ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER SAĞLIKLI BESLENME KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Kekik sevdiğimiz ve kullandığımız, yemeklerimize lezzet veren bir baharattır. Peki bu kekiğin faydaları neler? İşte sizler için hazırdağımız kekiğin faydaları!
Kekik Faydaları

Kekik, muhtemelen baharat setinizden tanıdığınız nane ailesinden bir bitkidir. Kullanım alanı geniş ve etkileyicidir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre 400'den fazla alt türü vardır. 


Kekiğin Faydaları

Kendine özgü tadı sayesinde kekik, sevilerek kullanılır. Bu lezzetli tadının yanı sıra sağlığa da bir sürü yararı vardır. Kekiğin sağlığa faydaları şunlardır;

 • Sivilce oluşumu ile mücadele eder,
 • Kan basıncını düşürür,
 • Öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur, 
 • Bağışıklığı arttırır, 
 • Dezenfektan özelliği vardır, bakteriyel oluşumları engeller, daha bir çok sağlığa yararı ve kullanım alanı mevcuttur. 
 • Sivilce

Reçetesiz satılan sivilce ilaçlarını alıp denemekten ve hiçbir sonuç almaktan yorulduysanız, şansınız yaver gidebilir. Kekik, antibakteriyel özellikleri ile bilinir ve akne ile mücadele eden bir bileşen olarak bir geleceği olabilir. Kekik günler veya haftalarca alkolde bekletildiğinde tentür olarak bilinen bir solüsyona dönüşür. Sivilce oluşumunun önüne geçebilir. 

 • Kan Basıncını Düşürebilir

Yapılan deneysel çalışmalarda kekiğin yüksek tansiyonda kalp atışını düşürebildiğini buldu. Ayrıca kolesterollerini düşürmeyi başardı. Ancak daha fazla çalıma yapılmasına ihtiyaç vardır. 

 • Öksürme 

Yapraklarından elde edilen kekik esansiyel yağı genellikle doğal bir öksürük ilacı olarak kullanılır. Daha eski bir 2006 araştırmasında, kekik ve sarmaşık yapraklarının bir kombinasyonu, öksürüğü ve akut bronşitin diğer semptomlarını hafifletmeye yardımcı oldu. 2018 yılında yapılan bir çalışmada, bir hayvan modelinde iltihaplanmayı ve mukusu azaltmak için kekik ve çuha çiçeği özlerinin bir kombinasyonu bulundu. Bir dahaki sefere öksürük veya boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda, kekik çayı içmeyi deneyin.

 • Bağışıklık Sistemi

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri her gün almak zor olabilir. Kekiğin içeriğinde A vitamini, C vitamini, bakır, lif magnez gibi vitamin ve mineraller bulunur. 

 • Dezenfektan Özelliği

Küf, evinizde gizlenebilecek yaygın ancak potansiyel olarak tehlikeli bir hava kirliliği sebebidir. Onu tanımladıktan sonra, ondan kalıcı olarak kurtulmak için gerekli adımları atmak isteyeceksiniz. Bazı durumlarda kekik yağı çözüm olabilir.

 • Pestisit Olarak Kullanılır

Çevre Koruma Ajansı, kekik yağının hem açık hem de kapalı birçok pestisitin bir bileşeni olduğunu ve yaygın olarak bakteri, virüs, sıçan, fare ve diğer hayvan zararlarını önlemek için kullanıldığı söyleniyor. 2021'de yapılan bir araştırma, kekik esansiyel yağının yetişkin sivrisineklere ve onların larvalarına karşı da etkili olduğunu gösterdi. Her çay kaşığı zeytinyağı için 4 damla kekik yağını karıştırarak ev yapımı bir koruyucu hazırlayabilirsiniz. 

 • Aromaterapi de Kullanılır

Çoğu markette ya da aktarda organik ve doğal cilt bakım ürünlerini bulabilirsiniz ve çoğu kekik içerir. Kekik ayrıca doğal deodorantlarda popüler bir bileşendir. Kekik esansiyel yağını, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ruh hali artırıcı özelliklerinden potansiyel olarak yararlanmak için bir aromaterapi difüzöründe kullanabilirsiniz.

 • Ruh Halinize İyi Gelir

Kekik esansiyel yağı, aktif maddesi olan carvacrol nedeniyle sıklıkla aromatik ve terapötik amaçlar için kullanılır. 2013 yılında yapılan bir hayvan araştırmasında, carvacrol'ün ruh halini düzenleyen iki hormon olan serotonin ve dopamin konsantrasyonlarını arttırdığı gösterildi. Kekik veya kekik yağını düzenli kullanırsanız, duygularınızı ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir. Yine de, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

 • Yemek Pişirmede Kullanılır

Kekik, dünya mutfaklarında, özellikle Fransa, İtalya ve Akdeniz'de kullanılan harika bir malzemedir. Kekik, çeşni olarak kullanabileceğiniz veya makarna veya pirince ekleyebileceğiniz bu lezzetli sosların içerisinde de kullanılabilir. Et veya kümes hayvanları hazırlanırken taze yapraklar veya bütün dallar kullanılabilir. Kekik aynı zamanda balık tariflerine de oldukça yakışır. 

 • Bakteriyel Enfeksiyona İyi Gelir

Hiç gıda zehirlenmesi geçirdin mi? Kekik bunu önlemeye yardımcı olabilir. 2013 yılında yapılan çalışmada, kekik yağının, düşük konsantrasyonlarda bile insan hastalıklarına neden olan birkaç yaygın gıda kaynaklı bakteriye karşı gıda ürünlerinin doğal bir koruyucusu olarak potansiyel gösterdiğini bulmuştur. Bunun kekik yağı yutmanın gıda zehirlenmesini önleyeceği anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, düzenli olarak kekik takviyeleri alacak olsaydınız, muhtemelen bağırsaklarınızdaki birçok iyi bakteriyi de öldürürdünüz. Bu sebeple dozunda ve az kullanım önemlidir. 

 • Mantar Enfeksiyonuna İyi Gelir

Kekik sadece bakterilere karşı potansiyel olarak etkili değildir. Mantar söz konusu olduğunda da etkili bir rol oynar. 2021 yılında yapılan bir çalışmada, çok düşük dozlarda kekik esansiyel yağının mantar öldürücü olduğu buldu.

 • Kanser ve Kekik 

2018 yılında yapılan çalışmada, meme kanseri hücre dizilerini inhibe etmek için hem kekik hem de karanfil esansiyel yağları kullanıldı. 2021 de çalışma tekrarlandı, kekiğin kanser için potansiyel bir yararı olduğuna dair yalnızca çok zayıf kanıtlar var, daha net kanıtlar için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!