Frappe ve Frappuccino’nun Farkları Nelerdir?

Dünyanın dört bir yanındaki kahve severler, en sevdikleri içeceğin tadını çıkarmanın sayısız yolu olduğunu bilirler. Mevcut en popüler kahve seçeneklerinden ikisi frappé ve frappuccino'dur. Peki frappe ve frappuccino'nun farkları nelerdir:
Frappe ve Frappuccino’nun Farkları Nelerdir?
03 Nisan 2023, 15:23

Dünyanın dört bir yanındaki kahve severler, en sevdikleri içeceğin tadını çıkarmanın sayısız yolu olduğunu bilirler. Mevcut en popüler kahve seçeneklerinden ikisi frappé ve frappuccino'dur. Kulağa benzer gelseler de, bu iki soğuk içecek arasında bazı temel farklılıklar vardır.

Frappuccino deyince akla ilk kahve zinciri Starbucks geliyor. Ve bunun da iyi bir nedeni var, çünkü zincir içkiyi 1995'te tescilledi ve o zamandan beri menü panolarında bir dayanak noktası oldu. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki Starbucks lokasyonlarında çeşitli tatlarda ve boyutlarda bir frappuccino alabilirsiniz. Öte yandan Frappés, harmanlanmış buzlu kahve içeceği için daha genel (veya en azından ticari markalı olmayan) bir terimdir. Bağımsız bir kafede böyle bir içecek satıldığında frappé reklamlarını görme olasılığınız daha yüksektir, ancak birçoğu, ikisinin ortak birleşimi nedeniyle ticari marka yasasını ihlal ediyor olabilir. Ancak gerçekten de bir fark vardır ve bu, karıştırıcıya konulan bileşenlere bağlıdır.

frappe

Frape Nedir?

Frappé'ler, 1957'de Yunanistan'da Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı'nda ortaya çıkan soğuk, harmanlanmış kahve içecekleridir. Bir firmanın temsilci, çocuklara yönelik, çalkalanması amaçlanan bir çikolata içeceğinin tanıtımını yapıyordu, ancak yetersiz kaldı ve bunun yerine soğuk su ve kahve kullandı. Ama sarhoş içki yakalandı ve kısa sürede Yunanlıların günün geç sıcağında kahve içme şekli haline geldi. Frappé'ler tipik olarak uzun bir bardakta pipet ve kaşıkla servis edilir ve birçok Akdeniz ülkesinde popüler bir yaz içeceğidir.

Bununla birlikte, gerçek frappé kahvelerinin ABD'den ziyade en yaygın olarak Avrupa'da bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bunun nedeni, klasik bir frappé'nin hazır kahve, şeker ve su ile yapılmasıdır ve bunların tümü, pürüzsüz ve köpüklü olana kadar buzla karıştırılır. Bazı varyasyonlar süt veya krema içerebilir, ancak frappé'ler her zaman kahve bazlıdır. İsterseniz frappé'lere tatlar veya şuruplar ekleyebilirsiniz, ancak frappé'ler geleneksel olarak kahve tabanlarının ötesinde aromalı değildir.

frappucino

Frappuccino Nedir?

Frappuccino ise süt, buz ve aromalı şurupların bir karışımıdır ve kahve veya krema bazına sahiptir. Bir frappuccino tarifi, aldığınız türe bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir, ancak eklenen şuruplar ve çırpılmış krema nedeniyle genellikle frappé'lerden çok daha tatlıdır. Popüler frappuccino tatları arasında moka, karamel ve vanilya bulunur. Bir frappuccino, Starbucks'ın Creme Frappuccino serisinde olduğu gibi, hazır kahve yerine sert demlenmiş kahve kullanması veya hiç kahve içermemesi bakımından frappé'den farklıdır. İki harmanlanmış donmuş kahve içeceği - frappé ve frappuccino - benzer görünse de, oldukça farklı olabilirler.

Şunlara da göz atın;

  1. Kahve oda sıcaklığında neden lezzetli olmaz?
  2. Kahve metabolizmayı hızlandırır mı?
  3. Kahveye kolojen eklenir mi?
  4. Kahve beyni korur mu?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo