ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER LOKANTA VE RESTORANLARA NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

LOKANTA VE RESTORANLARA NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK?

Koronavirüs nedeniyle yalnızca gel-al ve paket servis yapan restoran ve lokantalar için destek paketi açıklandı. Peki, lokanta ve restoranlara ne kadar destek ödemesi yapılacak? Hangi lokanta ve restoranlar destek paketinden yararlanabilecek? İşte, detaylar;
Lokanta ve restoranlara ne kadar destek ödemesi yapılacak?

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği sektörler arasında lokanta ve restoranlar da bulunuyor. Paket servisi dışında müşteri kabulüne kapalı olan lokanta ve restoranlar için bugün bir destek paketi açıklandı. Peki, hangi lokanta ve restoranlar destek paketinden yararlanacak? Lokanta ve restoranlara ne kadar destek ödemesi yapılacak? İşte, destek paketinin detayları:
HANGİ LOKANTA VE RESTORANLARA ÖDEME YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yaptığı açıklamaya göre, "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapılacak. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapılacak"


RESTORAN VE LOKANTALARA NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan da destek paketinin ayrıntılarını paylaştı. Elvan, twitter'dan paylaştığı mesajda lokanta ve restoranlar için ödenecek paraya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

  • 2019 cironuz 3 milyon TL'nin altındaysa
  • 2020 cironuz %50 ve üzerinde azaldıysa
  • 2 bin-40 bin TL arasında hibe vereceğiz (tutar azalan cironun %3'üne göre hesaplanacak)


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!