Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır?

Nane yağı, günlük hayatta kullanılan yağlardan biridir. Peki, evde nane yağı nasıl yapılır, hangi malzemeler gerekir? İşte, evde nane yağı yapmak için bilmeniz gerekenler:
Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır?
25 Haziran 2024, 16:28

Nane yağı, nane bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdır. Aslında distilasyon yöntemi ile elde edilen bu yağ, genellikle topikal olarak kullanılır. Uzak Doğu'da kas ağrılarını hafifletmek, stresi uzaklaştırmak, ferahlık sağlamak ve mide bulantısını hafifletmek amacıyla kullanılır. Cildi nemlendiren nane yağı, güçlü bir yağ olduğu için tek başına kullanılmaz. Bunun yerine taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılması önerilir. Nane yağını tamamen doğal bir şekilde yapmak isteyenler, evdeki malzemelerden faydalanabilir.

nane yağı

Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

  1. 450-500 gr taze nane
  2. 250 ml badem yağı veya zeytinyağı
  3. Koyu renkli cam kavanoz

Evde nane yağını yapmak için, öncelikle nane yapraklarını ayıklayın ve tek tek soğuk suyla yıkayın. Ardından naneleri bir kaba alın. Tahta kaşık veya tokmak yardımıyla naneleri suyunu çıkarana kadar güzelce ezin. Bir kabın içine 200 ml zeytinyağı veya badem yağı doldurun. Kısık ateşin üzerine yağı yerleştirin. Ezdiğiniz naneleri karışıma ekleyin ve karıştırın. Düşük ısıda damıtma işlemine başlatın. Bu işlemi yaklaşık 30 dakika boyunca devam ettirin. Ardından ocağı kapatın. Tüm yağı damıttıktan sonra, kavanoza aktarın. Kavanozu güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde 10 gün boyunca bekletin. Kavanozu, 12 saat arayla ters tarafına çevirmeyi unutmayın. 10 gün bekledikten sonra, nane yağını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Nane yağı, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden yağı kullanmadan önce, kolunuzun küçük bir alanında test edin. Eğer, bölgede kızarıklık veya kaşıntı gibi belirtiler varsa, nane yağını kesinlikle kullanmayın.

Şunlara da göz atın;

  1. Lavanta yağı nasıl yapılır?
  2. Gül yağı nasıl yapılır?
  3. Badem yağı nasıl yapılır?
  4. Avokado yağı nasıl yapılır?
  5. Tarçın yağı nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo