ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER HAMBURGER SAĞLIKLI MI, ZARARLI MI?

HAMBURGER SAĞLIKLI MI, ZARARLI MI?

28 Mayıs Dünya Hamburger Günü'nde hamburgeri aklıyoruz. Uzm. Dyt. İpek Ağaca Özger sağlıklı hamburger tüketmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:
Hamburger Sağlıklı Mı, Zararlı Mı?

28 Mayıs’ın Dünya Hamburger Günü olduğunu biliyor muydunuz? Çocukluğumuzdan başlayarak hayatımızın her döneminde keyifle ve iştahla yediğimiz hamburgerin ilk ortaya çıkış tarihi karışıktır. Ancak ismini Almanya'nın Hamburg kasabasından aldığı düşünülmektedir. 


Hamburger, iki dilim ekmek arasına koyulan köfte, çeşitli sebzeler, soslar ve baharatlar temeline dayanan bu besin hem içeriği; hem de görüntüsüyle kendisine karşı duyulan cazibeyi tam olarak hak etmektedir.  İşte tam da bu cazibesinden dolayı hamburger, birçok hazır gıda sektöründe kolaylıkla kullanılan ve insanların sıklıkla tercih ettiği bir besin haline gelmiştir. 


Niçin hamburgerden korkuyoruz? 

Ticari hamburgerler, evde hazırladığımız içeriği bilinen hamburgerlere kıyasla çok daha fazla tuz, aroma verici katkı maddeleri, fazla miktarda trans ve doymuş yağlar içerir. Bu yüzden fazla ve sık tüketildiğinde başta kalp-damar sağlığı olmak üzere sağlık açısından risk yaratabilmektedir. 

  • Dikkat! Lezzet vermek için eklenen çok çeşitli ve yüksek kalorili soslar kilo alımına neden olabilir.
  • Örneğin, Whopper menü 675,47 kcal;   Big King 600,69 kcal,; ve Chicken Royale 612,44 kcal dir.
  • King Boy Patates 490,67 kcal;  12' li Soğan Halkası 388,37 kcal; 9'lu Çıtır Peynir 620,28 kcal’dir.  


Hamburger Niçin Bağımlılık Yapıyor? 

Hamburgere çoğu zaman eklenen monosodyum glutamat (MSG) vb. katkı maddeleri sinir sistemine etki ederek besinin olduğundan daha lezzetli algılanmasına, normal besinler tüketildiğinde lezzet duyulmamasına ve sonuçta uzun vadede bağımlılık haline gelmesine sebep olabilir. 

Ayrıca yanında tüketmeniz için teklif edilen kızartılmış patatesler, yüksek şekerli içecekler ile farkında olmadan çok yüksek porsiyonlar ve kaloriler almanız mümkün.  


Peki hiç hamburger tüketmemeli miyiz? 

Hayır; hamburgeri tabii ki tüketebiliriz. Ben danışanlarımda hamburgeri asla yasaklamıyorum. Doğru hamburger seçimi, uygun miktarda ve renkli sebzelerle zenginleştirilmiş bir menü halinde olduğu sürece sağlıklı beslenme çerçevesinde tüketilebilir. 
Hamburger Aslında Hem Pratik, Hem Sağlıklı 

Tüm bunların ötesinde hamburgerin sağlıklı şekilde tercih edildiğinde çok renkli, sağlıklı, pratik bir alternatif olabileceğini de unutmamakta fayda vardır. Hamburgeri esmer ekmekle hazırlayıp, yanında renkli sebzelerle hazırlanmış bir salata ile tüketirsek, ve içecek olarak da yüksek şekerli ve asitli içecekler yerine ayran tercih edersek oldukça sağlıklı bir menü olacaktır.


Hamburgerin yanındaki patatese dikkat!  

Hamburgerin tamamlayıcısı olarak sunulan sebzeleri kızartma yerine fırınlanmış şekilde tüketebilirsiniz. Hamburgerin porsiyonunun gereğinden fazla olduğu fark ettiğinizde, başkasıyla paylaşılabilir ya da küçük porsiyonlar tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde patatesi de paylaşmalısınız. 


Bağırsak Sağlığımız İçin Hamburger menünüzü renklendirin.

Klasik bir Hamburgerlerin lif içeriği yok denecek kadar azdır. Ama lif içeriğini arttırmak bizim elimizde! Hamburgerinizi renkli bir salata ile tüketebilir, ve hamburger ekmeğini esmer ekmekle hazırlayabilirsiniz. Bu sayede bağırsaklarınız için de faydalı bir adım atmış olursunuz.


Diyetisyenden Sağlıklı Hamburger Yapım Önerileri

  • Köftenizin içine beyaz ekmek tozu yerine daha besleyici yulaf, chia tohumu, bulgur gibi besinleri un haline getirerek ekleyebilirsiniz.
  • Hamburgerinizde kullanacağınız ekmeğin içeriğini tam buğday un gibi daha sağlıklı ve besleyici alternatifler ile değiştirebilirsiniz.
  • Günümüzde kolayca ulaşılabilir olan balık burger, hindi burger, tavuk burger, peynir burger gibi alternatiflere yönlenebilir; kırmızı et tercih edecekseniz yarım yağlı tercih edebilirsiniz. 


Sonuç olarak her besinde olduğu gibi hamburgeri de daha sağlıklı ve besleyici hale getirip, porsiyon kontrollü sağlamamız mümkün. Böylelikle hem kendimiz; hem de çocuklarımız hamburgeri korkmadan keyifle tüketebiliriz. Bugün Dünya Hamburger Günü , hadi evlerimizde sağlıklı hamburger menüleri yapalım! 


Hamburger tarifleri sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!