Bilekteki ağrı: Kırık mı burkulma mı? Ayırt edici 12 fark

El bileğindeki kırıklar da burkulmalar da oldukça acı verici durumlardır. Peki, kırık mı burkulma mı? İkisi arasındaki fark nasıl anlaşılır? Merak edilen bu soruyu Prof. Dr. Ufuk Özkaya yanıtlıyor...
Bilekteki ağrı: Kırık mı burkulma mı? Ayırt edici 12 fark
03 Ağustos 2021, 17:16

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Özkaya, burkulmaya bağlı el kırıkları hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Prof. Dr. Özkaya, "Çoğu insan el bileğinde yaralanmaya neden olan talihsiz bir kaza geçirmiştir. Kaymaya ve düşmeye bağlı olarak bileklerde burkulma veya kırılma görülebilir. Bu genellikle kişinin düşmeyi kontrol etmek için kolundan destek almasıyla ortaya çıkar. Uzatılan elin üzerine düşme olarak da tanımlanabilir. Eklem yaralanmasıyla uğraşırken, teşhis etmek oldukça karmaşık bir süreç haline gelebilir. Bunun temel nedeni, kazanın niteliğine bağlı olarak kırık ile birlikte bağ burkulmasının oluşma olasılığıdır" diyor.


BENZER ÖZELLİKLER GÖSTEREBİLİRLER

Peki, kırılmamı mı burkulma mı nasıl ayırt edilir? Prof. Dr. Özkaya öncelikle benzerlikleri anlatıyor, ardından bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "Hem bilek burkulmaları hem de kırıklar, morarma, şişme ve ağrılı hassasiyet gibi aynı semptomlara sahiptir. Burkulma, bilek kemiğini stabilize etmeye yardımcı olan bağların yaralanmasıdır ve genellikle ani veya kademeli düzensiz hareketten veya eklemin doğal olmayan bükülme hareketinden kaynaklanır. Kırık ise bilekte bulunan yaklaşık 8 kemikte kırılmayı ifade eder.


BİLEK AĞRISI KIRIK MI BURKULMAMI? İŞTE AYIRT EDİCİ 12 FARK

Kazanızın bilek kırığı ile sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda size ipucu verebilecek bazı farklılıklar vardır. 

 1. Kırıklar genellikle ani bir darbeden kaynaklanır. 
 2. Çatlama sesi duyulabilir. 
 3. Parmaklarda hareket açıklığı değişiklikleri görülebilir. 
 4. Uyuşma olabilir. 
 5. Bilek ekleminin hareketi kısıtlanabilir. 
 6. Şiddetli ve sürekli donuk ağrı hissedilebilir. 
 7. Ağır bir şey kaldırılamaz ve ağrı giderek kötüleşebilir.
 8. Bilek burkulmalarında ise kırık yoksa ağrı genellikle tolere edilebilir. 
 9. Kas ve eklem ağrısı, kendisini kemik ağrısından biraz farklı kılar. Bilek hareket edebilir, ancak büyük rahatsızlık verir. 
 10. Bilek ekleminde kızarıklık veya sıcaklık hissedilir. 
 11. Şişme veya morarma oluşur. 
 12. Hareketle aralıklı ağrı (sürekli donuk ağrı değil) hissedilir.


SOĞUK KOMPRES YAPIN, HEMEN DOKTORA GÖRÜNÜN

Prof. Dr. Özkaya'nın önerileri ise şöyle: Bileğinizi yaralarsanız, şişmeyi azaltmak ve tıbbi tedavi görene kadar bilek bölgesini stabilize etmek için soğuk kompres uygulayın. Bilek burkulmaları ile kırıkları ayırt etmek çok zor olabileceğinden, mutlaka röntgen çekilmelidir. 

Bileğinizin burkulduğunu düşünüyorsanız veya bileğinizi kırmış olabileceğinizi düşünüyorsanız hemen bir doktora görünmelisiniz.


KIRIK NEDİR?

Sagligim.gov.tr'de kırık için şu tanım yer alıyor: Kırık, kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar darbe sonucu ya da kendiliğinden oluşabilir. Yaşlılık ile birlikte kendiliğinden kırık oluşma riski de artar.


BURKULMA NEDİR?

Burkulma, eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılmasıdır. Zorlamalar sonucu oluşur.


Şuna da göz atın;

Morluk Nasıl Geçer

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo