Astım ve Bronşite Karşı Etkili Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalak şurubunun faydaları nelerdir? Kozalak şurubu nasıl kullanılır? Evde kozalak şurubu nasıl yapılır? Pandemi sürecinde astım ve bronşite karşı iyi gelmesiyle bilinen kozalak şurubu ne kadar içilmeli? İşte, mucizevi faydalarıyla kozalak şurubu:
Astım ve Bronşite Karşı Etkili Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?
29 Temmuz 2021, 18:24

Mevsimsel hastalıklara karşı tedavi yöntemi olarak gösterilen kozalak şurubu, çam kozalağı ile yapılmaktadır. Zengin besin değerleri sayesinde vücut direncini arttıran ve enfeksiyon hastalıklara karşı etkili olan çam kozalağı şurubu, hazır konserveler halinde satılmaktadır. Ancak evde yapmak isteyenler, kozalak şurubu tarifimizden yararlanarak kendi şuruplarını da hazırlayabilir. Özellikle astım be bronşite iyi geldiği söylenen kozalak şurubu nasıl kullanılır? Kozalak şurubu hangi hastalıklara iyi gelir, faydaları nelerdir diye merak edenler için, tüm faydalarını anlatıyoruz. İşte, kozalak şurubu faydaları, kullanımı ve yapım aşamaları:


Kozalak Şurubun Faydaları Nelerdir?

 1. Bağışıklığı güçlendirir, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan grip, nezle gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 2. Solunum yollarının açılmasını sağlar. Bu sayede nefes darlığına da iyi gelir.
 3. Bronşit, akciğer iltihabı gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 4. Kronikleşen öksürüğün kesilmesine yardımcıdır.
 5. Öksürükle birlikte gelen boğaz ağrılarının giderilmesini sağlar.
 6. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılar.
 7. Hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. Böylece hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 8. Özellikle astıma karşı etkilidir. Daha rahat nefes alınmasını sağlar.
 9. Virüs, mikrop, iltihap ve bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 10. Kozalak şurubu gargara olarak kullanıldığında diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Ağız ve dişlerin temizlenmesini sağlar.
 11. Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 12. Akciğerlerin temizlenmesine destek olur. Akciğer kanserine yakalanma riskini düşürür.
 13. Boğazdaki mikropların atılmasını kolaylaştırır.
 14. Balgam söktürücü özelliğiyle solunum yollarının rahatlamasını sağlar.
 15. Güçlü bir antioksidandır. Kanser hücreleriyle savaşan kozalak şurubu, bu hücrelerin çoğalmasını yavaşlatır.
 16. Stresi azaltır. Sakinlik verdiği için depresyona karşı da etkilidir.
 17. Saç diplerini besler ve güçlendirir. Saçların hızlı uzamasını ve daha canlı görünmesini sağlar.
 18. Cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur.
Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalak şurubu yapımında çam kozalakları kullanılır. Bir tencerenin içerisine bolca su doldurun. Suyun içine 20-25 adet çam kozalağı ekleyin ve kapağını kapatarak 1 gece bekletin. Ertesi gün suyu dökün. Tenceredeki kozalakların üzerine 1 litre temiz su ekleyin. Su ve kozalakları ortalama 3 saat kadar kaynatın. Kaynayan kozalaklara 2 buçuk su bardağı toz şeker ilave edin ve karıştırarak kısık ateşte pişirin. Karışım şurup kıvamına geldiğinde altını kapatın ve oda sıcaklığında soğuması için bekleyin. Soğuyan şurubu, temiz cam kavanozlara paylaştırın. Kavanozlara sadece şurup karışımını alın, kozalak eklemeyin. Hazırladığınız kavanozları hava almayacak şekilde kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin.


Kozalak Şurubu Nereden Alınır?

Kozalak şurubunu hazır olarak almak istiyorsanız, aktarlardan ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca güvenilirliğinden emin olduğunuz online satış sitelerinden de alabilirsiniz.


Kozalak Şurubu Nasıl Kullanılır?

Kozalak şurubunun faydalarından yararlanmak için düzenli olarak her gün bir tatlı kaşığı tüketmeniz gerekir. Özellikle gece ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük şikayetiniz varsa, uyumadan 2 saat önce 1 tatlı kaşığı olarak tüketebilirsiniz.

Saç bakımı için; Kozalak şurubunu parmak ucunuza alın ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra bol su ile saçınızı durulayın.

Cilt için; Bir yemek kaşığı kozalak şurubuna su ekleyerek seyreltin. Bu karışımı parmağınızın ucuyla cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 2 kez uygulanması halinde ölü hücreler temizlenecektir.


Kozalak Şurubuyla Gargara Nasıl Yapılır?

Ağız içi yaraları, diş ve diş eti sağlığı için kozalak şurubunu gargara olarak kullanabilirsiniz. Gargara yapmak için bir yemek kaşığı kozalak şurubunu az miktarda su ile karıştırın. Sıvı bir karışım elde ettiğinizde gargara yapabilirsiniz.


Kozalak Şurubu Ne Kadar İçilmeli?

Kozalak şurubu, faydalarından yararlanmak için maksimum 1 tatlı kaşığı olarak tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi halinde faydalarından çok zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden her gün 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.


Kozalak Şurubu Zararları Nelerdir?

Kozalak şurubu verilen ölçüden fazla tüketilirse, mide ve sindirim sisteminde rahatsızlıklar meydana gelebilir. 

Önemli Not: Ciddi kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar, hamileler, emziren anneler, alerjik bir bünyeye sahip olan kişiler kozalak şurubunu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onaylamadığı hiçbir ürün kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır?
 2. Hibiskus çayı nasıl hazırlanır?
 3. İsveç şurubu nasıl yapılır?
 4. Mürver şurubu ne işe yarar?
 5. Ayva yaprağının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo