Filtre Kahve Demlerken Fincan Başına Kaç Kaşık Kahve Kullanmalısınız?

Sabahları, öğlenleri ya da akşamları, günün her saatinde lezzetli bir kahve içmek istenir. Peki bunun ölçüsü nedir? İşte, filtre kahve demlerken fincan başına kaç kaşık kahve kullanmalısınız:
Filtre Kahve Demlerken Fincan Başına Kaç Kaşık Kahve Kullanmalısınız?
23 Şubat 2024, 12:56

Sabahları, öğlenleri ya da akşamları, günün her saatinde lezzetli bir kahve içmek istenir. Mükemmel bir fincan kahveyi demlemek gerçekten bir sanattır. Çok fazla kahve kullanmak sonunda acı olan ve içmesi keyifli olmayan bir sonuç oluşturabilir. Yeterli kahve yoksa, ekşi veya tadı su gibi olabilen zayıf bir fincan ile de karşılaşılabilir.  Ancak, bu mükemmel bir fincanı için altın standart olarak kabul edilen bir kahve/su oranı vardır. Sağlam ama kıvamlı bir kahve hazırlamak için kahveyi kaşıkla ölçmeyi bırakın. Bunun yerine, her 240 ml için 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve kullanın.

Kahve makinanızdan çıkan kahve kaşığını kullanmak yerine evrensel olan yemek kaşığını kullanmanız doğru sonucu verecektir. Tepeleme ya da silme olmayan bir oran kullanmalısınız.

filtre kahve

Suyu Doğru Kullanın

2 yemek kaşığı ile 240 ml su arasındaki oranın hassas damak tadınıza göre biraz fazla olduğunu düşünüyorsanız, daha yumuşak bir tat için bu oranı her zaman 1½ yemek kaşığı çekilmiş kahveye çevirebilirsiniz. Bu ölçüyü oran olarak kullanabilirsiniz. Ancak bir fincan kahve yaparken hassasiyet gerektiren tek malzeme kahve çekirdeğiniz değildir. Su için de ölçü kapları kullanmanız gerekir.

Fincan ölçülerine ilişkin tüm kahve makinesi işaretleri aynı değildir. Bazıları 170 ml, bazıları ise 150 ml. Bir ölçüm kabı kullanmak, ihtiyacınıza göre ayarlayabileceğiniz, kullanmak istediğiniz su miktarı için size bir temel verecektir. Ancak tercih ettiğiniz çekirdeği de dikkate almanız gerekir. Hafif kavrulmuş kahve çekirdeğinin lezzetini çıkarmak için koyu kavrulmuş kahveye göre daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu, kahvenin tatlı notalarını ortaya çıkaracak ve daha iyi bir fincan elde edilmesini sağlayacaktır. Ve eğer kahve makinesinde veya üzerine dökülerek demleniyorsanız, kahveniz için orta öğütülmüş kahveyi tercih edin.

Şunlara da göz atın;

  1. Aralıklı oruç sırasında kahve içilebilir mi?
  2. Artan kahve nasıl saklanır?
  3. Kahve makinası sirke kullanarak nasıl temizlenir?
  4. Filtre kahve makinasında toz kahve demlenir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo