ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ÇOCUKLARI MUTLU EDECEK MUTFAK SIRLARI

ÇOCUKLARI MUTLU EDECEK MUTFAK SIRLARI

Salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan yaşlılarımız kadar çocuklar da çok zor zamanlar geçirdiler. Salgın için aşı bulunmadıkça ve bu salgın son bulmadıkça çocuklarımızın evden çıkması da çok mümkün görünmüyor. Yaşlılarımız kendi başlarına evde vakit geçirmek, yemek yapmak, ihtiyaçlarını karşılamak gibi imkanlara sahipler ama çocuklar salgın sırasında ebeveynlerine daha da bağımlı kaldılar. Onlarla daha fazla ilgilenmek, sevecekleri uğraşlar bulmak, enerjilerini boşaltmaları için fırsatlar yaratmak zorundayız. Size bir tavsiyemiz de, mutfakta çocukların çok seveceği lezzetler yaratmak. İşte, mutfakta çocukları mutlu edecek küçük sırlarımız.
Çocukları mutlu edecek mutfak sırları

Çocukların şekeri çok sevdiğini inkar etmek mümkün değil. Ancak bu aynı zamanda çok tehlikeli ve zararlı bir sevgi. Elbette evde sıkılan çocukları mutlu eden seçeneklerden biri, bayram şekeri kutusunu açıp bütün şekerleri tek tek yemek olacaktır. Her ne kadar çocukların şekere karşı daha toleranslı olduğu düşünülse de, artık sokağa çıkamadıkları ve hareket imkanları kısıtlandığı için aldıkları yoğun şekeri yakma şansları da bulamayacaklar. Bu nedenle hızla yağlanmaya başlamaları, çabuk yorulmaları, ergenlik dönemiyle birleşen sağlıksız bir hormonal sürece girmeleri mümkün.

İlk ve en önemli tavsiyelerimizden biri çocuklara şeker yerine alternatif bir tadı sevdirmeniz olacaktır. Bunun için de en uygun aday, hurma özü, keçiboynuzu pekmezi gibi, ayrıca şeker eklenmeden doğal tadıyla şekeri aratmayan seçenekler olacak. Çocuklar için rafine şekere oranla daha sağlıklı bir seçenek olan pekmezleri tatlılarınızda kullanabilir, çocuklara mutlu edecek lezzetler geliştirebilirsiniz.

Elbette ne yaparsanız yapın, çocukları
çikolata istemekten alıkoymak mümkün değil. Bu durumda da belki şekersiz, bitter çikolataları tercih etmeniz ve çocuklara bitter çikolatanın tadına alıştırmaya çalışmak daha doğru bir seçenek olabilir.

Eve kapanan çocukları hamburger, kızarmış patates, makarna gibi karbonhidrat odaklı beslenmeden korumak ve daha fazla sebze yemelerini sağlamak için de bazı ufak hileler yapabilirsiniz. Örneğin, kızarmış patatesin yanına sebze püreleri ve baharatlarla hoş bir dipsos yapabilirsiniz. Makaranın üzerine koyacağınız kremaya, sosa, sebze püreleri ekleyebilirsiniz. Köftelerinizi yine sebze püreleriyle yoğurabilirsiniz. Hatta, tamamen sebze püresiyle ve mercimek hamuru gibi tutucu malzemeyle şekillendirilmiş köfteler yapıp tavada birkaç kez çevirdikten sonra, yoğurt, hardal, mayonez gibi soslarla servis edebilirsiniz. Daha önce yemek istemediği kabak, patlıcan, brokoli, karnabahar gibi sebzeleri afiyetle yediklerini göreceksiniz. İşte her şey sunumda saklı. Çocukların önüne çok korkutucu görünen haşlanmış sebzeleri koyduğunuzda yediremezsiniz ama o sebzeleri köfte haline getirip azıcık yağda çevirince, köftelerle beraber parmaklarını yediklerine de şahit olabilirsiniz.

Elbette çocuklar evde kapalı kaldıkları için virüse karşı koruma altında olduklarını da düşünemeyelim. Hem dışarı çıkıp eve gelen ebeveynler nedeniyle, hem de çocukların hava almak için dışarı çıktığı saatlerde, virüsle temas etmeleri mümkün olabilir. Bu nedenle, çocukların
kolonya ile ellerini sık sık dezenfekte etmeye alışmalarını da sağlamak gerekiyor.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!