Ağız Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız kuruluğu neden olur? Ağız kuruluğu nasıl tedavi edilir, evde hangi yöntemler uygulanır? İşte, ağız kuruluğunun en yaygın nedenleri, belirtileri ve tedavisi:
Ağız Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?
19 Kasım 2021, 14:18

Ağız kuruluğu, kserostomi olarak da bilinir. Bu durum, ağızdaki tükürük bezlerinin yeterince tükürük üretemediği durumlarda ortaya çıkar. Ağız kuruluğu, ağız kokusu, ağızda kuru bir his, kuru boğaz ve çatlamış dudaklar gibi farklı semptomlara da yol açabilir. Tükürük, sindirim sisteminin gerekli bir parçasıdır. Yiyecekleri parçalamaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığını korumak için de, oldukça önemlidir. Ağız kuruluğu, kendi başına ciddi bir tıbbi sorun olmasa da, altında yatan başka bir sorunun belirtisi olabilir. Bunun dışında diş çürüğü gibi komplikasyonlara da sebep olabilir. 

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğunun yaygın nedenleri şu şekildedir;

 1. Stres
 2. Endişe
 3. Tütün ürünleri kullanmak
 4. Sakinleştirici almak
 5. Ağızdan solumak: Eğer ağzınız açık uyursanız, sabahları ağız kuruluğu ile kalkabilirsiniz. Tıkalı burun pasajları, horlamak, uyku apnesi gibi durumlar, uyurken ağzınızdan nefes almanıza yol açabilir. 
 6. Antidepresanlar ve iştah kesiciler
 7. Radyasyon tedavisi
 8. Botulizm zehirlenmesi
 9. Sjögren sendromu gibi bazı otoimmün bozukluklar
 10. Sinir hasarı
 11. Kemoterapi: Baş ve boyun bölgesine uygulanan radyasyon, tükürük bezlerinde kalıcı hasara neden olabilir. Kemoterapi ise geçici ağız kuruluğuna yol açabilir.
 12. Oral pamukçuk
 13. Şeker hastalığı: Diyabet de ağız kuruluğunun yaygın nedenlerinden biridir. Susuz kalmak ve kan şekerinin sürekli yükselmesi, ağız kuruluğu riskini arttırır.
 14. Yaşlanma: Yaşınız arttıkça ağız kuruluğu yaşama riskiniz de artar. 65 yaş üstü bireylerin %30'unda, 80 yaş üstü bireylerin ise %40'ında ağız kuruluğu görülmektedir.
 15. Bazı ilaçlar: Kullandığınız ilaçlar kronik ağız kuruluğuna yol açabilir.

Ağız kuruluğuna neden olan ilaçlar;

 1. Antidepresanlar
 2. Tansiyon ilaçları
 3. Anti-anksiyete ilaçları

Birçok ilacın yan etkisinde ağız kuruluğu bulunmaktadır. Ancak ağız kuruluğu nedeniyle ilacı kesmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Ağız Kuruluğu Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Uzun süreli ağız kuruluğu, şu hastalıklara yol açabilir;

 1. Diş eti hastalıkları
 2. Diş kaybı
 3. Zayıf beslenme
 4. Stres, depresyon
 5. Bozulmuş tat alma duyusu

Ağız Kuruluğuna Evde Ne İyi Gelir?

 1. Sık sık su içmek
 2. Buz küplerini emmek
 3. Tuz ve şeker alımını sınırlandırmak
 4. Alkol, kafein ve tütün tüketiminden kaçınmak
 5. Uyuduğunuz odada nemlendirici kullanmak
 6. Şekersiz sakız çiğnemek
 7. Dişleri düzenli olarak fırçalamak
 8. Yılda iki kez diş muayenesi olmak

Ağız kuruluğu, genellikle kısa süreli ve geçici bir durumdur. Ancak altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa, ek tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden doktora danışabilirsiniz.

Ağız Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz ağız kuruluğuna neden olan herhangi bir ilaç olup olmadığını anlamak için, aldığınız ilaçları gözden geçirebilir. Eğer ağız kuruluğu ilaçtan kaynaklanıyorsa, bu ilacı değiştirebilir veya dozunu azaltabilir. Ayrıca doktorunuz tükürük üretimini arttırmak için, ilaçlar da yazabilir. 

Ne Zaman Doktora Görünmeliyiz?

Ağız kuruluğu uzun süredir devam ediyorsa ve yanında kalın tükürük, kaba dil, yutma sorunu, çatlamış dudaklar, değişmiş tat duyusu ve ağız kokusu gibi semptomlar görülüyorsa, en kısa sürede doktora başvurun.


Şunlara da göz atın;

 1. Ağız kokusuna ne iyi gelir?
 2. İştahsızlık neden olur?
 3. Uçuk nasıl geçer?
 4. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo