Mereng Çeşitleri Nelerdir?

Hem tatlı olarak tüketilen, hem de tatlı yapımında kullanılan merengin farklı çeşitleri mevcuttur. İşte, İtalyan, Fransız ve İsviçre merengi hakkında merak edilenler:
Mereng Çeşitleri Nelerdir?
27 Mayıs 2024, 16:48

Mereng, şeker ve çırpılmış yumurta beyazının karıştırılmasıyla hazırlanan bir pastacılık ürünüdür. Mereng, hazırlanış şekline göre ve pişme derecesine göre yumuşak ve çiğnenebilir bir kıvamdadır. Bazı ülkelerde ise katı ve köpüksü bir dokuda hazırlanır. Mereng, isteğe göre sade bir şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda pastaları süslemek amacıyla da kullanılır. Fırın ve pastanelerde satılan mereng, doğru yöntemlerle evlerde de hazırlanabilir.

Mereng Çeşitleri Nelerdir?

  1. Fransız Merengi

Fransız merengi

Fransız merengi, evlerde en çok yapılan ve hazırlaması en kolay olan mereng çeşididir. Yalnızca yumurta akı ve pudra şekerinin çırpılmasıyla hazırlanır. Ancak bazı durumlarda nişasta da eklenebilir. Yumurta akı ve pudra şekeri katı bir hale gelene kadar çırpılır. Ardından şekil verilir ve pişirilir. Fransız merengi, kurabiye yapımında da kullanılır. Ancak kısa sürede söndüğü için, pasta dekorasyonunda çok tavsiye edilmez. 

  1. İtalyan Merengi

İtalyan merengi

Sıcak çırpılmış beze olarak da bilinir. İtalyan merenginin yapılışı çok zor olduğu için, genellikle profesyonel mutfaklarda tercih edilir. İtalyan merengi için, ilk olarak su ve şeker kaynatılarak şeker şurubu hazırlanır. Yumurta akı çırpılırken, bir yandan sıcak şeker şurubu yumurta akına yavaşça damlatılır ve karıştırılır. Bu sayede daha katı ve sağlam bir mereng elde edilir. Kadifemsi dokuya sahip olan bu mereng, özellikle pasta kaplaması ve tart dekorasyonu için kullanılır.

  1. İsviçre Merengi

İsviçre merengi

Pişmiş mereng olarak da bilinen İsviçre merengi, Fransız merengine göre daha yoğun ve pürüzsüz bir kıvamdadır. Ilık çırpma metodu ile hazırlanan bu merenge, ilk olarak yumurta akının köpüksü kıvama gelene kadar çırpılmasıyla başlanır. Daha sonra mereng kabı, kaynar su dolu bir tencerenin üzerine alınır ve benmari usulüyle çırpmaya devam edilir. Şeker tamamen çözündüğünde merengin kıvamı koyulaşmaya başlar. Isıya dayanıklı bir kap kullanılması önerilir. Mereng, şekil verilerek pişirilir ve katı haline ulaştırılır. Fransız merengine göre daha sert, ancak İtalyan merengine göre daha yumuşaktır. 

Şunlara da göz atın;

  1. Palmiye kalbinin faydaları nelerdir?
  2. Havlıcan nedir?
  3. Guarananın faydaları nelerdir?
  4. Macadamia fındığı ne işe yarar?
  5. Ararot nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo