Kademeli normalleşme kararları neler, kafeler açılıyor mu? 1 Haziran’da başlıyor!

Kademeli normalleşme kararları açıklandı. Kademeli normalleşme süreci 1 Haziran itibarıyla başlıyor. İşte kademeli normalleşme kapsamında açıklanan tüm kararlar:
Kademeli normalleşme kararları neler, kafeler açılıyor mu? 1 Haziran’da başlıyor!
12 Ekim 2023, 15:25

Kademeli normalleşme 1 Haziran itibarıyla başlıyor. Peki kademeli normalleşme kararlarına göre hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma saatleri ne olacak? Merakla beklenen yeme içme sektörünü de ilgilendiren, yeme içme yerleri hangi saatler içinde servis yapabilecek? Kafeler, restoranlar hangi günler ve hangi saat aralığında açık olacak? İşte tüm ayrıntılar…


KADEMELİ NORMALLEŞME KARARLARI

Kademeli normalleşmeye ilişkin Erdoğan, “Aradan geçen iki haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki nispi azalmanın, hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının ifadesidir.” diye konuştu.


Erdoğan, yaptığı konuşmada Kovid-19’la mücadele kapsamındaki kademeli normalleşme sürecine ilişkin, şunları aktardı:

Yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımlarıyla ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik.


SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama cumartesi 22.00 ile pazartesi 05.00 arasında yani pazar gününü tam kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.


RESTORAN VE KAFELER AÇILACAK MI?

  1. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek.
  2. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.
  3. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.


ÜNİVERSİTELER

  1. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.
  2. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.
  3. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.


DÜĞÜN VE NİKAHLAR

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Kovid-19 salgını sürecinde verilen desteklere ilişkin, “Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin, ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur” dedi.


Erdoğan, bugün açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamlarıyla ilgili, “Bu durum, yatırımların devam ettiğinin, dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdam��n daha da artacağının işaretidir.” diye konuştu.

“Kuraklık sıkıntısı tehdidi altında olan çiftçilere 150 milyon lira hibe vereceğiz”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuraklık sıkıntısının tehdidi altında olan bölgelerimizdeki çiftçilerimize, sulama sistemlerini modernleştirmeleri için 150 milyon lira hibe vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Petrol keşiflerine ilişkin Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki günlerde enerji konusunda yeni sevindirici haberleri kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:


AŞI ÇALIŞMALARI

“BioNTech, Sinovac ve Sputnik V gibi sözleşmesi yapılan farklı aşılardan haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkemize getirilmesi ve süratle uygulanması için yoğun hazırlık içindeyiz. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız.”


Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo