Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz süet ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz deri ayakkabının temizliği nasıl yapılır? Beyaz ayakkabı makineye atılır mı? İşte, beyaz ayakkabıyı temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemler:
Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
26 Eylül 2022, 16:44

Beyaz ayakkabı, günümüzde en çok tercih edilen ayakkabı çeşitlerinden biridir. Bez, deri ve süet formunda satılan bu ayakkabı, hem günlük, hem de spor kıyafetlerle birlikte kullanılabilir. Ancak rengi çok açık olduğu için kısa sürede üzerindeki lekeleri göstermeye meyillidir. Bu da ayakkabı temizliğinin doğru yapılması açısından oldukça önemlidir. Ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilse de, dikkatli olunmazsa kenarlarında yırtılma ve parçalanmalar meydana gelebilir. Bu yüzden elde yıkamak ve doğru yöntemleri kullanmak, ayakkabının ömrünü uzatacaktır.

Beyaz Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabılar çok hassas bir yapıya sahip olduğu için, kir ve toz için özel fırçalar kullanılmalıdır. Fırçalama tek yönde yapılması ve çok bastırılmaması gerekir. Süet ayakkabılarda çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Ayrıca çamaşır makinesine atılması da sakıncalıdır. Bu yüzden hassas fırçalar ve bezler yardımıyla temizleme yapılmalıdır. 


beyaz ayakkabı

Beyaz Deri Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

  1. Deri ayakkabıyı temizlemek için ayakkabının kirli yerlerine karbonat dökün ve 1 saat bekletin. Ardından eski diş fırçası veya bezi ılık suya batırarak lekeli yerleri çok bastırmadan ovalayın. Karbonat ve kabartma tozu, beyaz ayakkabıdaki lekeleri çıkarmak için idealdir.
  2. Bunun dışında ayakkabıların sığacağı bir kovaya ılık su doldurup içerisine sıvı sabun dökerek ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Suyun sıcak olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde deride büzüşmeler meydana gelecek ve ayakkabının yapısı bozulacaktır. 
  3. Deri temizliğinde en çok kullanılan ürünlerden biri de, vazelindir. Vazelini lekeli bölgelere sürdükten sonra temiz ve yumuşak bir bezle ovalayın. Ardından ayakkabıyı ılık suyla durulayın.

Beyaz Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

  1. Beyaz bez ayakkabıyı temizlemek için, makyaj temizleme suyu kullanabilirsiniz. Bu suyu ayakkabıya akıttıktan sonra, bezle hafifçe ovalayın. Ardından ayakkabınızı ılık suyla durulayın. 
  2. Beyaz bez ayakkabıları çamaşır makinesine de atabilirsiniz. Ancak ayakkabının zarar görmesini önlemek için, file torbalara koymanız ve makineye bu şekilde atmanız daha doğru olur.


Şunlara da göz atın;

  1. Yapay çiçekler nasıl temizlenir?
  2. Hava fritözü nasıl temizlenir?
  3. Ütü kireci nasıl temizlenir?
  4. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?
  5. Mutfak süngerleri nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo