ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR? NEFİS BROKOLİ YEMEKLERİ

BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR? NEFİS BROKOLİ YEMEKLERİ

Brokolinin faydaları nelerdir? Besin değeri ne kadardır? Brokoli hangi yemeklerde kullanılır?
Brokolinin faydaları nelerdir? Besin değeri ve kullanımı

Brokolinin faydaları nelerdir? Besin değeri ne kadardır? Brokoli pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve tüm detaylar...

Kanseri oluşturan kimyasal maddeleri yok ettiği saptanan brokoli, son yıllarda yıldızı en çok parlayan sebzelerden biri. İçerdiği değerli maddeler sayesinde pek çok hastalığı önleyen bu doğal ilacı daha yakından tanımak ister misiniz?

BROKOLİ NEDİR?

Yeşil renkli bir çiçek kümesini andıran brokoli, tıpkı lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi "Brassica Oleracea" ailesinden geliyor. Karnabaharı andırdığı için bazı toplumlarda ona karnabaharın yeşil ikizi diyorlar. Anayurdu Doğu Akdeniz. Girit ve Kıbrıs kıyılarından Avrupa’ya yayıldığı sanılıyor. Ancak acımtrak tadı nedeniyle diğer lahanagiller kadar yaygınlaşmadı. İlk olarak Amerika’da kanser araştırma enstitülerinde yapılan araştırmalarla adı duyuldu. Ardından beslenme ve kanser arasındaki sıkı ilişkinin keşfedilmesiyle yaygınlaştı, sonuçta sebzeler dünyasındaki hak ettiği zirveye oturdu.

BROKOLİ FAYDALARI NELERDİR?

 • Uzmanlar, kansere yakalanma ihtimalini en aza indirgemek için, haftada birkaç kez düzenli olarak brokoli tüketilmesini öneriyor.
 • Brokoli; göğüs, prostat, bağırsak, mide, yemek borusu ve idrar kesesi kanserlerine karşı bünyeyi koruyor.
 • İçeriğindeki bitkisel hormonlar sayesinde vücudun hormonal dengesini düzenliyor. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlara tavsiye ediliyor.
 • Bağırsaklarda oluşan toksinlerin atılımını sağlıyor ve kabızlığı önlüyor. En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendiren beş etkin madde içeriyor.
 • Brokoli; A, C, E, folik asit ve karoten vitaminleri ile demir, selenyum, bakır, kükürt ve potasyum kaynağı.
 • Amerikalı uzmanların iddia ettiği gibi uzun yaşama iksiri değil belki, ama sağlıklı yaşama iksiri olduğu artık kabul ediliyor.
 • Haftada birkaç kez düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

BROKOLİNİN KALORİ MİKTARI

Sağlığımız için yararlı bunca değerli maddeleri içermesine karşın brokolinin kalori miktarı hayli düşük. 200 gramında sadece 30 kalori bulunuyor. Bu nedenle diyet yapanlara öneriliyor.

BROKOLİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Çiçekleri diri, gür, birbirine bitişik ve canlı yeşil tonda olmalı. Üzerinde koyu renkli lekeler bulunmamalı. Kökleri diri olmalı. Brokoliyi artık hemen tüm market ve semt pazarlarında bulabilirsiniz. Fiyatı ise sanıldığı gibi fazla değil. 

BROKOLİYİ PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR

 • Bu çok değerli sebzenin faydalarından gereğince yararlanmak için saklama ve pişirme koşullarını harfiyen yerine getirmek gerekiyor.
 • Brokoliyi satın aldıktan sonra hemen pişirmeyecekseniz kuru bir beze ya da kağıt havluya sararak buzdolabının sebze bölümünde 2-3 saklayabilirsiniz.
 • Pişirdikten sonra hemen tüketmelisiniz. Brokoli çiçeklerini akar suyun altında yıkayın ve iyice süzülünceye kadar süzgeçte bekletin. Brokoliyi kısa sürede ve az suda pişirin.
 • Örneğin diri kıvamda haşlayıp makarnaya ilave edebilirsiniz. Ya da üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek yiyebilirsiniz.

BROKOLİ İLE SALATA TARİFİ

Aromatik bir salata tarif verelim; brokolileri teflon tavada çok az sıvı yağ ekleyerek birkaç kez çevirin.  Ateşten alıp kapağı kapalı olarak soğuyuncaya kadar bekletin. Yağını süzerek servis tabağına yerleştirin. 1 soğan, 2-3 diş sarımsak ve 4-5 dal maydanozu tavada kalan sosa ilave edip soteleyin. Tuz ve baharat serptikten sonra brokolinin üzerine gezdirin.

NEFİS BROKOLİ YEMEKLERİ

BROKOLİ ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Brokoli çorbası tarifi için aşağıdaki yazımızı inceleyin. Hem kış hastalıklarından korunun hem de pratik bir şekilde çorba hazırlayın...


BROKOLİLİ BİFTEK TARİFİ

Brokolili biftek tarifini hiç denemiş miydiniz? Vitamin deposu brokoli biftek ile birleşince ortaya harikalar çıkıyor.BEŞAMEL SOSLU TAVUKLU BROKOLİ NASIL YAPILIR?
Beşamel soslu tavuklu brokoli kış hastalıklarına karşı sizi korurken, lezzeti ile de büyüleyecek. Yapımı oldukça kolay olan tarif için aşağıdaki linke tıklayın.


CEVİZLİ, BROKOLİ VE KARNABAHAR SALATASI TARİFİ
Masanızda görüntüsünün güzelliği kadar besin değerinin de etkileyici olacağı bir tarif arıyorsanız cevizli, brokoli ve karnabahar salatası tam size göre.


BROKOLİLİ TART NASIL YAPILIR?
Brokolili tart ile masalarınızda yeni ve ilginç tarifleri sergileyin! Hem sağlıklı hem de şık görüntüsü ile herkes bu tarife bayılacak!