Kış Aylarında Cildin Kurumasını Önlemek İçin 11 İpucu

Kış aylarında cilt kuruluğu yaygın olarak görülür. Peki, cildin kuruması nasıl önlenir? İşte, kış aylarında cildinizi nemli tutmak ve kuru cilt sorununu önlemek için uygulamanız gereken 11 yöntem:
Kış Aylarında Cildin Kurumasını Önlemek İçin 11 İpucu
23 Ocak 2024, 14:10

Cildinizin değişen mevsimlere nasıl tepki verdiğini hiç fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, muhtemelen cildinizin soğuk kış aylarında daha kuru ve pul pul göründüğünü fark etmişsinizdir. Soğuk hava, kuru iç mekan ısısı, düşük nem seviyeleri ve sert kış rüzgarı cildinizin nemini yok edebilir. Bu, cildinizin normalden çok daha az parlak görünmesine neden olabilir; yalnızca yüzünüz değil, elleriniz, ayaklarınız ve hava koşullarına maruz kalan diğer alanlarda da aynı sorunlar gözlemlenir. Cildin kuruması halinde pullanma, cilt çatlakları, tahriş olmuş cilt, kaşıntı gibi belirtiler gözlemlenir. Tam da bu yüzden, cildiniz kurumadan önlem almak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. 

Cilt Kuruluğunu Nasıl Önleyebiliriz?

nemlendirici krem

 1. Yıkayın, nemlendirin

Yüzünüzü, ellerinizi veya vücudunuzu her yıkadığınızda cildinizi doğal yağlarından arındırırsınız. Bu yağlar nemin hapsedilmesine yardımcı olduğundan bunların değiştirilmesi hayati önem taşır. Bu nedenle, özellikle kışın cildinizi her yıkadığınızda nemlendirici kullanmanız önemlidir.

güneş koruyucu

 1. Güneş koruyucuları unutmayın

Kış günlerinin kısalması ve güneş ışığının azalması göz önüne alındığında, güneş koruyucuyu sabah rutininizden çıkarmak cazip gelebilir; ancak tekrar düşünün. Kışın bile, zararlı UV ışığı cildinizin nem bariyerini zorlayabilir; bu bariyer, cilt sağlığının ve neminin korunması için hayati öneme sahiptir. Nemlendiriciyi uyguladıktan sonra her sabah bir kat güneş koruyucu eklemeyi deneyin.

 1. Gece bakımlarını ihmal etmeyin

Gece bakımları kuru cildi canlandırmanın mükemmel bir yoludur. Gece boyunca cildinize bir yumuşatıcı uyguladığınızda, cildiniz tedaviyi emmek ve yumuşatıcının cildinizi ihtiyaç duyduğu nem ve yağlarla yenilemek için ihtiyaç duyduğu zamana sahip olacaktır. Ellerinize veya ayaklarınıza merhem sürüyorsanız, yumuşatıcının çarşaflarınıza veya yatak örtülerinize yayılmasını önlemek için bunları plastik bir torbaya veya eldivenlere sarmayı düşünün.

cilt bakımı

 1. Cilt bakım rutininizi ayarlayın

Yüzünüzdeki cilt kuru kış havası nedeniyle özellikle hassas veya tahriş olmuş görünüyorsa, şimdilik cilt bakım rutininizi basitleştirmeyi düşünebilirsiniz. Serumlara, toniklere ve diğer güzellik bakımlarına iyi yanıt verebilmesi için cildinizin nem bariyerinin sağlıklı olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca cildiniz tahriş olmuşsa koku ve alkol gibi içeriklere karşı daha hassas olabilir. Bu, normalde yüzünüzde harika hissettiren ürünlerin tahriş edici hale gelebileceği anlamına gelir. Cilt bakım rutininizi basit tutmaya çalışın. Sabahları sadece nemlendirici ve güneş kremi, geceleri ise nemlendiricili hafif bir temizleyici kullanmayı düşünün.

 1. Havayı nemlendirin

Nemlendiriciler havaya nemi geri kazandırmaya yardımcı olur; bu da özellikle kış aylarında iç mekan ısıtması artırıldığında yararlı olabilir. Havada daha fazla nemin olması, doğal bir nemlendirici madde görevi görmesine yardımcı olabilir ve bu da cilt kuruluğunu önleyebilir ve hafifletebilir.

duşta akan sıcak su

 1. Sıcaklığı azaltın

Soğuk bir kış gününün sonunda sıcak bir duş veya banyo özellikle rahatlatıcı olabilir. Ancak cildinizin beslenmesini sağlamak için su sıcaklığını ılık bir seviyeye yakın tutmak isteyebilirsiniz. Sıcak su, cildinizin doğal yağlarını ılık suya göre daha hızlı soyabilir ve hatta muhtemelen hasara neden olabilir. Ayrıca banyo veya duştan sonra cildinizi kuruturken dikkatli olun. Güçlü bir şekilde ovalamak yerine, yumuşak bir havluyla kurulanın.

kahve peelingi

 1. Peeling

Ölü cilt hücrelerinin cildinizin yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcı olan peeling, cildinizin pürüzsüz ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Ancak bunu çok sık yaparsanız veya yanlış ürünler kullanırsanız cildinizin aşırı pul pul dökülmesi mümkündür. Cildiniz kuru veya pul pul görünüyorsa, fiziksel bir peeling yerine hafif bir kimyasal peelingi tercih etmek isteyebilirsiniz. Büyük parçacıklar içeren daha sert fırçalamaların cildinizin nem bariyerini kırıp hasara neden olma olasılığı daha yüksek olabilir.

shea yağı

 1. Tıkayıcı bileşenler kullanın

Yumuşatıcılar cildinizi iyileştirmeye yetmiyorsa, nemi cildinize hapsetmek için tıkayıcı bileşenler kullanabilirsiniz. Vazelin, shea yağı, kuşburnu yağı, kakao yağı ve jojoba yağı, fiziksel bir bariyer görevi görür.

 1. Kumaş tercihinize dikkat edin

Herhangi bir cilt problemiyle uğraşırken iyi bir kural, sert malzemeler kullanmaktan kaçınmaktır. Ve kuru cilt bir istisna değildir. Vücudunuzun cildi ekstra kuruysa ekstra fiziksel tahriş riskini azaltmak için bol, rahat, doğal kumaşlar giymeyi deneyin.

eldiven kullanımı

 1. Eldiven kullanın

Eldivenler, ellerinizin cildini kurutabilecek çevresel etkenlere karşı nihai fiziksel bariyerdir. Ellerinizi korumak için soğuğa çıkarken sıcak eldivenler giyin ve bulaşık yıkarken bir çift silikon eldiven kullanın. Cildinize temas eden kuru havayı ve sıcak suyu sınırlamak, ellerinizin pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kolajen eksikliğini gösteren belirtiler
 2. Cilt sağlığını bozan alışkanlıklar
 3. Yüz kırışıklıkları nasıl giderilir?
 4. Cilde iyi gelen besinler
 5. Yüz nasıl nemlendirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo