Şifa Deposu Kudret Narının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kudret narı ne işe yarar, faydaları nelerdir? Zeytinyağlı kudret narı nasıl tüketilir? Kudret narı ne kadar dayanır ve nasıl kullanılır? İşte, kudret narının mucizevi faydaları ve kullanımı:
Şifa Deposu Kudret Narının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?
23 Ocak 2023, 15:41

Kabakgiller familyasından bir bitki olan kudret narı, tropik iklimlerde yetişir. Hindistan ve Asya mutfağında bitkisel tıp alanında kullanılan kudret narı, tamamen olgunlaşmadan hasat edilir. Olgunlaşması beklenirse tadı giderek acı bir hal alır. Meyve olarak tüketilen kudret narı, zeytinyağıyla karıştırılarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra kudret narı yağı ve macunu da en yaygın kullanım türlerinden biridir. Peki, kudret narı ne işe yarar, faydaları nelerdir? İşte, kudret narının mucizevi faydaları:

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

 1. Diyabet hastalarına önerilen kudret narı, kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir. Bu özelliği ile diyabetin kontrol edilmesinde en çok tercih edilen ve en popüler olan meyvelerin başında gelir.
 2. Virüslere karşı vücut direncini arttırır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. 
 3. C vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği ile bağışıklığı güçlendirir ve zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 4. Beta karoten ve a-karoten içeren kudret narı, görme keskinliğini arttırır. Göz sağlığını korumaya destek olur. Aynı zamanda gece görüşünü arttırdığı da bilinmektedir.
 5. Astım, saman nezlesi ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını azaltır. 
 6. Solunumu rahatlatır ve solunum sistemine destek olur.
 7. Anti kanserojen ve anti tümör özellikleri ile kansere karşı vücudu korumaya yardımcı olur.
 8. Yapılan araştırmalara göre kudret narının prostat, rahim ağzı ve göğüs kanserine bağlı olan tümörleri azaltmada etkisi olduğu görülmektedir.
 9. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü dengede tutar.
 10. Kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç riskini düşürür.
 11. K vitamini bakımından zengin olan kudret narı, kan pıhtılaşması riskini de azaltır.
 12. Kemik gelişimine destek olur ve kemik yoğunluğunu arttırır. Böylece kemiklerin dayanıklılığını arttırarak kırık oluşma riskini azaltır.
 13. Mantar, egzama, sedef gibi birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır.
 14. Kabızlığı önler ve hazımsızlığı giderir. Özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesine destek olur.
 15. Mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Gastrit, ülser gibi mide problemlerinin azalmasına yardımcı olur.
 16. Sivilce, akne gibi cilt problemlerine karşı etkilidir.
 17. Yanık tedavisinde kullanılabilir.
 18. Kilo vermeye yardımcı olur.

kudret narı

Kudret Narı Nasıl Tüketilir ve Nasıl Kullanılır?

Kudret narı sade bir şekilde tüketilebilen bir meyvedir. Ancak en yaygın kullanım biçimi zeytinyağlı kudret narı ve kudret narı macunudur. Günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilen kudret narı, yaraların üzerine sürülerek iyileşme sürecini de hızlandırır.

kudret narı

Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Bir adet kudret narının çekirdeklerini çıkartın ve meyvesini küçük küçük doğrayın. Kudret narını kavanoza alın ve üzerine 1 su bardağı saf zeytinyağı ilave edin. Yağ ve kudret narını güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı bal ekleyerek veya sade bir şekilde tüketebilirsiniz. Günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Not: Tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır?

1 adet kudret narını ortadan ikiye bölün ve kırmızı renkli zehir içerikli çekirdeklerini çıkartın. Kudret narı meyvesini küçük küçük doğrayarak cam kavanoza aktarın. Kavanozun içerisine 1 su bardağı bal ilave edin ve karıştırarak kapağını kapatın. Bu kavanozu bir ay boyunca kapağı kapalı olarak muhafaza edin. 1 ayın sonunda karışım biraz sulanmış hale gelecektir. Kudret narı macununu tüketmeden önce bir kez karıştırın. Her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

kudret narı

Zeytinyağlı Kudret Nasıl Muhafaza Edilir?

Kudret narı kavanozu serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Buzdolabında saklanırsa donabilir. Bu yüzden serin, kuru ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Kudret Narı Cilt Sağlığı İçin Nasıl Kullanılır?

Daha önce bahsettiğimiz gibi kudret narı sivilce, akne, egzama, sedef, yara ve yanıkların tedavisinde etkilidir. Macun haline getirilen kudret narını parmağınızla cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz. Dilerseniz, pamuk batırarak da sivilce, yara ve yanıkların üzerine sürebilirsiniz. Sivilce ve akneler için kullanacaksanız, 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulamayı unutmayın.

kudret narı

Kudret Narı Çekirdeği Zehirli Mi?

Kudret narı çekirdeklerinin zehirli olduğu yaygın olarak söylenmektedir. Kudret narının içerisinde bulunan kırmızı çekirdekler, çok az miktarda tüketildiğinde zehirlenmeye yol açmaz. Ancak doğru miktarda tüketilmediğinde tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için kudret narı çekirdeklerinin tüketilmesi önerilmemektedir.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narı, günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketildiğinde herhangi bir yan etkiye yol açmamaktadır. Ancak fazla tüketilmesi halinde mide başta olmak üzere sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden mutlaka ölçülü biçimde tüketilmelidir.

Önemli Not: Hamileler, emziren anneler, ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, diyabet hastaları, alerjik bünyeye sahip olan kişiler ve düzenli ilaç kullananlar, kudret narını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Şunlara da göz atın;

 1. Kudret narı nasıl yetiştirilir?
 2. Kudret narı nasıl yenir?
 3. Ejder meyvesi nasıl yenir?
 4. Narlı tarifler
 5. Muşmulanın faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo