Cilt Orucu (Skin Fasting) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Cilt orucu olarak da bilinen skin fasting nedir? Skin fasting nasıl uygulanır ve ne işe yarar? Skin fasting hangi cilt tiplerine uygundur? İşte, cildinizin nefes almasına yardımcı olacak skin fasting:
Cilt Orucu (Skin Fasting) Nedir, Nasıl Uygulanır?
19 Nisan 2022, 16:59

Koreli ve Japon kadınların cildinin sırrı olan skin fasting, kelime olarak 'cilt orucu' anlamına gelir. Cilt bakımı için birbirinden farklı kozmetik ürünler kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bu ürünler işe yarasa da, zaman içinde cildinizin yıpranmasına neden olabilir. Cilt orucu ise bunun tam tersini tavsiye eden bir yöntemdir. Eğer farklı ürünler denemekten cildiniz tahriş olduysa veya sık sık makyaj yapmak zorunda kalıyorsanız, cildinizin nefes almasını sağlamak için skin fasting trendini deneyebilirsiniz.

Skin Fasting Nedir?

Cilt orucu, cildin nefes almasına ve cilt problemlerinin giderilmesi yönelik yapılan dinlendirme işlemidir. Çok aşamalı bakım rutinlerine ara verilmesi anlamına gelir. Skin fasting ile cildinizin dinlenmesini, nefes almasını, cilt problemlerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde cildinizin ihtiyaçlarını keşfedebilir, hangi ürünlerin daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Skin Fasting Nasıl Uygulanır?

Zor bir işlem gibi görünse de, cilt orucu yapmak için tonik, peeling, maske ve mist gibi ürünleri bakım rutininizden bir süreliğine kaldırmanız gerekir. Elinizin altında olması gerekenler ise; Temizleyici, nemlendirici ve güneş kremidir. Cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayacak, gözenekleri sıkılaştıracak, cildinizin ferahlamasını sağlayacak bir temizleyici seçebilirsiniz. Bu temizleyiciyi, üzerinde yazan talimatlara göre 2 günde bir uygulayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, nemlendiriciyi yanınızdan eksik etmemeniz gerekiyor. Cildi nemlendirmek, daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Kimyasal içeren ürünler kullanmak istemiyorsanız, ev yapımı nemlendirici kremi tarifimize göz atabilirsiniz.


Son olarak güneş kremini sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da cildinize uygulamanız gerekir. Çünkü güneşin zararları ışınları, cilt yapısını ciddi derecede etkiler. Kışın havada güneş görülmese de, aslında bu ışınlar cildi yıpratmaya devam eder. Ev yapımı güneş kremi tariflerinden birini uygulayabilir veya cildinize iyi gelen bir koruyucu krem kullanabilirsiniz. Skin fastingi uygularken, bir süre makyaja da ara vermek gerekir. Eğer makyaj yapmanız gerekiyorsa, maskara ve lip balm gibi en temel ürünleri tercih edin.

Hangi Cilt Tipleri İçin Faydalıdır?

Cilt orucu, cildi sakinleştirme ve cilt bariyerini kuvvetlendirme konusunda öne çıkan bir yöntemdir. Eğer son zamanlarda tahriş, iltihap ve sivilcelerde artış gözlemliyorsanız, cilt orucuna başlayamayı deneyebilirsiniz. Ancak cilt uzmanları tarafından verilen krem veya ilaçlar kullanıyorsanız, skin fasting yöntemini denemeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. 


Şunlara da göz atın;

  1. Bahar için cilt temizliği nasıl yapılır?
  2. Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
  3. Yüz kırışıkları nasıl giderilir?
  4. Sivilce nasıl kurutulur?
  5. Fotoyaşlanma nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo