Fırında Ön Isıtma Nasıl Yapılır?

Fırında ön ısıtma nasıl yapılır? Hemen hemen her tarifte gördüğümüz ‘önceden ısıtılmış fırında’ pişmesi gereken ürünler için fırının nasıl ısıtıldığının detayları aşağıda…
Fırında Ön Isıtma Nasıl Yapılır?
18 Mayıs 2022, 14:08

Fırının fonksiyonları, marka ve özelliklerine göre değişse de ön ısıtma yapmak için çok fazla özellikli bir fırına ihtiyacınız yok. Tariflerde genellikle pişecek olan ürünü ısıtılmış fırına atmamız söylenir. Bunu yapmak oldukça basit. Fırını 15-20 dakika önceden kaç derece de pişirecekseniz çalıştırın. Fırınların ısısı anında yükselmez, bu sebepten dolayı henüz daha ısınmamış fırına attığınız ürünler türüne göre istenmeyen sonuç verebilir. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta;

  1. Fırını önceden çalıştırırken içinde bir şey olmamasına dikkat edin. Unuttuğunuz bir plastik büyük sorunlara sebep açabilir.
  2. Fırında ne pişirecekseniz eğer fırın içi rafları ona göre ayarlayın. Pişireceğiniz ürün kendi kabında girecekse teli ona göre konumlandırın ve diğer fırın tepsilerini fırının içerisinden çıkartın. 
  3. 15 dakika sonra fırın pişirmek istediğiniz ürün için uygun sıcaklığa geldiyse pişirebilirsiniz. 

Fırının Isınması Kaç Dakika Sürer?

Fırının ısınması, fırının kalitesi ve performansına göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama 15 dakika içinde fırın 165 derece sıcaklığa ulaşır. 

Fırında Ön Isıtma Kaç Dakika Olmalı?

Fırının maksimum sıcaklıkta ısınmasını sağlamak için, yaklaşık 15-20 dakika önce açmanız yeterlidir.


Şunlara da göz atın;

  1. Kayısı nasıl kurutulur?
  2. Mikrodalga fırında su nasıl kaynatılır?
  3. Mikrodalga fırında patates nasıl pişirilir?
  4. Fırında bütün tavuk nasıl pişirilir?
  5. Fırında makarna tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo