Oolong Çayı Nedir: Oolong Çayı Hakkında Merak Edilenler

Oolong çayı nedir? Sizler için oolong çayı hakkında merak edilenleri anlattık. İşte, oolong çayı hakkında merak edilenler:
Oolong Çayı Nedir: Oolong Çayı Hakkında Merak Edilenler
12 Eylül 2022, 13:35

Oolong çayı, dünya çapında üretilen ve tüketilen çayın sadece %2'sini temsil eder, ancak keşfedilmeye değerdir. Koyu ve yeşil çayların özelliklerini bir araya getirerek, ona birçok sağlık yararı sağlar.

Örneğin, oolong çayı tüketmek kilo vermeye yardımcı olabilir ve stresi azaltabilir. Bu yazıda sizlere oolong çayı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık. İşte, oolong çayı hakkında merak edilenler:


Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı geleneksel bir Çin çayıdır. Yeşil çay ve siyah çay yapmak için kullanılan aynı bitki olan Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır. Fark, çayın nasıl işlendiğidir. Yeşil, koyu veya oolong çayları oluşturan şey oksidasyon sürecidir. Yeşil çay, yapraklar havaya maruz kaldığında başlayan ve farklı çay türlerinin renk ve tadından sorumlu olan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyona uğramamış taze çay yapraklarından üretilir. Siyah çay, oksidasyonu artırmak için yapraklar tamamen ezildiğinde ve yapraklar güneşte solduğunda ve kısmi oksidasyon oluşturmak için hafifçe ezildiğinde oolong oluşur.


Oolong Çayındaki Besinler

Siyah ve yeşil çaylara benzer şekilde, oolong çayı çeşitli vitaminler, mineraller ve yardımcı antioksidanlar içerir. Bir fincan demlenmiş oolong çayı az miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Ayrıca yaklaşık 38 mg kafein içerir. Karşılaştırıldığında, bir fincan yeşil çay yaklaşık 29 mg kafein içerir.

Çay polifenolleri olarak bilinen oolong çayındaki ana antioksidanlardan bazıları theaflavinler, thearubiginler ve EGCG'dir. Bunlar, sağlık yararlarının çoğundan sorumludur. Oolong çayı ayrıca gevşeme ve bilişsel performans üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilen bir amino asit olan L-theanine içerir.

Oolong Çayı Diyabete Karşı Korur

Genel olarak çayın, diğer mekanizmaların yanı sıra muhtemelen insülin direncini azaltarak ve iltihabı azaltarak diyabet ve diyabet komplikasyonlarına karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.


Oolong Çayı Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Düzenli olarak tüketilen çay antioksidanları da kalp sağlığını iyileştirebilir. Düzenli çay içenlerle ilgili çeşitli araştırmalar, kan basıncının ve kolesterol seviyelerinin azaldığını ve ayrıca kalp hastalığı riskinin azaldığını gösteriyor.


Oolong Çayı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Çay tüketimi ve kilo kaybı uzun zamandır birbirine bağlı; ve gerçekten de birçok çalışma, çaydaki biyoaktif bileşikler ile kilo verme veya obeziteyi önleme arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Çayın antioksidan aktivitesinin vücut yağını azaltma yeteneklerinden tek başına sorumlu olduğuna uzun süredir inanılırken, araştırmacılar çayın enzim inhibisyonunu artırma yeteneğinin ve özellikle bağırsak mikrobiyotası ile antioksidan etkileşimlerinin aslında ağırlığı yönlendiren şey olabileceğini öne sürmeye başlıyorlar.

Oolong Çayı Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir

Son incelemeler, çay tüketiminin beyin işlevini ve hafızayı korumaya yardımcı olabileceğini ve muhtemelen yaşa bağlı düşüşe karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Aslında, çayın çeşitli bileşenleri beyin fonksiyonuna fayda sağlayabilir. Yeni başlayanlar için kafein, norepinefrin ve dopamin salınımını artırabilir. Bu iki beyin habercisinin ruh hali, dikkat ve beyin işlevine fayda sağladığı düşünülmektedir.


Kanserlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Bilim adamları, siyah, yeşil ve oolong çaylarında bulunan antioksidanların vücutta kansere yol açabilecek hücre mutasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Çay polifenolleri ayrıca kanser hücresi bölünme oranını da azaltabilir.

Yıllar boyunca, çay tüketimi ile akciğer, yemek borusu, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanserler dahil olmak üzere belirli kanserlerin riskinin azalması arasındaki bağlantıyı araştıran birçok çalışma yapılmıştır. Kanser riskinin azaldığına dair bazı kanıtlar var gibi görünse de, çalışmaların çoğu kanıtların her zaman istatistiksel olarak anlamlı olmadığına dikkat çekiyor. Oolong çayı, yeşil ve siyah çayın ortasında yer aldığından, benzer faydalar beklenebilir. Bununla birlikte, özellikle oolong çayı üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Oolong Çayı Diş Ve Kemik Gücünü Artırmaya Yardımcı Olur

Oolong çayında bulunan antioksidanlar dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma, 10 yıllık bir süre boyunca her gün siyah, yeşil veya oolong çayı içen kişilerin toplam kemik mineral yoğunluğunun %2 daha yüksek olduğunu gösterdi. Diğer birkaç inceleme, çayın kemik mineral yoğunluğu üzerindeki benzer olumlu etkilerini bildirmektedir. Daha yüksek bir kemik mineral yoğunluğu, kırık riskini azaltabilir. Bununla birlikte, oolong çayı ve kırıklar arasında doğrudan bir bağlantı henüz araştırılmamıştır.

Oolong Çayı Egzamayı Hafifletmeye Yardımcı Olur

Hem siyah hem de yeşil çaylar, aksi takdirde egzama olarak bilinen atopik dermatit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olma yetenekleri nedeniyle incelenmiştir ve sonuçlar umut verici olsa da kesin sonuçlar sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Oolong Çayının Yan Etkileri

Oolong çayı yüzyıllardır tüketilmektedir ve genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir. Olduğu söyleniyor, kafein içeriyor. Aşırı tüketildiğinde kafein kaygı, baş ağrısı, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı ve bazı durumlarda yüksek tansiyona neden olabilir.

Ek olarak, çok fazla polifenol antioksidan tüketmek, onların sağlığınız için iyi olmayan pro-oksidanlar gibi davranmalarına neden olabilir. Polifenol takviyeleri almaktan aşırı alım olabilir, ancak bunun sadece çay içmekten olması olası değildir.

Çaydaki flavonoidlerin vücuttaki demir homeostazını bozarak demir emilimini daha zor hale getirmesi de mümkündür, ancak flavonoid tüketiminin miktarı ve bu konunun kesin mekanizmaları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

Ortalama bir fincanın 240 mL olduğu göz önüne alındığında, çok fazla kafein tüketmeden günde toplam 6-10 fincan oolong çayı içebilirsiniz. Bununla birlikte, hamile kadınların günde yaklaşık 3-5 bardak oolong çayı olan maksimum 200 mg kafeine yapışması tavsiye edilir.


Şunlara da göz atın;

  1. Biberiye çayının faydaları
  2. Vişne suyunun faydaları
  3. Kuşburnu çayının faydaları nelerdir?
  4. Ada çayının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo