Kuru Saçları Canlandırmanın 5 Yolu

Kuru saçlar nasıl canlandırılır? Çevresel faktörler sebebiyle kuruyan saçlarınızı tekrar canlı görünüme kavuşturmanın 5 yolu:
Kuru Saçları Canlandırmanın 5 Yolu
05 Şubat 2024, 11:17

Saçları boyamak, soğuk hava, güneş, ısıl işlemler ve çevresel faktörler sebebiyle oluşan saç kuruluğu, herkesin karşılaştığı bir sorundur. Özellikle kış aylarında artan bu durum, hemen herkesin yaşayabileceği problemlerden biridir. Saçlar kurumaya başladıkça daha kırılgan ve cansız görünür. Bu yüzden saça parlaklığını ve hacmini geri kazandırmak için bazı yollara başvurabilirsiniz. 

Kuru Saçlar Nasıl Canlandırılır?

  1. Ön işlem

saçları nemlendirme

Kuruyan saçlar, nemlendirici bakıma sık sık ihtiyaç duyar. Özellikle saçınızı yıkamadan önce yapacağınız maske, krem veya yağ gibi uygulamalar, saçın nemlenmesine yardımcı olur. Uygulamadan sonra bir süre saçınızı sarıp bekleyin. Ardından durulama işlemine geçebilirsiniz.

  1. Doğru şampuan seçin

şampuan kullanımı

İdeal bir şampuan, saçı nemlendirmelidir. Şampuanını seçerken, içeriğindeki kontrol edip nemlendirici özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Doğru şampuan kullanımı, hem saç kuruluğunu engeller, hem de saçınıza ihtiyaç duyduğu hacmi verir.

  1. Saç kremi kullanın

saç kremi

Şampuanlara göre daha yumuşak olan saç kremleri, özellikle saçın yumuşacık olmasını sağlamak için tercih edilir. Bazı saç ürünleri, deterjan ve sülfat içerir. Bu yüzden saç kremi seçimi yaparken, mutlaka içindekiler kısmını kontrol edin. Özellikle bitkisel yağlarla güçlendirilmiş olan kremleri tercih edebilirsiniz.

  1. Nemi hapsedin

nemlendirici

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçının. Sıcak su, saçınızdaki nemi azaltır ve derinin kurumasına yol açar. Saçınızı yumuşatıp ılık suyla yıkadıktan sonra, nemi saçınıza hapsetmeniz gerekir. Şekillendirme, kurutma ve güneşe maruz kalmadan önce, mutlaka saçınızı ısı koruyucu uygulayın. 

  1. Sprey ve yağlarla destekleyin

saç spreyi

Saçınızı her gün veya iki günde bir yıkıyorsanız, daha fazla kuruma problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu dönemlerde serum, yağ veya nemlendirici sprey kullanmak, kuruyan saçlarınıza iyi gelir. Saçınızı yıkamadığınız günlerde ise mutlaka besleyici yağlardan faydalanın. 

Şunlara da göz atın;

  1. Saç dökülmesine ne iyi gelir?
  2. Saç kırıklarına ne iyi gelir?
  3. Saç kabarması nasıl önlenir?
  4. Saç nasıl nemlendirilir?
  5. Saç gürleştirme yöntemleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo