Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığı çeşitleri nelerdir, hangi organlarda görülür? Crohn hastalığının belirtileri nelerdir? İşte, crohn hastalığı belirtileri ve çeşitleri:
Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:30

Crohn, ağızdan anüse kadar olan gastrointestinal sistemin iltihaplanmasına yol açan bir bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kilotten daha zor teşhis edilen bu hastalık, genelde ince bağırsağın son kısmında, kalın bağırsağın ise başlangıç bölümünde görülür. Semptomları daha çeşitlidir. Crohn hastalığının çeşidine göre farklı semptomları görülebilir. 

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığında en yaygın olarak görülen belirtiler;

 1. Kramp ve karın ağrısı
 2. Kilo kaybı
 3. İshal
 4. Enerji eksikliği

Karın ağrıları genelde yemekten bir saat sonra başlar. Göbek ve sağ alt karın çevresinde yoğunlaşır. Şişkinlik de Crohn hastalarında görülen bir semptomdur. Crohn Hastalığının Görüldüğü Organlar

 1. Kolonda Crohn hastalığı

Crohn koliti olarak da bilinir. Hastalık kolonun sağındaysa, ishal ve kramp; hastalık rektumdaysa kanlı ishal ve çok az şeyin çıktığı bir bağırsak hareketine sahip olma hissi olacaktır. 

 1. İnce bağırsakta Crohn hastalığı

Kramplar, ishal ve kilo kaybı görülür. İnce bağırsağın jejunum adı verilen üst kısmında veya alt kısmında yer alabilir. Bazen ishal yerine kabızlık gelişir. Bu durum iltihaplanma veya skar oluşumundan kaynaklanabilir. Bu alanlar striktür denilen duruma daralabilir. Daralma sonucunda mide bulantısı, bağırsak tıkanıklıkları ve kusma görülebilir.

 1. İleum ve kolonda Crohn hastalığı

İleum, ince bağırsağı kolona bağlar. Crohn hastalığının en yaygın şekli ise ileokolittir. Hem kolonu, hem de ince bağırsağın alt kısmı olan ileumu etkiler. İki yerde de crohn'larınız varsa her ikisinin semptomlarını yaşayabilirsiniz. 

 1. Mide ve oniki parmak bağırsağında Crohn hastalığı

Oniki parmak bağırsağı, mideye en yakın olan ince bağırsağın ilk kısmıdır. Mide ve oniki parmak bağırsağında crohn hastalığı olan birçok kişi, hiçbir belirti yaşamaz. Semptomlar yemek esnasında veya hemen sonrasında üst karında meydana gelebilir. Mide bulantısı ve kusma görülebilir. Kilo kaybı da yaygın semptomlardan biridir. İştah azalması ve üst karında şişkinlik hissi de yaygın olarak görülür. 

 1. Yemek borusu ve ağızda Crohn hastalığı

Apendiks, ağız ve yemek borusunda görülen Crohn'lar nadir görülen türlerdir. Yemek borusu Crohn'ları yutma esnasında göğüs kemiğinin arkasında ağrıya sebep olabilir. Yutma güçlüğü çekilebilir. Ağızdaki Crohn'un belirti ve semptomları ise ağızda büyük ve ağrılı yaralardan oluşur.Crohn Hastalığı Komplikasyonları

Crohn hastalığının ciddi komplikasyonları;

 1. İnce bağırsak, kolon veya yemek borusunun tıkanması
 2. Apseler
 3. Anal çatlaklar
 4. Fistüller
 5. Bağırsak kanaması
 6. Kolon veya ince bağırsağın perforasyonu
 7. Kolonun şişmesi

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Karnınızda ağrı veya kramp, kalıcı ishal, kanlı dışkı, kusma, mide bulantısı, açıklanamayan kilo kaybı, birkaç günden uzun süren ateş gibi belirtilerle karşılaşırsanız, hiç zaman kaybetmeden bir doktora danışın.


Şunlara da göz atın;

 1. Bağırsak enfeksiyonu neden olur?
 2. Bağırsak florasına iyi gelen besinler
 3. Huzursuz bağırsak sendromunda beslenme
 4. Mide mikrobu neden olur?
 5. Yağlı karaciğer hastalığı
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo