Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte saç dökülmesi, saç kırıkları gibi problemler artış gösterebilir. Peki, kış aylarında saç bakımı nasıl olmalıdır? İşte, kış aylarına özel saç bakım tüyoları:
Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
23 Kasım 2023, 16:54
Lezzet Trendleri

Soğuk kış günlerinde, söz konusu saç ve cilt bakımı olduğunda her zamankinden daha fazla bakım yapmanız gerekir. Havadaki nem azaldıkça ve havalar soğudukça, hem saç derisinde, hem de ciltte kuruluk başlar. Özellikle kış aylarında saç kepeklenmesi ve saç dökülmesi problemi daha fazla görülebilir. Saçlarınızın her zaman olduğu gibi canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı bakım tüyoları var. 

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Saç derisini nemlendirin

hindistan cevizi yağı

Soğuk havalarda nem eksikliği olduğu için saç derisi kuruyup kaşınmaya başlayabilir. Bu durum ilerledikçe saç derisinin tahriş olmasına, kepeklenmeye ve pul pul dökülmeye kadar gidebilir. Bu yüzden zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi doğal saç bakım yağları ile kafa derinize masaj yapmanız gerekir. Saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını artırırken, bakım yağları saç köklerini besler ve güçlendirir. Kafa derisinin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırır. 

 1. Saçlarınızı her gün yıkamayın

saç yıkama

Kışın saç yıkamak doğal yağları azaltır ve kuruluk sorunuyla yüzleşmesini sağlayabilir. Bu yüzden saçlarınızı daha uzun periyotlarla yıkayarak nem ve yağ dengesini koruyabilirsiniz. Ayrıca yıkama işlemi için sülfatsız hafif şampuanları tercih edebilirsiniz. Mümkünse şampuandan sonra yağ bakımından zengin saç bakım kremlerini de kullanabilirsiniz. 

 1. Doğru yöntemlerle şekillendirin

saçları nemlendirme

Kış aylarında saçınızı şekillendirmek için saçları yüksek ısılı fön makineleri ile kurutmak daha zararlı sonuçlar doğurur. Bu yüzden saçınızı yıkadıktan sonra havluyla fazla suyunu alın ve düşük ısıda kurutun. Saçınıza şekil vermek için, mutlaka saç kremi kullanın. Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı içeren kremler, saçlarınızı derinlemesine nemlendirir ve daha kolay şekil vermenizi sağlar. 

 1. Saç uçlarına dikkat edin

saç bakım yağı

Kış aylarında saçınızı yıkarken şampuandan sonra bol suyla durulayın. Kremi, saç ortasından uçlara doğru uygulayın. Kırıkları önlemek için saç uçlarına daha fazla özen gösterin. Kremi saçınızda birkaç dakika bekletin, daha sonra ılık suyla durulayın. Saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamamaya dikkat edin.

 1. Saç bakım maskelerinden yararlanın

saç bakım maskesi

Saç sağlığını korumak için, haftada bir kez saç bakım maskesi uygulayın. Besleyici ve nemlendirici içeriğe sahip olan maskeler, saçınızın daha yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olur. Bal gibi doğal bileşenli maskeler, saçınızı nemlendirir ve saç uzamasını teşvik eder. Saç bakım maskelerini dipten köke doğru uygulayabilir veya bone şeklinde üretilen bakım maskelerini tercih edebilirsiniz.

 1. Saçlarınızı elektriklenmeden koruyun

kabarmış saçlar

Kış aylarında saçlarınız sık sık elektrikleniyor ve kabarıyorsa, bu durumdan çok şikayetçi olabilirsiniz. Özellikle kazak, tarak, eşarp gibi eşyalar sürtünme sebebiyle elektriklenmeyi artırabilir. Bu durumu önlemek için, mutlaka geniş aralıklı saç tarağı kullanın. Saçta biriken statik yükleri azaltmak için, duş sonrası kullanılan ve durulanmayan saç kremlerini tercih edebilirsiniz. 

Kış aylarında saçınızı ıslak bırakmayın, mutlaka düşük ısıda kurutun. Islak saçın toplanması kırıkları artırır ve baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi semptomlara yol açabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kış aylarında saç dökülmesi nasıl önlenir?
 2. Saç uzatma yöntemleri
 3. Saç için hangi vitaminler kullanılmalı?
 4. Saç nasıl nemlendirilir?
 5. Yıpranmış saçlar için doğal maske tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo