ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER FAZLA TUZ TÜKETİMİNİN VÜCUT ÜZERİNDEKİ BELİRTİLERİ VE ZARARLARI

FAZLA TUZ TÜKETİMİNİN VÜCUT ÜZERİNDEKİ BELİRTİLERİ VE ZARARLARI

Yemeklerin içerisinde sık sık kullandığımız tuzu fazla tükettiğinizde bakın neler oluyor? Fazla tuz tüketiminin vücut üzerindeki etkileri ve belirtiler:
Fazla Tuz Tüketiminin Vücut Üzerindeki Belirtileri ve Zararları

Yemeklerin içerisinde kullanılan tuz, aşırı tüketildiğinde vücut üzerinde çok zararlı etkilere sahip. Yemeğin tadına bakmadan tuz atanları, tuzsuz yemek yemeyenleri böyle alalım. Yemeklere tuz katmak her ne kadar lezzetli olsa da, aslında aşırı tüketiminde en az şeker kadar zararlı. Uzmanlara göre günlük tuz ihtiyacı 6 gram iken, Türkiye'de günlük tuz tüketimi ortalaması 18 gram. Arada bulunan büyük fark ise birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Tuz tüketiminde aşırıya kaçtığımızı nasıl anlarız? diye merak edenler için, vücudun verdiği bazı sinyaller var. İşte, fazla tuz tüketiminde ortaya çıkan belirtiler:


 1. El ve Ayakların Şişmesi

Ortada hiçbir neden yokken el ve ayaklarınız şişiyorsa, sebebi aşırı tuz tüketimi olabilir. Aşırı tuz tüketimi, vücutta fazla suyun tutulmasına da neden olur. Bu durum el ve ayakların şişmesine, sabahları gözlerinizin şiş olmasına neden olabilir.


 1. İdrarda Farklılıklar

Fazla tuz tüketiminde vücut fazlalığı atmak için daha fazla çalışır. Özellikle böbrekler tuzu atmak için normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu yüzden gün içerisinde her zamankinden daha fazla idrara çıkabilirsiniz. Ayrıca bu durum dehidrasyona yol açarak vücutta sıvı kaybı meydana gelir. Bu gibi durumlarda idrar koyu sarı bir renk alabilir.


 1. Sürekli Susamak

Aşırı tuz tüketildiğinde vücuttaki sıvı dengesini korumak için organların suya ihtiyacı olur. Vücuttaki sodyum-su dengesini sağlamak için, daha fazla susayabilirsiniz. Normalden daha çok susuyorsanız, günlük tuz tüketimine dikkat etmeniz gerekir.


 1. Kas Krampları

Kas kramplarından sorumlu olan kimyasallar sodyum ve potasyum dengesidir. Aşırı tuz tüketiminde sodyum değeri yükselir ve bu denge bozulmaya başlar. Fazla tuz tüketimi durumunda kaslarda ağrılar, kramplar ve gerilmeler başlar.


 1. Kemik Ağrıları

Aslında bu durumlar tuzla alakasız gibi dursa da, tuzun içerisindeki maddeler organların tamamını etkileyebilmektedir. Sofra tuzu çok fazla tüketildiğinde, böbrekler bu tuzun hepsini dışarı atamaz. Bu durumda kalsiyum eksikliği ortaya çıkar. Kalsiyum eksikliğinde ise güçsüz kemikler, kemik ağrıları, diş hastalıkları ve ileride kemik erimesine yol açabilir.


 1. Konsantrasyon Problemleri

Fazla tuz tüketimi yüksek tansiyona sebebiyet verir. Yüksek tansiyon durumunda ise beyne giden arterler zarar görebilir. Bu durum bilişsel sorunlara ve konsantrasyon zorluklarına yol açar. Özellikle bir işe odaklanma giderek zorlaşır.


 1. Baş Ağrısı

Aşırı tuz tüketimi, kanın hacmini arttırarak damarların genişlemesine neden olur. Bu yüzden tansiyon yükselir ve geçmek bilmeyen şiddetli baş ağrıları ortaya çıkar.


 1. Yorgunluk

Fazla tuz tüketiminin dehidrasyona neden olduğunu söylemiştik. Bu durum hafıza sorunlarına, tepki verme süresinin uzamasına ve yorgunluğa neden olabilir.


Not: Bu belirtilerden bir veya daha fazlasını sık sık yaşıyorsanız, günlük tuz tüketimini azaltmanız gerekir. Hiçbir şeyin sağlığınızdan daha değerli olmadığını hatırlatarak, gün içerisinde su ve tuz dengesine dikkat etmenizi öneriyoruz.


Şunlara da göz atın;

 1. Günde kaç bardak su içmeliyiz?
 2. Açken asla yenmemesi gereken besinler
 3. Mürver şurubu ne işe yarar?
 4. Hangi yemek için ne kadar spor yapmalıyız?
 5. Spartan diyeti nedir, nasıl yapılır?


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!