Bitkilere Verebileceğiniz 5 Yiyecek Artığı

Yiyecek artıklarını israf etmek istemiyorsanız, bahçe ve bitkileriniz için gübreye dönüştürebilirsiniz. İşte, bitkilere verebileceğiniz en iyi 5 yemek artığı:
Bitkilere Verebileceğiniz 5 Yiyecek Artığı
19 Mart 2024, 12:11

Buzdolabını taze ürünlerle doldurmak için en iyi yol, sebze ve meyveleri evde yetiştirmektir. Bahçe kurmak hem ekonomik, hem sürdürülebilirdir. Üstelik bunun için büyük bir alana ihtiyacınız yok. Bahçe, balkon ve teraslarınızda bitkilerinizi kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Bitkilere canlılık kazandırmak için, doğal kompost yöntemlerini deneyebilir veya gıda artıklarını kullanabilirsiniz. Bu sayede hem gıda israfından kurtulabilir, hem de bitkilerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. 

Bitkilerde Kullanabileceğiniz Yiyecek Artıkları

  1. Kahve telvesi

kahve telvesi

Sabah kahvenizi içtikten sonra telvelerinizi bir kenara ayırın. Kahve telvesi, özellikle soğan, marul ve mısır gibi sebzelerin sevdiği bir besin maddesi olan nitrojen açısından zengindir. Kahve telvesini toprağın üzerine serpmek, aynı zamanda sümüklü böcek gibi canlılara karşı bitkilerinizi koruyacaktır. Dilerseniz, telveyi suyla karıştırarak doğrudan bitkilerinizi bu suyla sulayabilirsiniz. 

  1. Yumurta kabuğu

yumurta kabuğu

Kalsiyumla dolu olan yumurta kabuğu, yiyecek artıklarını değerlendirmenin en güzel yoludur. Bitkileri sağlıklı tutan yumurta kabuğu, özellikle domates, biber ve kereviz yetiştirme alanında tercih edilir. Yumurta kabuklarını ezerek bitki toprağına karıştırabilirsiniz. 

  1. Tarçın

tarçın

Tarçın, bir yiyecek artığı olmasa da, bu baharat bitkiler için oldukça önemlidir. Çünkü tarçın, bitkilerde mantar oluşumu riskini azaltır. Özellikle nemi seven bitkilerin toprağına bir miktar tarçın serperek gelişimlerini takip edebilirsiniz. 

  1. Meyve kabuğu

meyve kabuğu

Muz kabuklarını çöpe atmak yerine toprağa gömmek, bitkilerdeki yaprak bitlerini uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Ancak daha büyük canlıları çekmemek için, muz kabuklarını küçük parçalara ayırmanız gerekir. Portakal ve limon kabukları ise, özellikle evcil hayvanları bitkilerden uzak tutmak için kullanılır.

  1. Biber tohumu

biber tohumu

Biber tohumlarını suyla karıştırın. 1 gece beklettikten sonra suyu süzün ve tohumları atın. Elde ettiğiniz suyu sprey şişesine aktararak bitkilerinize sıkabilirsiniz. Bu sayede küçük zararlı böceklere karşı bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

Not: Bu yöntemleri denemeden önce, seçtiğiniz yöntemin bitkiniz için uygun olup olmadığına bakın. 

Şunlara da göz atın;

  1. Evin batı cephesinde yetiştirebileceğiniz bitkiler
  2. Ev bitkilerindeki küf nasıl giderilir?
  3. Çatı katı serasında hangi bitkiler yetiştirilir?
  4. Bitki bakımında perlit nasıl kullanılır?
  5. Gübre nasıl kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo