Evdeki Malzemelerle Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü tabanı neden yanar? Ütü tabanı nasıl temizlenir? Ütü tabanını temizlemek için ne kullanılır? Yapay zekaya göre ütü tabanı nasıl temizlenir? İşte, evdeki malzemelerle ütü tabanını temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Evdeki Malzemelerle Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?
11 Aralık 2023, 14:42

Evde en çok kullanılan eşyaların başında gelir ütü. Kimi zaman unutkanlık, kimi zamansa farklı nedenlerden ötürü ütünün tabanında farklı lekeler oluşmaya başlar. Özellikle yanmış ütü tabanını temizlemek, oldukça zor bir işlemdir. Temizlenmediğinde ise kıyafetlerde iz bırakır. Ütü tabanını temizlemek için kimyasal ürün kullanmak istemeyenleri böyle alalım. Evdeki malzemelerle ütünüzü ilk gün ki temizliğine kavuşturmanız mümkün. İşte, ütü tabanını temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:

 1. Beyaz Sirke

sirke

Öncelikle beyaz sirkeyi biraz ısıtın ve temiz bezi sirkeye batırın. Daha sonra bezi sıkarak fazla suyunu süzün. Bu bezle ütü tabanını güzelce ovalayın. Uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise ütüyü temizlemeden önce bir miktar ısıtmaktır. Daha sonra ütünün fişini çekin. Beyaz sirkeli bezi düz bir şekilde serin. Ütüyü bezin üzerinde normal ütü yapar gibi gezdirin. Yanık lekelerinin kolayca çıktığını göreceksiniz. Ancak her iki durumda da ütünün fişte olmadığından emin olun.

 1. Diş Macunu

diş macunu

Uygulanan en popüler yöntemlerden biri de diş macunudur. Diş macununu temiz bir beze sıkın ve lekeli bölgeyi bu bezle silin. Daha sonra temiz ıslak bir bezle tabanı tekrardan silin. Ancak renksiz, beyaz diş macunu kullanmaya özen gösterin. Ayrıca ütünün tabanını temizlerken, delikli kısımlara gelmemesine dikkat edin.

 1. Tuz

tuz

Pişirme kağıdını düz ve yanmayacak bir zemine yerleştirin. Ütüyü birkaç dakika çalıştırıp ısıttıktan sonra, fişten çekin. Pişirme kağıdının üzerine tuz serpin. Ütüyü tuzların üzerinde gezdirin. Bu yöntem işe yarasa da, ütü tabanında çizik oluşmasına neden olacağı için fazla tercih edilmemektedir.

 1. Limon-Karbonat

limon

Yarım limonun suyunu, 1 tatlı kaşığı karbonat ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı temiz bir bezle, ütünün tabanına sürün. 5-10 dakika beklettikten sonra, ıslak temiz bir bezle ütünün tabanını lekelerden ve limonlu karışımdan arındırın. Bu yöntemin uzun süre kullanılması, ütü tabanındaki deliklerin tıkanmasına yol açabilir. 

 1. Çamaşır Deterjanı

çamaşır deterjanı

Bir kaşık çamaşır deterjanına, az miktarda sıcak su ekleyerek karıştırın. Temiz bezi bu karışımına batırın ve ütünün tabanını nazikçe ovalayın. Lekeler çıktıktan sonra, ütü tabanını temiz bezle tekrardan silebilirsiniz.

Yapay Zekaya Göre Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?

Bu soruyu bir de yapay zekaya sorduk ve "Ütünün altı nasıl temizlenir" sorusunu yönelttik. Verdiği yanıt şöyle oldu:

 1. Ütünün soğumasını bekleyin ve fişini prizden çıkarın.
 2. Ütünün altındaki kirli bölgeyi bir bezle hafifçe silin. Bu işlemi yaparken ütünün altını çizmemeye özen gösterin.
 3. Ütünün altında kalan yapışkan maddeleri çıkarmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Birkaç damla beyaz sirkeyi bir bezin üzerine damlatın ve ütünün altındaki kirli bölgeyi silin.
 4. Eğer sirke işe yaramazsa, ütünün altındaki kirli bölgeye bir miktar tuz serpin ve bir bez yardımıyla ovun.
 5. Tuzlu bezle ovduktan sonra, ütünün altını bir bezle silin ve temiz suyla durulayın.
 6. Ütünün altını temizledikten sonra, ütünüzü birkaç kez boşta çalıştırarak kalıntıları temizleyin.

ütü

Ütünün Altı Yanmışsa Nasıl Temizlenir?

Peki ütünün altında yanık varsa nasıl temizlenir? Yapay zeka bu soruyu da şöyle yanıtlıyor:

Eğer ütünün altı yanmışsa, aşağıdaki adımları takip ederek temizleyebilirsiniz:

 1. Ütünün soğumasını bekleyin ve fişini prizden çıkarın.
 2. Ütünün yanmış bölgesine birkaç damla kabartma tozu ve su karışımı dökün. Kabartma tozu, yanmış bölgedeki kalıntıları çözer ve temizlemeye yardımcı olur.
 3. Kabartma tozlu suyu bir bez yardımıyla yanmış bölgeye yedirin ve bir süre bekletin.
 4. Daha sonra, bezle yanmış bölgeyi ovun. Yanmış bölgedeki kalıntılar çözülecektir.
 5. Eğer yanmış bölgedeki kalıntılar hala çıkmadıysa, birkaç damla sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi yanmış bölgeye damlatın ve bir bez yardımıyla ovun.
 6. Son olarak, yanmış bölgeyi bir bezle silin ve temiz suyla durulayın.

Bu adımları takip ederek ütünün altındaki yanmış bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ancak, eğer ütünün altındaki yanmış bölge çok fazla zarar görmüşse, ütünüzün tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir?
 2. Yanmış tencere nasıl temizlenir?
 3. Buz kalıpları nasıl temizlenir?
 4. Yastıktaki sarı lekeler nasıl çıkar?
 5. Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo