Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir: 5 Farklı Çözüm

Ayakkabı vurması, özellikle yeni ayakkabı aldıktan sonra ortaya çıkan sorunlardan biridir. Peki, ayakkabı vurmasına ne iyi gelir? İşte, ayakkabı vurmasına karşı evde uygulanan 5 çözüm:
Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir: 5 Farklı Çözüm
13 Haziran 2024, 13:49

Sıkı ve dar kalıplı ayakkabılar, yürüme esnasında ayakların arka kısmını acıtabilir. Özellikle önlem alınmadığında bu bölgelerde su toplaması ve açık yaralar oluşabilir. Ayakkabı vurması, özellikle yürürken çok can acıtıcı bir durumdur. Peki, ayakkabı vurmasına karşı evde neler yapılabilir. İşte, ayakkabı vurmasına karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

Ayakkabı Vurmasına Ne İyi Gelir?

  1. Vazelin

vazelin

Vazelinin temel amacı, cildin nemlenmesini sağlamaktır. Bu yüzden ayakkabının ayağa vuran kısımlarına vazelin sürebilirsiniz. Bu işlem ciltte oluşan tahrişi azaltırken su toplaması ve kızarıklıkların hızla geçmesini sağlar. Özellikle topuk bölümlerinde acı oluşuyorsa, ayakkabıyı giymeden önce vazelin kullanmak yürüyüşü kolaylaştırabilir. 

  1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera jeli, ayakta oluşan yaralardaki mikropların çoğalmasını engelleyebilir ve sızlama hissini rahatlatır. Ayrıca su toplama riskini de azaltır. Evinizde aloe vera bitkisi varsa, bir yaprağını koparıp ikiye bölerek içindeki jeli çıkarabilirsiniz. Jeli tahriş olan cilde masaj yardımıyla sürebilirsiniz. 

  1. Bebek Pudrası

pudra

Bebek pudrası, ayakta oluşan nemi azaltır. Bu sayede tuzlu terin azalmasını ve acı hissinin hafiflemesini sağlar. Ayrıca mantar oluşumu riskini azaltır ve ayak kokularına iyi gelir. Bunun için ayakları temizledikten sonra bir miktar pudra dökmek ve bu alanı pudralamak yeterli olacaktır. 

  1. Elma Sirkesi

elma sirkesi

Doğal antiseptik olarak bilinen elma sirkesi, aynı zamanda antimikrobiyal etkilere sahiptir. Özellikle su toplanması problemi görülüyorsa, elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bunun için temiz bir pamuğa elma sirkesi damlatın ve su toplayan bölgeye tampon hareketlerle uygulayın. Elma sirkesi, ayaktaki mikropları temizleyecektir. 

  1. Patates

patates

Patates, ayak şişliklerine ve acılarına karşı iyi gelen malzemelerden biridir. Ayakkabının vurmasını önlemek için soyulmuş ince dilim patatesi ayakkabının arkasına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca evde olduğunuz zamanlarda, yara olan bölgelere patates dilimi koyarak bekletebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Ayakkabı kokusuna ne iyi gelir?
  2. Ayak kaşıntısına ne iyi gelir?
  3. Ayak şişliğine ne iyi gelir?
  4. Ayak peelingi nasıl yapılır?
  5. Ayak altı yanmasına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo