bulaşabilir. Saç mantarı için elma sirkesi, çay ağacı yağı ve aloe vera gibi bitkisel çözümler de sunulur. Ancak enfeksiyonun boyutu bilinmediği için öncesinde doktora danışmak daha önemlidir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kuru saçları canlandırmanın yolları
 2. Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?
 3. Saç diplerinde acı neden olur?
 4. Saç biti nasıl temizlenir?
 5. Saç köklerini güçlendirmek için ne yapmalıyız?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo