Pirinç Çeşitleri Nasıl Belirlenir?

Pirinç, popüler bir gıda maddesidir ve çeşitli türleri, sayısız farklı doku ve renkle tüm dünyada yetişir.Pirinç çeşitleri nasıl ayırt edilir ve nasıl anlaşılır anlattık. İşte, pirinç çeşitleri nasıl belirlenir:
Pirinç Çeşitleri Nasıl Belirlenir?
30 Ocak 2023, 16:41

Pirinç, popüler bir gıda maddesidir ve çeşitli türleri, sayısız farklı doku ve renkle tüm dünyada yetişir. Bir restoranı ziyaret ediyorsanız veya kendi eviniz için yemek planlamaya çalışıyorsanız, ne tür pirinç yiyeceğinizi veya hangi pirincin bir tarif için en iyi sonucu vereceğini bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Neyse ki, farklı pirinç türlerini dikkatli bir şekilde inceleyerek tanımlamak oldukça kolaydır. Sizler için pirinç türleri nasıl ayırt edilir anlattık. İşte, pirinç türleri nasıl ayırt edilir:

Kısa Taneli Pirincin Sınıflandırılması

 1. Bu tür pirinçler kısa ve oval yapıya sahiplerdir. Görünüşleri açısından kolayca ayırt edilebilirler.
 2. Yapışkan pirinci gerçekten yapışkan bir beyaz pirinç çeşidi olarak tanıyın. Yapışkan pirinç tanelerinin hem küçük hem de emici olduğunu ve diğer pirinç tanelerine yapışma eğiliminde olduklarını unutmayın. Bu tür pirinci, yulaf lapası veya pirinç topları gibi gerçekten kalın tariflerde bulacaksınız. Bu pirincin çok belirgin bir aroması yoktur ve birçok farklı yemekte işe yarar.
 3. Oval taneleri ve pişirildiğinde hafif yapışkanlığı ile suşi pirincini kesin olarak tespit edin. Suşi pirincinin çiğ olduğunda oldukça opak olduğunu ve pişirildikten sonra biraz yapışkan olduğunu unutmayın. Yapışkan pirincin aksine, suşi pirincinin kalın, lapa benzeri bir kıvamı yoktur. Adından da anlaşılacağı gibi, muhtemelen suşi pirincini birçok suşi yemeğinin temeli olarak bulacaksınız
 4. Siyah-mor pirinç ve yarı saydam kahverengi pirinçte bu kategoriye aittir.

Orta Tane Pirinç

 1. Bu tür pirinç taneleri küresel, oval ve kısadır.
 2. Bu tür pirinçlere Arborio bir örnektir. Rissottonun baş malzemesidir. Kremamsı bir yapısı vardır.
 3. Bu tür pirinçler çok yapışkan olduğu için yapışkan (yapışkan) pirinçle karıştırılması kolaydır.
 4. Rissotto, sütlaç gibi tariflerde bu tür pirinçleri kullanabilirsiniz.

Uzun Taneli Pirinci Tanımlama

 1. Bu tür pirinçler kabarık dokusuyla ayırt edin. Beyazın uzun taneli formda popüler olduğunu, ancak orta ve kısa taneli çeşitlerde de olabileceğini unutmayın. Aşırı yapışkan olmadan yumuşak, kabarık bir dokuya sahiptir.
 2. Genellikle ince taneli pirinçler Uzakdoğu mutfağında kullanılır.
 3. Bu türde pirinçler; kahverengi pirinç, basmati, yasmin, yabani pirinç.


Şunlara da göz atın;

 1. Sade pirinç pilavı
 2. Pirinç çeşitleri
 3. Pilav tarifleri
 4. Kolay tatlı tarifleri
 5. En evilen çorba tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo