Bebeğin Doğum Kilosu ve Boyunu Etkileyen Faktörler Neler?

Bebeğin doğum kilosu ve boyunu etkileyen faktörler neler? Merak edilen bu soruyu Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Başar Önal yanıtladı...
Bebeğin Doğum Kilosu ve Boyunu Etkileyen Faktörler Neler?
24 Nisan 2024, 21:28

Bebeğin doğum kilosu ve boyunu etkileyen faktörler nelerdir? Özellikle yeni anne-baba olacak ebeveynlerin en merak ettiği sorular arasında. Bu makalede bu soruya yanıt arıyoruz. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Başar Önal'ın değerlendirmeleri şöyle:


YENİ DOĞAN BEBEKLERİN ORTALAMA BOY VE KİLOSU

Gebelik süresi insanda kadının son adet tarihinin ilk gününden itibaren 9 ay 10 gün-280 gün- 40 hafta olarak tanımlanmıştır. 37-41. gebelik haftaları arasında gerçekleşen bütün doğumlar miadında kabul edilir. Bu dönem içinde doğan bebeklerin doğum ağırlıkları genellikle 2500-4000 gram arasındadır. Bu değerlerin altında dünyaya gelen bebekler düşük doğum ağırlıklı, üzerinde dünyaya gelen bebekler ise yüksek doğum ağırlıklı olarak adlandırılır.

 1. Ortalama doğum ağırlığı yani 50'nci persentil kız bebekler için 3290 gram erkek bebekler için ise 3430 gramdır.
 2. Boy uzunluğu ise 50'nci persentilde kız bebekler için 49 cm erkek bebekler için 50 cm'dir. Bu değerler tekil gebeler için geçerli olup çoğul gebeliklerin doğum persantilleri farklıdır.
BEBEĞİN DOĞUM KİLOSU VE BOYUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Bebeklerin doğum ağırlığı ve boyunu etkileyen birçok faktör vardır. Gebeliğin son dönemlerinde sağlıklı gelişen bir fetüs ortalama haftada 200 gram alır. 37. gebelik haftasında doğan bir bebekle 41. haftada doğan bebek arasında ağırlık ve boy farkının buna göre değerlendirilmesi gerekir.


 1. Bebeklerin doğum ağırlığı ve boyunu etkileyen diğer bir faktör annenin sahip olduğu kronik sistemik hastalıklarıdır. Kronik böbrek hastalığı, hipoksi ile seyreden kalp hastalığı, beslenme bozukluğu ile seyreden sindirim sistemi hastalıkları, otoimmün hastalıklar, şiddetli anemi ile seyreden hastalıklar bebeklerde düşük doğum ağırlığına sebep olabilmektedir.
 2. Gebelik döneminde geçirilen ağır enfeksiyon hastalıkları bebeklerde gelişme geriliğine sebep olmaktadır. Bunun dışında geçirilen diğer organik veya psikolojik rahatsızlıklar da düşük doğum ağırlığına sebep olabilir.
 3. Özellikle gebelik döneminde tansiyon yükselmesi vücutta yaygın şişmeler ve idrarda protein görülmesi tablosuyla seyreden preeklampsi hastalığı (gebelik zehirlenmesi) uteroplasental dolaşımı bozarak bebeklerde gelişme kısıtlılığı yaratmakta erken doğum ve düşük doğum ağırlıklarına sebep olabilmektedir.
 4. Gebelik döneminde tütün ve toksik madde kullanımı uteroplasental dolaşımı bozarak düşük doğum ağırlığına yol açar. Gebelik süresince günde 10 sigara içen kadında bebek doğum ağırlığı ortalama 170 gram, 15 sigara içende 300 gram, 20 sigara içende 500 gram eksilmektedir.


ANNENİN YETERSİZ BESLENMESİ BEBEĞİN KİLOSUNU ETKİLER Mİ?

Annenin yetersiz beslenmesinin düşük doğum ağırlığına yol açtığına dair bilgiler tartışmalıdır. Günlük 1500 kcallik beslenmenin bebeğin gelişmesini sağlamaya yeterli olduğu düşünülmektedir.


BEBEĞİN KİLOLU DOĞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kan şekerleri iyi kontrol edilip regüle edilemeyen diyabetik gebelerde ise normalden kilolu bebekler dünyaya gelebilmektedir. Bu bebekler kilolu olmakla birlikte gerek doğum öncesi gerek doğum sonrası bir çok problemle karşılaşabilmektedirler. Bebeğin iri olması normal doğum sırasında bebekte ve annede komplikasyonlara neden olabilmekte ya da normal doğuma engel oluşturabilmektedir. Sezaryen gerekliliği artmaktadır. Bütün gebeler diyabet yönünden taranmalı ve diyabet saptandığında kan şekerleri mutlaka regüle edilmelidir.


BEBEĞİN SAĞLIKLI GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Anne adayının gebelik döneminde gebelik muayene ve tetkiklerini düzenli yaptırması, sağlıklı beslenmesi, optimum kilo alınımını sağlaması (12-13 kg) eğer çalışıyorsa koşullarının gebeliğe uygun düzenlenmesi, anne adayının gebeliğin her dönemini mutlu, huzurlu geçirmesi bebeğin ana rahminde sağlıklı gelişimini sağlayacaktır.


ANNE VE BABANIN BOYLARI EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Bebeklerin doğum ağırlığı ve boyunu etkileyen en önemli faktör ise anne ve babanın boyları etnik grup ve ırk özellikleridir. Gebeliğe 45-50 kilo ile başlayan 160cm boyundaki bir kadınla 180 cm boyunda daha iri yapılı bir kadının bebeğinin doğum ağırlıklarının farklı olması kaçınılmazdır. Biliniyorsa annenin ve babanın kendi doğum ağırlıkları da fikir verebilir.


Doğum beklenen 37-41. haftalarda gerçekleşmiş olmasına rağmen bebeğin doğum ağırlığı ve boyu % 3-% 97 persantiller arasında değilse pediatri hekimi tarafından ayrıntılı muayene ve tetkikleri yapılmalı ve sonuçlara yönelik takip ve tedavileri düzenlenmelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Mama tarifleri
 2. Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?
 3. 0-1 yaş arası bebeklerde beslenme
 4. Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?
 5. Çocukların bağışıklığını güçlendiren 7 doğal karışım
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo